Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 15:42

Jak zálohovat celý oddíl pevného disku?

Zálohu jednoho oddílu pevného disku můžete vytvořit několika způsoby.

tar

Program tar archivuje na úrovni souborů. Záloha tedy může obsahovat soubory z libovolných souborových systémů a můžete ji rozbalit na libovolném souborovém systému. Použijte tar pokud chcete zálohovat soubory z oddílu.

Zálohu adresáře /disk_c vytvoříte pomocí taru následujícím způsobem

# tar -czf zaloha.tar.gz /disk_c

Tímto se vytvoří soubor zaloha.tar.gz, který bude obsahovat zálohované soubory z adresáře disk_c. tar zachová všechna práva souborů.

Písmeno z je parametr který určuje použití gzip komprese. Výsledný soubor je tedy menší, ale komprese a dekomprese nějakou dobu trvá, takže zálohování je výrazně pomalejší. Pokud chcete účinnější kompresi, použijte písmeno j (bzip2), která je ale ještě mnohem pomalejší (obvykle se k souborům komprimovaným bzip2 přidává koncovka tar.bz2). Můžete také z vynechat a nekomprimovat vůbec (koncovka obvykle pouze tar).

Zálohu rozbalíte příkazem

# tar -xvzf zaloha.tar.gz

Písmeno v určuje, že budou vypsány názvy všech rozbalených souborů.

dd

dd pracuje se vším jako sekvencí bajtů, tudíž ho použijte, pokud chcete vytvořit přesný obraz oddílu nebo disku. Tuto zálohu vytvoříte příkazem

# dd if=/dev/hda1 of=zaloha bs=4096

Tento příkaz vytvoří přesný obraz zařízení /dev/hda1 do souboru zaloha. Parametr bs určuje, že dd najednou čte a zapisuje 4096 bajtů (upravte podle vašeho systému pro dosažení nejlepšího výkonu). Pokud kopírujete obraz disku na větší zařízení, tak potom spusťte resize, u reisera je to resize_reiserfs, parametrem je nová velikost a jednotka.

Tento obraz obnovíte příkazem

# dd if=zaloha of=/dev/hda1 bs=4096

Program cpio

Výše uvedená metoda pomocí programu dd je použitelná pouze v případě, že obnovu budete provádět na naprosto identický disk! Tato podmínka nebývá často splněna a proto je lepší vytvářet zálohy pomocí vysokoúrovňových nástrojů, jakým je i cpio, který zálohuje soubory ze stdin do archívu. Nejčastěji se tedy používá v kombinaci s programem find.

# #vytvor zalohu aktualniho adresare
# find . | cpio -o > zaloha.cpio

# #obnov zalohu
# cpio -i < zaloha.cpio
Tento příkaz se dá použít i pro přenesení adresářového stromu jinam
# find / | cpio -pdm /mnt/novy_disk

# #casto nechceme kopirovat primountovane adresare
# find / -xdev | cpio -pdm /mnt/novy_disk

Související dokumenty

Seriál: Zálohování v Linuxu (ostatní)
zaloha fa32 partition (diskuse)
Přestěhování Linuxu na jiný disk (diskuse)
Hard Disk Upgrade Mini How-To (externí dokument)

Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 07:04 | Poslední úprava: Michal Vyskočil, 20.6.2006 19:07 | Další přispěvatelé: vencour, Kníže Ignor | Historie změn | Zobrazeno: 5196×

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.