Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 07:21
Ahoj vsetkym.
Moj problem tu uz sice bol rieseny (http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/75133) ale posledne prispevky v diskusii su uz niekolko rokov stare a nezda sa mi ze by riesili moj problem.
Na nasej masine (RHEL) nie je nainstalovany yum (a uz asi nikdy ani nebude) a navyse nema ani moznost pripojit sa k repozitarom na nete. Ostava nakopirovat tam rpm balicek a pomocou rpm -ivh balicek.rpm sa ho pokusit nainstalovat - vypise sa zoznam zavislosti - cca 10 az 15 veci, ktore je znovu treba stiahnut, nakopirovat a nainstalovat a tak dokola. Potreboval by som nastroj, ktory tieto zavislosti z rpm zisti a nastahuje vsetky potrebne balicky napr. do adresara. Potom by som tieto balicky iba prekopiroval na offline masinu a nainstaloval. Viem ze nejake podobne nastroje existuju pre debian (v diskusii vyssie sa spomina apt-zip). Existuje cosi podobne aj pre rpm? diky za info
moznost postavit server tu neni :(
to stahovani som skusal ale to by sa clovek z toho zblaznil, zakazdym stiahnut balik, skontrolovat jeho zavislosti a potom postahovat to co este chyba. preto by sa mi hodil nejaky nastroj/ skript, ktory by to robil za mna a podstatne efektivnejsie
no pretoze to je server, ku ktoremu sa fyzicky nedostanem :) a ten server sa zase nedostane "vonku na internet" - je iba na internej sieti, preto je akoze "offline"
Zeptejte se lidí z Red Hatu, jesli už jejich distribuce umí off-line přenos metadat repozitáře a export seznamu chybějících balíků.
Já jsem něco podobného řešil před rokem pro SuSE a tam to nedopadlo. Sice měli jakési nástroje, ale byly to nedodělky, které byly pro mě nepoužitelné.
Abych vás namlsal, tak v Gentoo si stáhnete snímek metadat repozitáře jako jeden tarový archiv (řádově desítky megabajtů), ten rozbalíte na cílovém stroji, dáte příkaz k aktualizaci a distribuce vám vysype seznam URL všech chybějících balíčků. Ten si pak odnesete k Internetu, kde použijete třeba wget, který je postahuje. Balíčky odnesete opět na cílový stroj, nakopírujete je do jednoho adresáře a zadáte opět stejný příkaz k aktualizaci. Tentokrát distribuce pozná, že už nic není třeba stahovat a provede skutečnou instalaci nových balíčků.
V Gentoo to takto funguje od přírody, protože Gentoo ve skutečnosti má metadata a balíčky oddělené už z principu.
jak som pisal uz na zaciatku - yum tam nainstalovany neni a uz asi ani nikdy nebude. navyse ked by som ho chcel nainstalovat tak si rpm vyziada nainstalovanie dalsich 6 balickov a tie budu chciet asi zas dalsie balicky.
Připravil jsem konfiguraci v dočasném adresáři a stalo se toto:
yum -c etc/yum.conf makecache Loaded plugins: refresh-packagekit, security You need to be root to perform this command.
To mně přivádí k otázce, jestli je možné provést přenos metadat přes nepřátelské území (např. stanice s Windows ve veřejné knihovně)?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.