Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 22:35
Zdravim, mam problem, ktery se uz stokrat resil ale u me nic nezabralo. Stravil jsem noc hledanim a nastavovanim a nic
Mam Ubuntu JJ. Vymnenil jsem monitor s rozlisenim 1280x1024 za monitor s 1920x1080. Spustil jsem sudo nvidia-settings
a rozliseni nastavil, dal jsem apply
a save to X
. Rozliseni se paradne zmenilo a v /etc/X11/xorg.conf
mam:
Section "ServerLayout"
Identifier "Layout0"
Screen 0 "Screen0" 0 0
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
EndSection
Section "Files"
EndSection
Section "Module"
Load "dbe"
Load "extmod"
Load "type1"
Load "freetype"
Load "glx"
EndSection
Section "ServerFlags"
Option "Xinerama" "0"
EndSection
Section "InputDevice"
# generated from default
Identifier "Mouse0"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "auto"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "Emulate3Buttons" "no"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection
Section "InputDevice"
# generated from default
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
EndSection
Section "Monitor"
# HorizSync source: edid, VertRefresh source: edid
Identifier "Monitor0"
VendorName "Unknown"
ModelName "HP 2309"
HorizSync 24.0 - 94.0
VertRefresh 48.0 - 76.0
Option "DPMS"
EndSection
Section "Device"
Identifier "Device0"
Driver "nvidia"
VendorName "NVIDIA Corporation"
BoardName "GeForce 6600"
EndSection
Section "Screen"
# Removed Option "metamodes" "DFP: 1920x1080 +0+0"
# Removed Option "metamodes" "DFP: 1920x1080 +0+0; 1920x1080"
Identifier "Screen0"
Device "Device0"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 24
Option "TwinView" "0"
Option "metamodes" "DFP: 1920x1080 +0+0"
SubSection "Display"
Depth 24
EndSubSection
EndSection
Jenomze po restartu mam login screen v poradku (1920x1080), ale po prehlaseni obrazovka blikne a mam zase 1280x1024!!! Proc to nebere ten udaj z /etc/X11/xorg.conf
??
Mockrat diky za pripadnou pomoc, ted jedu na vikend pryc, tak doufam, ze tu budu mit od Vas nejaky rady
Chová se mi to úplně stejně blbě a začalo mi to dělat až v xubuntu 9.04. Když se mi jednou za čas podaří zapnout notebook i LCD správně "sesynchronizovaně", tak si notebook ten monitor osahá při startu a Xka najedou ve správném rozlišení. Když ten monitor zapnu moc brzo, tak usne, než si ho notebook osahá a rozlišení je nízké. Když moc pozdě, tak také. Když notebook restartuji, tak se to chytne OK, ale není to třeba restartovat celé, stačí Xka.
Mi to dělá na Intelu a nějak to neřeším. 2x do měsíce to rozlišení "spravím" restartem Xek a jinak to susspenduji. 9.04 je celá nějaká divná. Snad to bude v 9.10 už zase ok, nemám náladu to řešit.
V kubuntu mi to dela to same. Po staru musim skocit do nastaveni systemu, kliknout na nastaveni obrazovky, a jen toto kliknuti postaci k tomu, aby se obrazovka prepla z rezimu 800x640 na 1024x768.
Take mam v nastaveni toto vyssi rozliseni a po startu je presto stare "dosovske"
Option "metamodes" "DFP: 1920x1080 +0+0"
a pod SubSection "Display" si doplnit rozliseni, ktere se maji pouzivat, stacilo by to asi takhle:
SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 24 Modes "1920x1080" "pripadne_dalsi_rozliseni" EndSubSectionSchvalne, co to provede. Predem doporucuju udelat kopii xorg.conf nekam, pokud by byl problem.
Tak bohuzel tohle nezabralo, ale diky (vsem) za pomoc ... vyresilo se to viz. vys, ale nechapu proc, kdyz se xorg.conf
vubec nezmenil... kam se to nastaveni teda uklada?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.