Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 22:51
Ja nemam nic prot live patchingu, pokud ovsem bude deterministicky, coz v soucasnosti neni.
Šlo by to nějak rozvést?
"nelze zarucit, co se stane" zní příliš mlhavě a neurčitě na to, aby takovému tvrzení šlo přikládat nějakou váhu. Má-li vás brát někdo vážně, bude potřeba aspoň naznačit nějaký konkrétní problém, ne jen trousit mlhavé náznaky typu "nev(ěd)í co riskují", "nelze zaručit, co se stane" atd.
A nezapomínejte také na to, že co je v mainline, je hodně odlišné od toho, co se používá ve SLE12 a RHEL7. V podstatě je to tak, že obě implementace vznikly nezávisle na sobě a základní problém (jak se vypořádat s tím, když je nějaký task v nahrazované funkci nebo se do ní může vrátit) řeší každá jinak. Do mainline se pak dostal společný framework, nad kterým by pak v ideálním případě mohl být postaven jak kgraft, tak kpatch. V každém případě lze ale těžko na základě diskuse o upstreamovém kódu šmahem odmítnout live patching, který se nabízí zákazníkům.
Promiňte, ale tohle je pořád stejné mlžení, náznaky, strašení, ale žádný konkrétní problém.
Je pravda, live patching kód, který je v současné době v mainline, neřeší konzistenci. Ale to neznamená, že ji neřeší live patching, který se nabízí zákazníkům SLE nebo RHEL. Stejně tak je pravda, že ne pro každý fix lze vytvořit live patch. To ale neznamená, že se v takovém případě zákazníkům dá nespolehlivý nebo dokonce nefunkční live patch.
Takže vás prosím, abyste buď popsal konkrétní problém a konkrétní riziko, nebo přestal trousit mlhavé a neurčité poznámky a silácké výkřiky o "nesmyslu", o tom, jak je něco "o hubu" a o tom, že zákazníci "nev(ěd)í co riskují".
ale dokud nebude platit ze starejadro+live patching = starejadro->reboot->novejadro, tak to je proste o hubu
To nebude platit nikdy. To totiž v úplnosti neplatí ani bez patchování, tj. nabootujete-li dvakrát stejné jádro, nedostanete v paměti úplně totéž.
Navic live patching resi problem, ktery se da vyresit mnohem elegantneji (HA)
Řeší podobný problém, ale ne úplně stejný. Ne všechno lze řešit pomocí HA nástrojů a ani ty nejsou úplně bez problémů.
Ted se divam, ze od RHEL 7.2 je kpatch podporovan pro Premium SLA, je kolem toho dost vagni popis, takze otazka je, jestli se to nenabizi, jenom aby se to nabizelo.
Pokud to v té nabídce je, tak to tam je. "Premium SLA" budou zákazníci s většími kontrakty, takže tam se stejně přesné podmínky budou domlouvat individuálně. Co se SLE týká, existují zcela reální zákazníci a dostávají zcela reálné patche, takže to v žádném případě není "jen aby se to nabízelo".
Konkretni riziko jsem popsal
Nepopsal. Nevidím tu popsaný žádný konkrétní scénář, při kterém dojde k problému, nevidím aspoň základní popis toho problému.
stejne jako ji popsali vyvojari jadra, to uz jsem uvedl driv.
Kdybyste uvedl odkaz na konkrétní e-mail, mohli bychom se bavit o tom, co je v něm. Mohli bychom se bavit o tom, jestli se ten problém týká jen toho, co je v mainline, nebo jestli se vztahuje i na kgraft/kpatch a jestli náhodou nepopisuje zrovna ten typ patche, o kterém se ví, že ho v současné implementaci udělat nejde. Takhle se není o čem bavit, pořád z vás padá jen neurčité a mlhavé strašení.
nemam rad reci obchodniku, ze kdyz to nabizi, tak to musi prece fungovat, a vy prece nedelate v sales, tak nechapu, proc se bavit na tehle urovni
Nic takového jsem netvrdil. Vy jste začal s tím, jestli se to nenabízí jen tak na oko, já reagoval, že existují reální zákazníci a dostávají reálné patche.
Live patching v soucasne podobe na soucasnem jadre je nederministicky a nezarucuje mi, ze jadro bude funkcni stejne tak, jako kdyz nabootuju nove ciste jadro. To je fakt a reci o tom, co mam v pameti po dvou rebootech, jsou k nicemu.
Nejsou k ničemu. Tak, jak jste to napsal, to prostě neplatí ani bez patche, takže se nedá očekávat, že to tak bude s patchem. Konkrétní implementace - a to je to, co se nabízí zákazníkům, ne základní framework v mainline - konzistenci řeší.
na druhou stranu nebudu tvrdit, ze to je svaty gral, co zaruci 100% dostupnost systemu, ktery bude zaroven 100% opatchovany, tak to totiz zakaznici chapou a pak se jim musi vysvetlit
Zákazníci vědí - a je jim to jasně vysvětleno - že live patche se poskytují pouze pro kritické bezpečnostní chyby a že ani pro ty to v konkrétních případech nemusí být technicky realizovatelné.
Jinak, zkuste se trochu zamyslet nad celou vetou, na kterou jsem reagoval a pochopite, proc je to totalni nesmysl.
Raději se vy pokuste zamyslet nad tím, co jste napsal. Nejdřív jste kernel live patching jako takový označil za "nesmysl", poté jste dokonce tvrdil, že zákazníci "nev(ěd)í co riskují". Ale napsat konkrétně, co vlastně podle vás riskují, opakovaně odmítáte.
Live patching není žádný svatý grál řešící všechny problémy světa. Je to služba, která řeší určitý problém (poptávka tu byla dlouho před nabídkou) v určitých situacích. Není to kouzelný proutek, ale stejně tak to není "nesmysl" ani něco, co z principu nemůže fungovat.
a pak se jim musi vysvetlit, ze stejne jako neopatchuju openssl/glibc/apache bez restartu, tak ani jadro ne
Kernel live patching na SLE reálně funguje, a to už i v produkci. To není navoskovaný papír, to je reálný produkční provoz. User space live patching se nenabízí, ale i tady existuje poptávka a řeší se, zda a za jakých podmínek by to bylo možné realizovat.
Tak jestli SUSE dokaze opatchovat operacni system bez restartu (o kritickych bezpecnostnich chybach se nic nepise), tak to se omlouvam.
Pokud se chcete mermomocí hádat o slovíčka, tak musím konstatovat, že ta citovaná věta je pravdivá; sice se tam nepíše nic o kritických bezpečnostních chybách (což je ovšem jen naše volba), ale stejně tak se tam nepíše nic o tom, že lze takto provádět všechny aktualizace.
No ja myslim, ze uz se v tom nebudem hrabat, protoze se stejne nikam nedostanem
Pokud popíšete konkrétní problém (ať už přímo nebo odkazem), můžeme se pobavit o tom, jestli je pro kgraft relevantní (sice nedělám na kgraftu, ale základní principy znám a kdyby bylo nejhůř, člověk, který na něm v současnosti pracuje nejvíc, sedí ve stejné místnosti). Bez toho ale ta diskuse opravdu nemá smysl.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.