Portál AbcLinuxu, 25. října 2021 06:33

Týden na ScienceMag.cz: Topologické tranzistory

14. 12. 2018 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Topologické tranzistory  

Feroelektrické látky. Biologická válka. Kde se na povrchu Marsu berou organické sloučeniny? Biotechnologie odkoukaná od nejstarších organismů.

Feroelektrický bismut k ukládání dat

Na povrchu bismutu se nacházejí energetická údolí, v nichž se zachycují elektrony. Tyto oblasti by mohly být využity pro ukládání informace. Pozoruhodné je, že příslušných údolí existuje na povrchu krystalu celá řada, ovšem elektrony mají tendenci se soustřeďovat do některých z nich – ačkoliv se samozřejmě vzájemně odpuzují. Výsledkem pak je vznik permanentních lokálních nábojů.

První topologický tranzistor při pokojové teplotě

Topologické izolátory jsou látky, které vedou proud pouze po svých okrajích, jinak fungují jako izolanty. Za jejich objev už byla udělena Nobelova cena. Topologický tranzistor pak znamená uspořádání, které lze účinkem vnějšího elektrického pole přepínat – z klasického izolantu na topologický. Je to rychlé a energeticky účinné.

Budoucnost biologické války

Představte si zneuznaného studenta molekulární biologie, který se rozhodne rekonstruovat vir neštovic a ještě jeho účinek zesílit. K dispozici má obrovské množství publikovaných údajů. Na internetu nakoupí laboratorní vybavení a krátké kousky genomu, aby nebylo patrné, k čemu se připravuje. Úkol, ke kterému se chystá, není úplně jednoduchý, ale šikovný student jej zvládne. Nakazí se virem a odejde na letiště, kde infikuje co největší množství lidí. Pak jde domů a zastřelí se. (Úryvek z knihy Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a kol.: Ruka noci podaná)

Krátce

Jak se daří houbám v mraveništích. A co to znamená pro jehličnany.

Exoplanety u chladných hvězd. Čtveřice dalekohledů určená k pátrání po planetách v obyvatelných zónách kolem blízkých mimořádně chladných hvězd zahájila činnost na observatoři Paranal.

Geminidy a kometa Wirtanen. Během maxima meteorického roje Geminidy nastává vzácně blízký průlet komety Wirtanen kolem Země.

Elektrochemie Marsu vytváří z oxidu uhličitého organické látky. V zásadě je možné, že organické látky na Marsu jsou dávného původu, třeba z doby, kdy se zde ještě vyskytovaly oceány. Mohly je sem přinést komety. Podle nové teorie nicméně vznikají redukcí oxidu uhličitého.

Gaia zatím nic nenašla. První náznaky jsou však velmi zajímavé. Vědci však nedávno prostřednictvím astrometrie proměřili hmotnost Bety Pictoris b.

Explozi života v kambriu nepřeceňovat. Různá evoluční pravidla a údajně obecně platné zákony bychom měli brát s rezervou. Není zřejmě pravda,že po kambriu evoluce nějak zpomalila.

Miniaturní systém CRISPR od archea. Malý editor Cas14 objevený u archea by se mohl uplatnit při našich zásazích v malých buňkách nebo ve virech.

Proteiny zahušťují buněčné membrány. Cholesterol se k proteinům v membránách vůbec nepřibližuje.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Organizace letos vynaloží na technologie podporující budoucnost práce 656 miliard dolarů
Týden na ITBiz: Roste podíl softwaru, který využívá umělou inteligenci
Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence v kooperativních hrách
Týden na ITBiz: Budování kyberneticky odolné společnosti
Týden na ScienceMag.cz: Supravodivé hydridy ceru

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.