Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 16:11
Pokud provozujete takovouto hybridní síť, tak jste asi pochopil, že hesla si v LDAP ukládá každý systém jinam a jinak, případně máte před LDAP nějakou mezivrstvu (Sambu), která deleguje ověřování z windowsí domény na přihlašování se od LDAP. A pokud kromě Windows XP začnete přidávat stroje s novějšími verzemi Windows, zjistíte, že věci se mají opět jinak.
Kerberos nabízí více méně standardizovaný způsob autentizace, takže nemusíte řešit každý operační systém zvlášť, teoreticky by se měly umět domluvit. (Včetně autentizace NFS.)
Další výhoda Kebera je, že autentizuje nejen klienta, ale i server (na což Microsoft konečně přišel a s velkou slávou natlačil do CIFS nebo rdesktop serveru). Takže se konečně můžete při přihlašování na servery přestat ošívat, jestli skutečně komunikujete s pravým serverem. Dále to máme schopnost single-sign-on přímo všitou do protokolu, takže odpadá trapné cachování hesel na klientech a tak.
Ldap v podstatě není na autentikace uživatelů vůbec stavěný, takže pokud se takto použije, tak to s sebou přináší bezpečnostní problémy. Kerberos tímto netrpí.Dovolím si oponovat, jelikož jste si to nějak popletl. Jedním z důvodů vývoje LDAPu byla autentizace uživatelů. OpenLDAP se pro autentizaci běžně používá a byl pro to navržen. Komerční řešení, které toho umí podstatně víc, je např. eDirectory od Novellu. Kerberos se používá pro SSO (single sign-on). V jeho databázi je pouze uživatelské jméno a heslo. UID, GIDs, ... se získávají např. z LDAPu, který s Kerberem obvykle běží paralelně (v open source řešeních). Jelikož na své síti openLDAP s Kerberem již delší dobu provozuji, tak si dovolím tvrdit, že vím o čem mluvím. K původnímu dotazu: kombinace openLDAP+Kerberos se dá použít např. pro provoz NFSv4 s autentizací přes Kerberos. S Kerberem umí pracovat i Firefox (to se hodí např. pro přístup do všelijakých intranetových Wiki, kde se jinak musí zadávat uživatelské jméno a heslo).
když srovnáte postup autentikace LDAPem a Kerberem, tak zjistíteMě by to srovnání zajímalo, protože ani já v autentizaci proti LDAPu nevidím zásadní problémy.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.