Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Jsem dlouholetým použivatelem openSuSE a samozřejmě upgraduji. Letos se objevila nové verze, po dohodě se změnil název a číslování. Už to není LEAP, ale normání openSuSE a už to není 42.x, ale 15. To aby se sjednotilo číslování s Enterprise verzí.
Tak, jako mnoho dalších, i já hledám slušně placenou práci. Odpověděl jsem na řadu inzerátů na "jobsu", ale návratnost odpovědí je mizivá. Navíc si vybírám firmy, kde opravdu splňuji požadavky. Nemá přeci cenu ucházet se o místo tam, kde je jasné, že na to němám, že?
Po nějaké době se mi konečně ozvala zase jedna firma, kde jsem beze zbytku splňoval všechny požadavky, ba co víc, dokonce je i překročil. Pozvali mě na pohovor ...
Tak jsme do firmy dostali zakázku: 25 počítačů s Linuxem.
Fajn, pustil jsem se do instalace. OpenSuSE, KDE, Firefox a Ekiga.
Zádrhel 1: Linux nejde naklonovat. Ufff, suse nastavilo název partition jako ID zařízení a ne jako název (SDx).
Zádrhel 2: Po restartu Xek spadne Ekiga bez jakéhokoliv varování. No, ono si totiž KDE kamsi ukládá, co běželo a zkouší to spustit znova po restartu. A já blbec to zadal ještě jednou do Autostart
Zádrhel 3: Nefunguje zvuk v EKIGA - po vytažení sluchátek se (kupodivu) sám vypne mikrofon v Ovládání.
Vítězstí: Stanice jedou, nepadají, nekoušou se. Jen mě napadlo, kdyby se jim zdálo, že to není Windows, dodělám náhodný KILLALL pro některé služby, předělám ikonky a pozadí a budou mít Windows.
A pak že nejsou firmy, co by měly Linux jako pracovní stanice. Jen houšť.
Tak jsem se zase po dlouhé době přihlásil a čtu blogy ... a koukám ... já mám taky blog.
A úúúúúplně prázdný! No budu s tím asi muset něco udělat. Ale dneska už asi ne, mám takovou malou krizi --- no prostě mi to dnes nevymyslí nic rozumnýho. Tak snad příště.