Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 14:58
/dev/hda1
ale kompletní /dev/hda
přes např. dd
. Pak bude celý disk po obnově v naprosto stejném stavu jako předtím (obnoví se bootsector, tabulka oddílů ...) nezávisle na souborovém systému.
Nabootoval bych z liveCD nebo ze sítě a pak něco jako:
dd if=/dev/hda | gzip > /mnt/net/zaloha.bin
Data se nejlepší sypat na externí disk nebo třeba přes NFS na jiný počítač.
sfdisk -d /dev/sda > /cesta/table-backupNavíc doporučuju používat opatchovanou verzi partimage (tuším, že je to součást clonezilla), co umí lzo kompresi (přepínač -z3). Je to neskutečně rychlé a přitom výsledný obraz je jen o málo větší než v případě defaultního gzipu, který trvá více než 2x dlouho i na nadupaných CPU.
Jinak Linux je lepší. Kolega původně chtěl klonovat i partition s Linuxem (který tam taky máme - stoje mají celkem 4 parition: Windows, Linux, klonovací Linux a swap), ale zjistil, že mnohem efektivnější je instalace každého stroje.No jak kdy. Pokud má člověk instalaci, která se už dost liší od defaultní instalace distribuce, tak se konovat (respektive kopírovat) rozhodně vyplatí. Navíc se mi osvědčilo, dávat linuxí boot loader (konkrétně grub) až do root partition s linuxem, přičemž výběr mezi systémy řeší hlavní boot loader v mbr (máme vlastní, který dokáží obsluhovat i nevidomí). Výhoda je, že po překlonování partition s linuxem, se rovnou vytvoří i bootloader a není potřeba ho extra zapisovat a konfigurovat. Hlavnímu loaderu je pak úplně fuk, jestli ve zvolené partition k bootování je linux nebo wokna. Další výhoda je, že když distribuce upgraduje jádro nebo rovnou i bootloader, tak nemůže ovlivnit ostatní systémy ani mbr, protože se vrtá jenom ve svém bootloaderu ve své partition.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.