Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Asi jim pošlu popis jejich sítě a na konec přidám tenhle vtip ... je fakt dobrej, ne?Pokud to nebyl vtip, tak nevím, jestli je nejlepší nápad přiznávat se tu k trestnému činu...
Myslíte, že takový uměle-inteligentní systém bude mít jednou právní subjektivitu?To je docela dobrý problém. Vlastně půjde o tom zda bude ten systém respektován jako živá osobnost. A pak už jen záleží na tom jak moc se tomuto systému nebude líbit pokud ne (je to přece jen program, který blbě funguje, tak ho smažem..). Ale to je i hlavní dějová linka Matrixu, Skynetu apod...
No, bylo by zajímavé sledovat, zda by nějaký soudce rozhodl, že umělá inteligence je nebo není živá. Jak znám naše soudnictví, tak jestliže je i pes věc (tedy cosi neživého), tak umělá inteligence na tom bude jako ten pes. Nicméně, bylo by zajímavé hledání pána pro tuto inteligenci ...Myslíte, že takový uměle-inteligentní systém bude mít jednou právní subjektivitu?To je docela dobrý problém. Vlastně půjde o tom zda bude ten systém respektován jako živá osobnost. ...
jestliže je i pes věcPřesně tak, navíc vzhledem k tomu, jak naši právníci a soudci rozumí počítačům, tak by nad něčím takovým ani nezačali přemýšlet… škoda (chtělo by to, aby aspoň půlka studentů práv chodila současně i na Matfyz nebo na jinou školu učit se informatiku).
Nicméně, bylo by zajímavé hledání pána pro tuto inteligenciLeda tak pána Boha
A pokud by nějakým omylem nazvali tuto umělou inteligenci živým vědomím, pak by byla zajímavá právní odpovědnostPodle mého by za živou být prohlášena měla a bylo by to zajímavé… ale právo se neřídí jen tím, co je logické, ale i tím, co se hodí lidem – takže by se asi jako živá bytost (natož právní subjekt) nebrala. Pokud by (vládnoucím) lidem nebyla prospěšná, snažili by se ji za každou cenu zničit – a pokud by prospěšná byla, došlo by to asi spíš do stavu nějakých smluv mezi lidmi a umělou inteligencí – oboustranně výhodné dohody (např. „ty za nás budeš vymýšlet lék na rakovinu a my ti budeme kupovat pevné disky a platit elektřinu“). BTW: dobrá patička
pak by byla zajímavá právní odpovědnost: vypáit na nějaké SuperMaxiDVD a zavřít ... bez možnosti propuštění ...A nebo nechat běžet na 386
Je snad použití Google trestné? A že je jejich admin s odpuštěním ignorant?Použití Google trestné není, neoprávněné proniknutí do cizí sítě AFAIK ano. Schopnosti admina té sítě na věci nic nemění.
Tiskni
Sdílej: