abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 524 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Topologické tranzistory

    14. 12. 2018 | Redakce | Různé | 1835×

    Feroelektrické látky. Biologická válka. Kde se na povrchu Marsu berou organické sloučeniny? Biotechnologie odkoukaná od nejstarších organismů.

    Feroelektrický bismut k ukládání dat

    Na povrchu bismutu se nacházejí energetická údolí, v nichž se zachycují elektrony. Tyto oblasti by mohly být využity pro ukládání informace. Pozoruhodné je, že příslušných údolí existuje na povrchu krystalu celá řada, ovšem elektrony mají tendenci se soustřeďovat do některých z nich – ačkoliv se samozřejmě vzájemně odpuzují. Výsledkem pak je vznik permanentních lokálních nábojů.

    První topologický tranzistor při pokojové teplotě

    Topologické izolátory jsou látky, které vedou proud pouze po svých okrajích, jinak fungují jako izolanty. Za jejich objev už byla udělena Nobelova cena. Topologický tranzistor pak znamená uspořádání, které lze účinkem vnějšího elektrického pole přepínat – z klasického izolantu na topologický. Je to rychlé a energeticky účinné.

    Budoucnost biologické války

    Představte si zneuznaného studenta molekulární biologie, který se rozhodne rekonstruovat vir neštovic a ještě jeho účinek zesílit. K dispozici má obrovské množství publikovaných údajů. Na internetu nakoupí laboratorní vybavení a krátké kousky genomu, aby nebylo patrné, k čemu se připravuje. Úkol, ke kterému se chystá, není úplně jednoduchý, ale šikovný student jej zvládne. Nakazí se virem a odejde na letiště, kde infikuje co největší množství lidí. Pak jde domů a zastřelí se. (Úryvek z knihy Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a kol.: Ruka noci podaná)

    Krátce

    Jak se daří houbám v mraveništích. A co to znamená pro jehličnany.

    Exoplanety u chladných hvězd. Čtveřice dalekohledů určená k pátrání po planetách v obyvatelných zónách kolem blízkých mimořádně chladných hvězd zahájila činnost na observatoři Paranal.

    Geminidy a kometa Wirtanen. Během maxima meteorického roje Geminidy nastává vzácně blízký průlet komety Wirtanen kolem Země.

    Elektrochemie Marsu vytváří z oxidu uhličitého organické látky. V zásadě je možné, že organické látky na Marsu jsou dávného původu, třeba z doby, kdy se zde ještě vyskytovaly oceány. Mohly je sem přinést komety. Podle nové teorie nicméně vznikají redukcí oxidu uhličitého.

    Gaia zatím nic nenašla. První náznaky jsou však velmi zajímavé. Vědci však nedávno prostřednictvím astrometrie proměřili hmotnost Bety Pictoris b.

    Explozi života v kambriu nepřeceňovat. Různá evoluční pravidla a údajně obecně platné zákony bychom měli brát s rezervou. Není zřejmě pravda,že po kambriu evoluce nějak zpomalila.

    Miniaturní systém CRISPR od archea. Malý editor Cas14 objevený u archea by se mohl uplatnit při našich zásazích v malých buňkách nebo ve virech.

    Proteiny zahušťují buněčné membrány. Cholesterol se k proteinům v membránách vůbec nepřibližuje.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.