Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 05:43
Zdravím vás,
poraďte prosím nějaký router. Požadavky jsou, aby signálem pokryl panelákový byt 3+kk, aby se na něj mohlo připojit 8 zařízení současně, GLAN a USB. Cena by měla být v rozmezí 1000 Kč - 1500 Kč. Neměl by to být MikroTik atp., ale něco s jednoduchým UI. Router bude využíván pouze na Wi-Fi. Já mám tento a myslím, že by vyhovoval. Jen si nejsem jistý, jestli by mělo 8 připojených zařízení naráz stabilní signál.
Řešení dotazu:
Já na položky klikat umím, ale není to pro mě. Je to pro člověka, který je časově velmi vytížený a nechce nic studovat a řešit. Chce, aby to bylo snadné na nastavení, aby to mohl sám konfigurovat a řešit případné problémy. Splňuje to tenhle MikroTik? Dokáže jej nastavit běžný člověk?
Tak ten RT-AC58U je fakt perfektní. Kdybych potřeboval router, tak jdu do něj. A jde do něj i OpenWrt.
Dík
Jak napsal Radek, považuji to za bonus. Dotyčný tomu v současné době nechce věnovat/nemá čas, ale s ohledem na to, že mu vadí šmírování možná v budoucnu po OpenWrt sáhne. Určitě mu to doporučím. Každopádně tu možnost bude mít, ať se rozhodne jakkoliv.
Tak ten ASUS RT-AC58U už je objednaný. To jsem zvědavý.
Tak to je pro mě novinka. Já s ASUSem zatím zkušenost nemám. Držím se TP-Linku.
Tak v T.S.Bohemii mi řekli, že IPv6 podporuje.
Pak tedy napíšu.
Tak je to sranda, s routery:
v1 USB 3.0 128 MB flash v2 USB 2.0 16 MB flash v3 USB 2.0 32 MB flash
ASUS do ČR v současnosti dodává pouze v3. Ale ostatní verze ještě sehnat jdou. Samozřejmě jsme objednali v2. Chtěl jsem to stornovat a objednat v1, ale dotyčný to až tak neřeší a nechce to měnit S BFU je to taky někdy sranda. Jinak je zde krásně vidět, že nejnovější verze neznamená nejlepší. Tak je to i u mého routeru TP-Link Archer C7. V4 měla 2 USB porty a v5 má jen 1. A ještě doplním, že všechny 3 verze toho ASUSu podporují i IPv6.
Taky jsem koukal. I CPU měla lehce nejsilnější první verze, 717 MHz. Ty 2 další by měly mít 710 MHz. Nejde mi ale do hlavy, proč to dělají. Asi kvůli penězům.
To je, co?
I když, není to tak úplně pravda:
Samozřejmě, když to hledá někdo, kdo o tom nic neví, tak ho ani nenapadne podívat se, jestli existuje V2, nebo V3 a napíše jen název, což je v tomto případě zároveň V1. A myslím, že i kdyby ten název obsahoval V1, tak by spoustě lidí vůbec nedošlo o co jde. Ale spoustě zase ano.
Takže tak
Tak já taky používám TP-Linky. S ASUSem zatím zkušenost nemám, ale osobně zatím nevidím důvod, proč by měl být špatný. Je jasné, že ten web ideálně udělaný není, ale to nevypovídá nic o kvalitě daného hw. Už jej mám doma 2 dny, ale zatím jsem se k tomu nedostal. Snad večer, nebo zítra. Pak napíšu, byť středně pokročilý, co a jak. Věřím, že vše bude OK.
No prosím
Když klikneš na ten tvůj odkaz, tak se ti objeví stránka s 3 verzemi toho routeru. A přímo na té stránce je dole u každé té verze hypertextový odkaz "technické parametry".
To občas dělám.
Takže:
Pro člověka, který není ani BFU je ten router user friendly, řekl bych. Vše lze nastavit docela snadno. Samozřejmě minimální znalosti to vyžaduje i tak. Mě osobně by se ten router líbil, ale jen V1. Okamžitě bych do něj ale dal OpenWrt. První šok pro mě byl, že se router nenastavuje např. na adrese 192.168.1.1, ale na http://router.asus.com. Pro mě nepřijatelné. Další věc která mi vadila bylo, že defaultně nebylo nastavení na adrese https, ale jen http. Musel jsem to přenastavit. Jinak moc jsem si s tím nehrál, protože dotyčný chtěl pouze nastavit obě pásma Wi-Fi, SSID, hesla a síť pro hosty. A vše skryté. Ještě mě překvapilo, že u NetBoxu se musí zaregistrovat MAC nového routeru. Jo a signál docela v pohodě. V pásmu 5 GHz sice indikátor signálu pro Wi-Fi neukazoval v odlehlých místech v bytě ani jednu čárku, ale nb připojen stále byl a net jel. V pásmu 2,4 GHz naprosto bez problémů. A to má ten router jen 2 dBm antény. Takže za mě router v pohodě, ale jedině s OpenWrt a V1.
Takže http://router.asus.com je lokální adresa?
Jsem si myslel, že internet po kabelu jede vždy a konfigurovat se musí jen Wi-Fi.
$ dig router.asus.com ; <<>> DiG 9.10.3-P4-Debian <<>> router.asus.com ;; global options: +cmd ;; Got answer: ;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NXDOMAIN, id: 50076 ;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 0, AUTHORITY: 1, ADDITIONAL: 1 ;; OPT PSEUDOSECTION: ; EDNS: version: 0, flags:; udp: 4096 ;; QUESTION SECTION: ;router.asus.com. IN A ;; AUTHORITY SECTION: asus.com. 130 IN SOA ns1.edgecastdns.net. dns_admin.asus.com. 2020062201 14400 1800 1800 180 ;; Query time: 0 msec ;; SERVER: ***.***.***.***#53(***.***.***.***) ;; WHEN: Fri Jun 26 11:39:52 CEST 2020 ;; MSG SIZE rcvd: 109
To demo je dobrý.
Pouze na Wi-Fi bylo myšleno tak, že žádné zařízení nebude připojeno kabelem. A zatím do něj nebude zapojeno do USB nic, ale v budoucnu si dotyčný do něj chce dát síťový disk.
PS: nechytej za slova. K ničemu to není.
To ale nebyl tenhle případ, že ne?
Tak to je jasné. Máš pravdu. Je lepší o tom něco vědět. Jenomže lidi se to učit nechtějí a nedivím se. Každý řidič taky není automechanik. Takže ono to dopadne stejně tak, že když bude něco potřeba, tak mi taky zavolá, jak volají tobě.
Jinak doteď tam měl 9 let starý D-Link DIR-600. Vyrábělo se více verzí, tak nevím, jestli jsem odkázal tu správnou, ale rozdíl v tom moc nebude. Co se týká signálu, tak ten byl v tom bytu relativně dobrý. K výměně routeru jej přimělo to, že když přijde početnější návštěva a připojí se všichni přes Wi-Fi, tak jim začala vypadávat jejich domácí zařízení. Což se vzhledem k tomu hw ani moc nedivím. BTW: ví někdo, čím přesně to bylo? Málo RAM, slabé CPU, ...?
Nic ve zlém, ale hlídání otáček, řazení a sledování oleje bych spíše přirovnal ke klikání myší, mačkání enteru a hlídání stavu baterie u nb, než pochopení toho všeho, jak to celé funguje. IMO bylo srovnání s automechanikem na místě.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.