Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem dlouholetým použivatelem openSuSE a samozřejmě upgraduji. Letos se objevila nové verze, po dohodě se změnil název a číslování. Už to není LEAP, ale normání openSuSE a už to není 42.x, ale 15. To aby se sjednotilo číslování s Enterprise verzí.
Tak, jako mnoho dalších, i já hledám slušně placenou práci. Odpověděl jsem na řadu inzerátů na "jobsu", ale návratnost odpovědí je mizivá. Navíc si vybírám firmy, kde opravdu splňuji požadavky. Nemá přeci cenu ucházet se o místo tam, kde je jasné, že na to němám, že?
Po nějaké době se mi konečně ozvala zase jedna firma, kde jsem beze zbytku splňoval všechny požadavky, ba co víc, dokonce je i překročil. Pozvali mě na pohovor ...
Tak jsme do firmy dostali zakázku: 25 počítačů s Linuxem.
Fajn, pustil jsem se do instalace. OpenSuSE, KDE, Firefox a Ekiga.
Zádrhel 1: Linux nejde naklonovat. Ufff, suse nastavilo název partition jako ID zařízení a ne jako název (SDx).
Zádrhel 2: Po restartu Xek spadne Ekiga bez jakéhokoliv varování. No, ono si totiž KDE kamsi ukládá, co běželo a zkouší to spustit znova po restartu. A já blbec to zadal ještě jednou do Autostart
Zádrhel 3: Nefunguje zvuk v EKIGA - po vytažení sluchátek se (kupodivu) sám vypne mikrofon v Ovládání.
Vítězstí: Stanice jedou, nepadají, nekoušou se. Jen mě napadlo, kdyby se jim zdálo, že to není Windows, dodělám náhodný KILLALL pro některé služby, předělám ikonky a pozadí a budou mít Windows.
A pak že nejsou firmy, co by měly Linux jako pracovní stanice. Jen houšť.
Tak jsem se zase po dlouhé době přihlásil a čtu blogy ... a koukám ... já mám taky blog.
A úúúúúplně prázdný! No budu s tím asi muset něco udělat. Ale dneska už asi ne, mám takovou malou krizi --- no prostě mi to dnes nevymyslí nic rozumnýho. Tak snad příště.