Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 15:32
Rozdíl je v tom, že OpenWRT funguje pro účel, pro jaký si jej kupujeteOpenWRT je k dispozici ke stažení mimojiné na www.openwrt.org, nevidím důvod si ho kupovat :).
Jestli to nemělo spíš znamenat, že openwrt funguje s tím hardware co kupujete lépe než s originálním? Tj. moje zkušenost s Linksysem.
Kdybych měl napsat něco k tématu, tak openwrt se používá pro sw routery/boxy, stejně jako linux. Pak zřejmě rozhoduje, co preferuje/zvládá ten, kdo se o to bude starat, co mu bude vyhovovat.
Kdybych měl napsat něco k tématu, tak openwrt se používá pro sw routery/boxy, stejně jako linux.To zní divně.
Tak jinak. Má RouterBoard nějakou hw podporu, akceleraci pro "síť"? Pokud je tam nějakej soft, je psanej pro nějakej vypiplanej hardware nebo se jedná o klasický pc železo, jen nacpaný na jednu desku? Pokud je to pc železo, tak je v principu jedno, že je tam openwrt nebo linux? Vše musí řešit procesor?
tak je v principu jedno, že je tam openwrt nebo linuxOpenWRT byl z počátku zamýšlen jako otevřená varianta k uzavřenému FW pro WRT54. Pro bezchybný chod GNU/Linuxu na takových zařízeních je potřeba spousta patchů (, které většinou týmy pracující na OpenWRT z komerčních výrobců vymáhají), kdejaké binární signatury (např. pro .bin) a bloby a spousta jiných prkotin (třeba FW pro ovladače). OpenWRT se stal centrálním shromažďovačem takových věcí a i když pomalu tyto věci přecházejí do mainstreamu, myslím si, že pro podobná zařízení by stále nebyla sranda přeložit obyčejný LFS. Proto mi přijde směšné rozlišovat mezi GNU/Linuxem a OpenWRT, protože jsou to v této oblasti (i když (bohužel/možná bohudík) existují i jiné projekty jako třeba OE) jsou to prakticky synonyma. Tak jsem to myslel. I když třeba z Firefunku některé části (které jsou nejvíce vidět) vycházejí, stále je možné třeba LuCI vyhodit a ovládat to jako klasický Debian či jakýkoliv jiný vanilkový GNU/Linux.
No a když už teda musím odpovídat:
Má RouterBoard nějakou hw podporu, akceleraci pro "síť"?Třeba RoboSwitche, ale ty jsou jak z OpenWRT, tak z jakékoliv
jiné distribuce(stačí přeložit ovladač a patřičný ovládací SW) pohodlně ovládat. Jestli i z RoS, to nevím.
Pokud je tam nějakej soft, je psanej pro nějakej vypiplanej hardware nebo se jedná o klasický pc železo, jen nacpaný na jednu desku? Pokud je to pc železo, tak je v principu jedno, že je tam openwrt nebo linux? Vše musí řešit procesor?Nic takového neexistuje. Všechno je to jeden procesor v roli mikrokontroléru na kterém v drtivé většině případů běží nějaké Linuxové jádro (a většinou i s částmi z GNU) a obstarává všechno, popř. ještě řídí nějaké podpůrné obvody (RoboSwitch, Wireless čip,…) a není nacpaný na jednu desku, ale spíš na jeden waffer.
Dík za vysvětlení.
http://www.ipfire.org/en/indexProjekt vyzera hezky.
Jaká je podle vašeho názoru opravdu nejlepší a nejbezpečnější distribuce?
Ta, ve ktere nejlip umis.
Jinak s tim Ubuntu, neni duvod to nezkusit. Sam jsem presel z Debianu na Ubuntu.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.