Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 21:49
Nejlepší by bylo, kdyby ses někam podíval, třeba do zdejší Učebnice a pak jen řek, co ještě Ti není jasné. Soubory mají práva, (r)ead, (w)rite, e(x)ecute.
Textová obrazovka je pro někoho živoucí současnost. Ty by ses na ni mohl dost skrze Ctrl+Alt+F[1-6], zpátky přes Alt+F7, to podle toho, že na sedmém terminálu běží nejčastěji Xka a od jedničky do čísla nižšího je textová konsole.
Ubuntu a grafický manažer? Tam je gnome, snad Nautilus - nemám zkušenost.
echo $HOME echo \$HOME(a někdy naopak přidává obyčejným znakům speciální význam). 2. Přípony se používají, protože je to praktická konvence, ale neberou se tak vážně, spousta věcí může mít příponu jakou chce nebo žádnou nebo několik a fungují stejně dobře. 3. Nijak; ls --classify jim připojí na konec jména hvězdičku, ve výpisu ls -l podle práva (x). 4. /cesta/k/souboru/soubor, což pro soubor v aktuálním adresáři znamená
./soubor
. Co se najde v PATH, stejně jako v MS-DOSu, k tomu se plná cesta psát nemusí.
5. K připojení různých dalších disků; v praxi mají desktopová prostředí tendenci připojovat výměnné disky a podobná zařízení sama do /media/něco, takže mount použiješ zřídka a zpravidla jako root.
7. V každém GNOME je asi Nautilus (odpovídající Průzkumníkovi v MS Windows), který spustíš např. přes odkazy na home a další adresáře, které jsou někde v hlavním menu...
. .fontconfig .local .recently-used.xbel
Když jsou Vaše dotazy na delší diskusi, tak dakt by se Vám víc vyplatilo studium dejme tomu zdejší Učebnice. Pokud chcete učení dialogem, tak se ptejte.
Ohledně stringu ($) a hashe (#) se jedná o upozornění, kdo je s jakými právy přihlášen. Viz třeba příkaz "id", vypíše, v jakých jste skupinách, na co máte právo prostřednictvím oněch skupin. Ohledně virů - aby se něco prvotně stalo, tak ten první průnik do bezpečnosti, systému, musí být buď chyba nebo úmysl. Proto stáhnutý soubor bez spustitelných práv a bez spolupráce uživatele moc neudělá. Konfigurační a spustitelné soubory systému jsou v různých distribucích různé - to je další překážka pro šíření něčeho.
Mně vyhovuje procházet konfiguráky (v /etc) místo spouštění příkazů. Nebo se hrabat v manu - buď v konsoli nebo v konqueroru (tam se mi líp prochází), snad nautilus zvládne taky man? (Firefox ani seamonkey mi s ním nemluví). Man je vedle vazby "příkaz -h" hlavní nápovědou. Obvykle jsou v něm příklady a na konci jmenované související programy. Podobný účel má na příkazovém řádku "info příkaz" a "apropos příkaz".
Dík za doplnění. Gnome jde mimo mne.
sudo su [enter] zde zadat heslo z instalace [enter] passwd [enter] napsat nové heslo roota [enter] znovu napsat nové heslo roota [enter]Potom už by mohlo být možné se v GDM přihlašovat jako root (pokud to tam ovšem není zakázáno). Odhlášení se provádí tam, kde se vypíná počítač, tj. vpravo vedle hodin je jakási ikona a tam bude v nabídce "Odhlásit"
sudo nazev_programuv případě terminálu, nebo
gksu nazev_programuv případě Gnome.
sudo geditv terminálu nebo přes Alt+F2
gksu geditspustíte textový editor Gedit jako root.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.