Portál AbcLinuxu, 11. května 2025 06:57
/boot
a soubor /boot/grub/menu.lst
. Pokud ti nebude stačit následující, publikuj ho tady i s výpisem adresáře /boot/grub
(možná půjdu spát dřív než to uděláš, ale potenciální poradci výpisy určitě ocení)./boot/grub
spusť v konsole grub a pak zadej root (hd0,2)
, měl bys dostat hlášku o jaký filesystém se jedná a tom (tuším), že stage1 bylo nalezeno. Pokud ano, zadej setup (hd0)
, to zajistí, že se grub zapíše do MBR disku sda. Obvykle je to spolehlivější než používat nějaké skripty jako třeba grub-install
v Suse.
[root@localhost root]# ls /mnt/sda3/boot/grub device.map ffs_stage1_5 menu.lst.old stage2 device.map.old iso9660_stage1_5 minix_stage1_5 ufs2_stage1_5 e2fs_stage1_5 jfs_stage1_5 reiserfs_stage1_5 vstafs_stage1_5 fat_stage1_5 menu.lst stage1 xfs_stage1_5 Dál přikládám menu.lst default 0 timeout 8 ##YaST - generic_mbr gfxmenu (hd0,2)/boot/message ##YaST - activate ###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: linux### title openSUSE 10.2 root (hd0,2) kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda3 resume=/dev/sda3 splash=silent showopts elevator= initrd /boot/initrd ###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: windows ### title Windows XP rootnoverify (hd0,0) makeactive chainloader (hd0,0)+1 ###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: floppy### title Disketa rootnoverify (hd0,0) chainloader (fd0)+1 ###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: failsafe### title Failsafe root (hd0,2) kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda3 showopts ide=nodma apm=off acpi=off noresume nosmp noapic maxcpus=0 edd=off 3 initrd /boot/initrdPodle mě, na nich není nic divného, tak mě opravdu nenapadá, co bych dělal špatně.
Když už sem píši. Suse sice najede, ale jen v rootovském režimu a vyhauze hlášku, že nemůže spustit kstartupconfig. Co s tím, měl jsem a mám /home na zvláštním oddíle. Teď sda6 a nastaveno jsem měl automatické přihlašování. Jiného uživatele než root teď nepřihlásím.
Předem děkuji./dev/sda3 / reiserfs defaults 1 1 /dev/fd0 /media/floppy auto noauto,user,sync 0 0 /dev/sda1 /windows/C vfat users,gid=users,umask=0002,utf8=true 0 0 /dev/sda5 swap swap default 0 0 /dev/sda6 /home auto noauto,user 0 0 /dev/sda7 /windows/D vfat users,gid=users,umask=0002,utf8=true 0 0 devpts /dev/pts devpts mode=0620,gid=5 0 0 proc /proc proc defaults 0 0 usbfs /proc/bus/usb usbfs noauto 0 0Původního uživatele bych mazal nerad, abych nepřišel o poštu a podobně. Zdá se, že Kmail je na tyhle změny mimořádně citlivý a nemusel bych si toho taky už moc přečíst. Pokud jsem systém přinstaloval a nechal /home/user, šlo vždycky přečíst jen asi posledních 30 mailů. Ten zbytek ne a ne. Teď už jsem se snažil nastavit, aby se pošta neukládala šifrovaně,ale stejně nevím, jestli jsem uspěl. Snad ano, když zachovám původní systém i uživatele. Automatické přihlašování preferuji, protože jsem na počítači sám a je to jen domácí PC. Dneska sice člověk nikdy neví, ale myslím, že moje maily si Bush u snídaně rozhodně nečte.
/home
"auto"
místo "noauto"
, aby se mountovalo automaticky po nabootování.
/home
dát místo noauto,user
jenom defaults
.Děkuji. Úplně stačilo to auto. Je po všech problémech, o kterých jsem si myslel, že budou na hodně dlouho. Zůstavá jen nefunkční Grub z distribuce, ale to bude asi na déle. Už jsem Suse i aktualizoval a všechno šlo, jak má. Maily jsou čitelné. Na disk, kde byl původní Suse, jsem nainstaloval na pokusy Debian. Nesmazal jsem starý home a i pod Debianem jsou maily čitelné. Pravda je, že používá stejné KDE. Docela bych přivítal nějaký typ, do jakého formátu a jak nejefektivněji vyexportovat maily z Kmailu, aby byly bez problémů čitelné po přeinstalaci. Jiného klienta zkoušet nechci. Píši často ve více jazycích a Kmail dokáže po kliknutí na příslušný slovník kontrolovat pravopis.
Mimochodem. Automatické přihlášení vybraného uživatele díky KDE funguje i pod Debianem. Teď už mi zbývá jenom balíčkovací systém. Debian má snad nejhorší instalaci, s jakou jsem se setkal a zatím se mi nepodařilo najít obstojného grafického správce balíčků. I Slackware byl na tohle jednodušší. Tam byl ale zase problém samotný balíčkovací systém. To už sem ale nepatří.
Ještě jednou děkuji za pomoc.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.