Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Pokud jste Jaromír Kučera, přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
Přezdívka: Arno3t
O mně:
Když jsem v roce 1994 instaloval na univerzitě s vydatnou pomocí kolegy z informatiky první mnou spravovaný linuxový server, byla jedna z otázek na kolegu: "Jak často to padá?" Odpověď zněla: "A proč by to mělo padat?" Dnes, kdy i systémy od MS jsou slušně stabilní, to už tak nevyzní. Tehdy to ovšem byl malý zázrak. Pár let jsem server spravoval jako "přidruženou" činnost k práci fyzika.
V roce 1997 jsem odešel do konstrukční kanceláře, kde Linux nebyl a nebyla ani potřeba jej používat. V konstrukční kanceláři nás správců bylo a stále je víc a mimo jiné se lišíme postojem k různým operačním systémům. V každém případě ve firmě, která musí vydělávat peníze, musíte být pragmatičtí a používat software, který toto kritérium splňuje. Dnes už je situace pro Linux příznivější a od roku 2000 jej zase používám na svém firemním počitači jako jediný systém, ze kterého spravuji i počítače na MS platformě.
I přes značnou dobu, po kterou pracuji s Linuxem, mám pocit, že Linux znám velmi málo a pořád se nestačím divit, kolik užitečných vlastností teprve objevuji.
P.S. Nejsem a nebudu programátor. Krátký kód občas napsat musím, ale ne tak často, aby mi to přineslo potřebné zkušenosti.
Rok narození: 1964
Bydliště: Uherské Hradiště
Linux používám od roku: 1994
Datum registrace: 30. 11. 2005
Skóre: 23