Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak jsme do firmy dostali zakázku: 25 počítačů s Linuxem.
Fajn, pustil jsem se do instalace. OpenSuSE, KDE, Firefox a Ekiga.
Zádrhel 1: Linux nejde naklonovat. Ufff, suse nastavilo název partition jako ID zařízení a ne jako název (SDx).
Zádrhel 2: Po restartu Xek spadne Ekiga bez jakéhokoliv varování. No, ono si totiž KDE kamsi ukládá, co běželo a zkouší to spustit znova po restartu. A já blbec to zadal ještě jednou do Autostart
Zádrhel 3: Nefunguje zvuk v EKIGA - po vytažení sluchátek se (kupodivu) sám vypne mikrofon v Ovládání.
Vítězstí: Stanice jedou, nepadají, nekoušou se. Jen mě napadlo, kdyby se jim zdálo, že to není Windows, dodělám náhodný KILLALL pro některé služby, předělám ikonky a pozadí a budou mít Windows.
A pak že nejsou firmy, co by měly Linux jako pracovní stanice. Jen houšť.
Závěr: Přesto si nechali (pro jistotu?) 5 komplů s Win2000 - holt "klikací s právy admin je klikací"
Tiskni
Sdílej:
kcontrol - KDE Components - Session Manager - (On Login -> Start with an empty session)
Respektive
systemsettings - karta Advanced - Session Manager
[General] AutoStart=false
/etc/fstab
na sdX
?
suse nastavilo název partition jako ID zařízení a ne jako název (SDx)A to je dobre
Tak ja se tedy budu take vytahovat...ve Stickfish jsme jiz na kompletni "linux desktop company" domigrovali pred vice jak rokem. Ja byl ten posledni Takze tu mame 12+ stanic prevazne s Ubuntu. Chtelo to trochu politicke prace, ale nemyslim si, ze by business nebo produktivita byla snizena. Nyni jsme nove nasadili pilot ve forme tenkych klientu Sun Ray a naseho reseni Raydesk a postupne prevadime ostatni kolegy. Pouzivame ERP Abra G3 na MS terminal serveru a kazdy k tomu ERP pristupuje pres rdesktop. Budeme asi jeste instalovat HP ProCurve Manager a dohled Juniper, ale to budou jedine dve aplikace, kde to opravdu bez MS neslo.
- neporizovat prilis nove desky a radice
- nasadit jedno distro v jedne verzi vsem
- pokud vsechno funguje, nic neupgradovat
Z meho laickeho pohledu nejsou v lokalni LAN (s office linux PC) exploity tak smrtelnym problemem ani duvodem k pravidelne aktualizaci. Za ty mesice prace, nastaly jedine problemy prave po aktualizaci balicku nebo instalaci prilis nove verze na prilis novy HW.