Portál AbcLinuxu, 27. května 2024 12:16

Týden na ScienceMag.cz: Inovace vs. vynález

28. 5. 2023 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Inovace vs. vynález  

Co říkají o Hubbleově konstantě gravitační čočky. Šíření terahertzových vln v polovodičovém krystalu. Vodíková vazba pod lupou. Černá díra, nebo bosonová hvězda? Velmi staré galaxie jsou zřejmě ještě hmotnější.

Další měření rychlosti rozpínání vesmíru: co říkají o Hubbleově konstantě gravitační čočky

Dvě základní metody stanovování Hubbleovy konstanty jsou založeny na měření „standardních svíček“ (supernov typu Ia, cefeid…), konkrétně závislosti jejich rudého posuvu (odpovídá rychlosti vzdalování) na vzdálenosti objektu od nás. Druhá metoda vychází z měření nehomogenit mikrovlnného pozadí (reliktního záření). Nově použitá metoda vychází z měření supernovy Refsdal. Od roku 2014 se podařilo zachytit hned několik snímků tohoto objektu pomocí různých gravitačních čoček…

Inovace vs. vynález

Klíčové technologie jako vedlejší produkty? Náhoda vs. zákonitost vývoje. Genialita vs. drobná práce. Ridley zastává názor, že větší roli než vynález hrají inovace – tedy odlaďování něčeho již existujícího, drobná práce, jejíž jednotlivé vrstvy se kupí na sebe. U inovací většinou nepředpokládáme, že by byly dílem osamělých géniů, ale jsou v nějakém ohledu (za dané situace) snad až zákonité a nutné.

Zmapovali šíření terahertzových vln v polovodičovém krystalu

Představte si, že do vody hodíte kámen – vlny se pak budou šířit rovnoměrně do všech směrů a na hladině vytvoří soustředné kružnice. Zkoumaný materiál se ale choval tak, že jsme pozorovali elipsy: v jednom směru se povrchové plazmony šířily na menší vlnové délce, v dalším na větší. A dá se dosáhnout i případů, kdy se v jednom směru nebudou šířit vůbec.

Vodíkové vazby existují i u záporně nabitého vodíku

Pokud se atom vodíku naváže na prvek s nižší elektronegativitou, bude vodík najednou nabitý záporně. Pavel Hobza a jeho kolegové zkoumali nově konkrétně trimethylsilan, Me3-Si-H, kde je atom vodíku navázaný na méně elektronegativní atom křemíku a nese tudíž záporný náboj, a to v komplexech s různými elektronově chudými molekulami. Vazbu, jež v takovém případě vzniká, nazvali vědci hydridickou vodíkovou vazbou.

Krátce

Jak interpretovat kvantovou mechaniku? „Kolaps vlnové funkce“ by neměl nastávat proto, že my něco měříme a pozorujeme. Měl by se odehrávat spontánně sám od sebe. Čím větší objekt, tím dříve by měl kolaps nastat…(úryvek z knihy Carlo Rovelli: Helgoland: O vzniku a smyslu kvantové teorie)

Moderní psi mají větší mozky – kupodivu. Podle zjištění vědců mají moderní plemena psů, která jsou geneticky vzdálenější od vlků, relativně větší mozek než starobylá („primitivní“) plemena stará tisíce let. Což je paradoxní, když víme, že vlci mají naopak mozek větší než psi.

Objevili, že další dva novoguinejští ptáci mají neurotoxiny. Jedovatí ptáci existují, alespoň na Nové Guineji jich již zoologové znají hned několik…

Pod zikkuratem byl jantar. Při vykopávkách zikkuratu v asyrském Aššuru byly nalezeny dva korálky datované do období 1800-1750 př. n. l. Jejich materiál byl nyní identifikován jako jantar.

Za ztučnění jater zřejmě může zvrásnění na povrchu buněčného jádra. Ztučnění jater nemusí být dáno jen alkoholem nebo jinak nezdravým životním stylem. Steatóza nemusí být ani provázena obezitou a mnohdy nemá vůbec jasné příčiny…

Černá díra, nebo bosonová hvězda? Astronomové objevili další hvězdu, která je podle všeho součástí páru, jehož druhého člena nevidíme. Běžným vysvětlením takové situace bývá černá díra. V tomto případě ale data z průzkumu Gaia ukazují podivnost…

Ve FN Motol odstraňují časné nádory střeva bez nutnosti operace. Nová metoda umožňuje provádět chirurgický zákrok pomocí endoskopu v oblasti tenkého a tlustého střeva i v dalších částech zažívacího traktu.

Speciální dron kontroloval vnitřní části chladicích věží v Temelíně. Dosud prováděli pracovníci tyto vizuální kontroly pomocí dalekohledu, případně přistavili plošinu pro detailnější zmapovaní. Naopak dron se může přiblížit na vzdálenost několika centimetrů a kamera s vysokým rozlišení místo dokonale zaostří.

Blesky na Jupiteru pulzují v podobném rytmu jako v bouřkových oblacích na Zemi. Elektromagnetické signály vznikající bleskovými výboji, tzv. rychlé hvizdy, k sondě Juno šíří velmi řídkým plazmatem. Znamená to, že v ionosféře Jupiteru existují hustotní díry, které dřívějším méně přesným měřením vědcům unikaly.

Vakcína proti tuberkulóze snížila riziko Alzheimerovy choroby. Vakcína BCG, která zabraňuje tuberkulóze, má řadu dalších příznivých účinků a v současné době je i doporučovanou léčbou neinvazivní rakoviny močového měchýře.

Problém: Velmi staré galaxie jsou zřejmě ještě hmotnější. Už první výsledky Vesmírného dalekohledu Jamese Webba naznačily, že galaxie v raném vesmíru (=nejvzdálenější pozorované galaxie) jsou někdy hmotnější (=příliš velké), než předpovídají současné kosmologické modely….

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Výkonný elektromagnet z 3D tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky
Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI
Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.