Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 16:32
Zdravím snažím se přejít z severu woken na linux. Vše jsem relativně sprovoznil a odpovídá mi to požadaků (dhcp, dns). Skončil jsem u samby kterou jsem nastavil, pustil a po ručním zaregistrování počítače do domény mohu počítač nastavit že je v doméně a běži to. Problém je však když se chci přihlásti uživatelem z domény že mi vyhodí hlášku. System windows nemůže naléz severou kopii vašeho cestovníh profilu atd. s tím že mě přihlásí došasným profile. Koncová pc jsou windows xp možná do budoucna i 7. zkoušel jsem u všejaké nápady a nic mi nepomáhá. Prosím o pomoc zde je muj
smb.conf # from UNKNOWN (0.0.0.0)
# Date: 2011/01/04 19:33:41
[global]
#nazev domeny
workgroup = testdhcp.local
#jmeno pocitace
netbios name = dhcp
#sifrovani hesel
encrypt passwords = yes
#samba jako hlavni domenovz prohlizec domain
master = yes
#samba jako lokalni domenovy prohlizec
local master = yes
#volba primarniho prohlizece
os level = 65
#zabezpeceni
security = user
#samba se stara o prihlaseni do domeny
domain logons = Yes
# cesta pro ukladani sitovych profilu
logon path = \\%L\profiles\%u\%m
#definice automatickeho scripu pridavani do domeny
add machine script = /usr/sbin/useradd -c "Machine account" - /dev/null -g 200 -s /bin/false %u
dns proxy = no
server string = samba 3.5.6-69.fc13
guest ok = no
guest account = nobody
[profiles]
path = /home/roaming
browsable = no
writable = yes
create mask = 0600
directory mask = 0700
[homes]
comment = Home Directories
browseable = no
writable = yes public = yes
Řešení dotazu:
[PROFILES] comment = Síťové profily uživatelů path = /SMB/PROFILES/%U #Zde si dejte vlastní cestu, %U ponechte na konci! #Bude zastupovat složku se stejným názvem, jako je login. #Samozřejmě složka musí existovat! read only = no create mask = 0600 directory mask = 0700 store dos attributes = yes browseable = yes # Nebo NO, pokud chcete složky skrýt. profile acls = yesA tohle stačí ... ať se podaří.
logon path
.
2a) LOGON_PATH existuje, je tam platný cestovní profil == tento se zkopíruje na PC a s ním se pracuje. Při odhlášení se zkopíruje zpět (možná jen změny). Hrozí ono riziko s přihlášením na více PC zároveň. Profily mají také tendenci narůstat na objemu (vlivem blbě napsaných aplikací, nebo aplikací blbě zkonfigurovaných pro "na desktopu nestandardní" situaci) - lze řešit automatizovanou kontrolou a důslednou konfigurací všech souvisejících věcí. Dále je vhodné cestovní profily mazat z lokální cache, protože když je někde uložen rozbitý profil (a nevíte přesně kde všude), má tento tendenci se kopírovat zpět na server i potom, co tam má uživatel nový opravený profil.
2b) LOGON_PATH neexistuje, ale lze tam zapisovat == PC si zkopíruje výchozí cestovní profil buď z NETLOGON sdílení, nebo není-li tam, tak použije lokální. Počínaje odhlášením vše pracuje jako ve 2a).
2c) LOGON_PATH neexistuje, a uživatel ho nemůže vytvořit (nemá práva zápisu nebo windows vyhodnotí práva té složky jako "špatná" - lze dohledat, souvisí s volbou profile acls
v smb.conf
) == Windows vypíšou hlášku o chybovém stavu, a že se použije dočasný profil, který se při odhlášení zahodí. Tohle je chyba v konfiguraci, a rozhodně bych to nepoužíval. Minimálně vypadá blbě, že to hlásí chybu. Pro "free" stanice slouží řešení zvané mandatory profile.
2d) LOGON_PATH je prázdný -- tj. v smb.conf
je nastavena prázdná hodnota ("logon path = \n
", to \n je odřádkování) == PC pro uživatele použije lokální profil. Tento buď existuje od minula, nebo se vytvoří stejným způsobem jako ve 2b), ale nekopíruje se zpět na server.
2e) Ještě je možné v local group policy nebo v Registry na daném PC úplně zakázat cestovní profily, a pak to odpovídá chování ve 2d).
Používám i to, že obsah smb.conf
lze pomocí parametrů a include
rozlišit pro různé stroje. Takže normálně mají uživatelé cestovní profily, a na speciálních stanicích mají všichni lokální.
A tohle:
Samba neumí vytvářet lokální profily doméních účtů - toto je věc microsoft serveru. Toto lze kombinovat pouze nastvení řízení serveru kerberos za použítím ldap správy účtů. A ani to nemusí vždy být podporováno dle verze Windows.by si zasloužilo bližší vysvětlení. Bohužel nevím, jak je to myšleno. Každopádně Samba3 doménový řadič + Kerberos kombinovat nelze. Kerberos je základní částí Active Directory (což je win doména od Server 2000 výše). Samba4 se snaží (je to ve vývoji) o funkce odpovídající AD. Ještě lze Windows přesvědčit ke spolupráci se samotným Kerberos serverem i bez jakékoliv domény (vyšel tu o tom seriál), ale to nepovažuji za nějak užitečné. Jestli Samba3 používá LDAP, to s tímhle nesouvisí. Ale opět je LDAP jednou z částí AD.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.