Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 08:10
Dobry den,
mam problem se zvukovkou. Mam nainstalovane gnome a pri startu gnome zacne system prehravat uvodni melodii ale nedohraje ji (zvuk se zasekne). Pak zvuk obcas nefunguje a obas funguje. Kdyz dam novou konfiguraci zvuku v yastu tak to zvukovku najde, ale pri testu nic neprehraje i kdyz dam hlasitost na maximum.
Pred tim jsem mel suse 10.3 a tam to bylo bez problemu. Muze byt problem s pulseaudio systemem? Predchozi verze pouzivala alsa.
Trochu to vic vyspecifikuj obcas nejde obcas jde je slozity terminus technikus... Jakou mas zvukovku?
S Pulseaudio jsem se nesetkal ale stale to vyzaduje ALSA. Nemas ztlumene kanaly v alsamixer?
Popr nakonfigurovat pomoci alsaconf nestaci?
root.cz: http://www.root.cz/clanky/opensuse-11-1-spousta-novinek-i-problemu/
Další kontroverzní téma. Jeho nasazení v minulé verzi provázelo dost problémů. Abych byl spravedlivý, ty problémy měly i ostatní distribuce. Jedná se o neslavnou hlášku Connection refused, kdy se Pulse do svého restartu odmlčelo. To u mě osobně vyvolalo velké emoce. Ne že bych si to já neuměl nahodit zpátky, ale představa instalací na počítačích začátečníků ve mě nevyvolávala dobrý pocit. Proto jsem na veškerých vlastních instalacích PulseAudio odstraňoval. Zde jsem doufal, že se situace zlepší. A zlepšila a o dost. Při běžném používání již nevidím problémy. Také jsem vyzkoušel OpenArenu, se kterou mi v předchozí verzi zvuk v hře zpožďoval. Nyní je vše v pořádku. Už jsem sem chtěl tedy napsat chválu a jít na další téma. Pro jistotu ještě vyzkoušel Skype, protože ten je na instalacích obyčejným uživatelům povinností.
Nejprve zvuk nefungoval vůbec. Trocha laborování a doinstalace alsa-plugins-pulse-32bit to spravila. Ve Skypu jsem ještě musel změnit nastavení zvukového zařízení na „pulse“. A odměna? Trhaný zvuk s hláškami RtApiAlsa: callback thread error a RtApiAlsa: underrun detected v konzoli.
Zkázu dokončil Yast, ve kterém jsem se pokoušel v modulu Zvuk nastavit věci, co mi Pulse ve svém manažeru snadno nedovolí, jako je výchozí hlasitost jednotlivých kanálů a zesílení mikrofonu. Kanály jsem našel, zesílení mikrofonu ne. Překvapení bylo spuštění testovacího zvuku, kde se ukázalo, že Yast vlastně ani nemá nad zvukovkou kontrolu (ticho).
Já tedy budu muset v odstraňování PulseAudia pokračovat. K tomu se ale váže to, že odstranění PulseAudia není jen o odinstalování balíčků, ale i o úpravě stávajících. Díky BuildService to sice není náročné, ale i tak je to daleko za hranicí začátečníkových schopností.
Neni tedy pro tebe nejjednodussi cestou se zbavit pulse a vratit s na alsa?
BTW: ja tusil ze 11.0 radeji neupgradovat ;o)
No to odinstalovani neni uplne snadne, navic ten problem se objevil uz ve verzi 11.0
viz : http://www.abclinuxu.cz/blog/ilfblog/2008/6/jak-odstranit-pulse-audio-v-opensuse-11.0-gnome
Ma nekdo z uzivatelu rovnez problemy s pulseaudio?
Já sice nemám v Suse 11.1 Gnome ale KDE, ale problém mám asi podobný. Zvuk mi šel OK, ale po nějaké aktualizaci přestal a zatím jsem nepřišel na to, čím to je. Asi půjde o stejný problém. Co je tedy nejjednodušší řešení?
Pro doplnění - jde o KDE 4 a rpm -qa | grep
pulse
vrací:
libpulse0-0.9.12-9.5
alsa-plugins-pulse-1.0.18-6.13
libpulse-browse0-0.9.12-9.5
pulseaudio-utils-0.9.12-9.5
pulseaudio-module-x11-0.9.12-9.5
pulseaudio-module-lirc-0.9.12-9.5
pulseaudio-esound-compat-0.9.12-9.5
libpulse-mainloop-glib0-0.9.12-9.5
pulseaudio-0.9.12-9.5
pulseaudio-module-zeroconf-0.9.12-9.5
libxine1-pulse-1.1.16-0.pm.0
pulseaudio-module-jack-0.9.12-9.5
libpulsecore4-0.9.12-9.5
pulseaudio-module-bluetooth-0.9.12-9.5
rpm -qa | grep alsa:
alsa-plugins-pulse-1.0.18-6.13
alsa-oss-1.0.17-1.43
alsa-oss-32bit-1.0.17-1.37
alsa-1.0.18-8.9
alsa-utils-1.0.18-6.4
alsa-plugins-1.0.18-6.13
Hmm, tohle nevím, jestli je dobrý způsob - odstranily se mi s tím i kusy KDE4 - např. mi teď po nabootování nenabíhá grafická logovací konzole
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.