Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 22:21
Antihmota v gravitaci Země padá jako normální běžná hmota. Umelou inteligenci regulací nezastavíme, Evropě hrozí technologické zaostávání. Obří černé díry ovlivňují chemické složení svých galaxií. Původ Saturnových prstenců srážkou ledových měsíců planety.
Vzhledem k tomu, že součet převrácených hodnot všech prvočísel diverguje k nekonečnu, vypadá téměř neuvěřitelně, že součet prvočíselných dvojic konverguje… Žádné odvětví teorie čísel není naplněno tolika záhadami jako studium prvočílel: oněch rozčilujících a vzpurných celých čísel, která odmítají být dělena beze zbytku jinými celými čísly… (úryvek z knihy Clifford A. Pickover Matematická kniha – Od Pythagora po 57. dimenzi)
Ne že by to někoho asi překvapilo, ale nové experimenty konečně přesvědčivě potvrdily, že ve vztahu ke gravitaci se antihmota chová jako hmota běžná. Fyzikové zkoumající (lehký) antivodík (antiproton spárovaný s pozitronem) prokázali, že gravitace ho táhne dolů a netlačí ho nahoru.
Inovace k nám v praxi proudí především od zámořských technologických gigantů a my jen horko těžko regulujeme. Evropě tak spíš hrozí, že se stane synonymem pro regulace a antonymem pro inovace, než že by nestihla něco včas zakázat…
Poprvé připravili zlatnaté sloučeniny. Chemici poprvé nalezli způsob, jak vytvořit a stabilizovat extrémně vzácnou formu zlata, zlatnaté ionty Au2+. Materiál stabilizující tyto ionty je halidový perovskit.
Psí guláš: lidská DNA na psech v kriminalistice, gestikulace psů… A proč lidé chovají plemena s placatým čumákem, když jsou tito psi vlastně permanentně nemocní.
Gravitační anomálie potvrzují existenci velkého oceánu na dávném Marsu. První použití nové metody analýzy gravitace Marsu podporuje možnost, že planeta kdysi měla rozsáhlý oceán na severní polokouli.
Je na Marsu ropa? Byl zde život? Až neuvěřitelnou aplikací je test možného výskytu uhlovodíků (populárně chápaných především jako „ropa“) zejména v nížinách hypotetického severního paleo-oceánu Marsu.
Nové simulace vysvětlují původ Saturnových prstenců srážkou ledových měsíců planety. Názory na vznik prstenců Saturnu se různí. Nová série simulací na superpočítačích vysvětluje vznik prstenců masivní srážkou, k níž mělo dojít v době, kdy po Zemi ještě chodili dinosauři.
Galaxie na úsvitu vesmíru možná zářily víc. Když si vědci prohlédli první snímky nejstarších galaxií vesmíru pořízené Vesmírným dalekohledem Jamese Webba, byli šokováni. Mladé galaxie se zdály být příliš jasné, příliš hmotné a příliš vyvinuté na to, aby vznikly tak brzy po velkém třesku.
Nanovločky oxidu grafenu by mohly fungovat proti Alzheimerově chorobě. Buňky, v nichž se plaky amyloidu beta hromadí, se mohou zotavit po ošetření nanovločkami oxidu grafenu. Prozatím bylo vše demonstrováno na buňkách kvasinek.
Obří černé díry ovlivňují chemické složení svých galaxií. Aktivní superhmotné černé díry v centrech galaxií mohou způsobit zásadní změny svých hostitelských galaxií tím, že zahřívají a odstraňují mezihvězdný plyn…
Včely samotářky zachraňují zemědělskou produkci. Samotářské včely se podílí na opylování rostlin významnou měrou, v některých případech dokonce větší než včely medonosné nebo čmeláci.
Paleontologové objevili miniaturní larvy členovce starého 480 milionů let. Současní členovci často procházejí velmi složitým vývojem. Existoval takový vývoj i u dávno vymřelých členovců?
Nález nového typu mineralizace zlata v Českém masivu. V oblasti Českého masivu se nachází ložiska zlata ekonomického významu, jako např. Mokrsko či Kašperské Hory…
Pivní styl lambic je možná mladší, než se myslelo. Ještě donedávna se předpokládalo, že lambické pivo se na jihozápadním okraji Bruselu pilo již v 16. století především na venkově jako levné, málo alkoholické pivo na žízeň…
Nová verze MATLAB R2023b Vyšla nová verze systému MATLAB s označením R2023b. Jaké možnosti přináší?
CESNET: Evropský projekt C-SCALE umožní efektivnější výzkum Země. Smyslem bylo usnadnit práci s velkým množstvím dat o Zemi, která se získávají z dálkového průzkumu družic i z pozemního měření.
Start zdicího robota. První stavbou je průmyslová hala v Šumperku. Dostali jsme se do fáze, kdy je zdicí robot připraven na reálnou stavbu.
Sršeň asijská se objevila v západní části republiky. Invazí nebezpečné sršně asijské, která již pronikla na území Česka a nedávno byla poprvé odchycena a identifikována v okolí Plzně, je kvůli příhodným životním podmínkám ohrožena zejména západní část republiky.
Jako první na světě sledovali dělení buněk ječmene živě, trvalo 80 minut. Experti si jako modelovou rostlinu vybrali ječmen… Výhodou jsou také jeho velké chromozomy. Aby dokázali sledovat proces dělení, museli upravit rostliny tak, aby některé části jejich buněčného jádra pod mikroskopem svítily.
Start zdicího robota. První stavbou je průmyslová hala v Šumperku.Odkaz na článek směřuje na ábíčko.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.