Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Jsem dlouholetým použivatelem openSuSE a samozřejmě upgraduji. Letos se objevila nové verze, po dohodě se změnil název a číslování. Už to není LEAP, ale normání openSuSE a už to není 42.x, ale 15. To aby se sjednotilo číslování s Enterprise verzí.
Tedy jal jsem se vyzkoušet, co změnili. Nejprve jsem prostudoval změny (moc toho napsané není). Poté stáhnul ISO a přimountoval ho do virtuálu. A spustil ve virtuálu update...
Update proběhl bez problémů, něco doinstaloval, něco vymazal a pak naběhl aktualizovaný openSuSE.
Zásek První: Apache neběží ... konfugurace není tak benevolentní a byly nutné změny v konfiguračních souborech.
Zásek Druhý: PHP bylo povýšeno na verzi 7.x, verze 5.x byla vymazána. A jelikož některí hodně staré dobíhající alikace používají odstraněné funkce, bylo nutné se vrátit ručně na verzi 5.x (přes YAST nejde nainstalovat obě verze PHP, to lze pouze ručně).
Zásek Třetí: Nejedou mi LOGy (nekteré). Prostě LOGovací program byl změněn a starý zrušen. Takže logrotate nejede...
To jen tak stručně. To byl server, kde běží jen pár starých webů. Teď mě čeká server, kde mám poštovní server Postfix+Dovecot+Roudcube. Už se těším ...
Tiskni
Sdílej:
Nejedou mi LOGy (nekteré). Prostě LOGovací program byl změněn a starý zrušen.
Můžete být konkrétnější? V repozitáři vidím rsyslog, syslog-ng i syslogd, takže by neměl být problém používat dál totéž co v 42.3.
ifconfig … je tiež už asi desať rokov deprecated
V lednu už tomu bude deset let… kdy byl deprecated deset let.
Ak budeš mať problém s nejakou aplikáciou, tak to sem kľudne hoď aj s linkom na projekt, nech neopravujem nejaký iný s rovnakým názvom.Já nevím, jestli je tohle vhodná cesta. Gallery2 má pro mě docela unikátní workflow, vzhled apod a je to prostě taková galerie od techniků pro techniky. Oni měli někde blog, který už teda 4 roky neexistuje, kde vysvětlovali, proč je (podle nich) G2 špatná a proč se vrhli na G3 (která je zase z určitého důvodu nepoužitelná pro mě). G2 není napsaná špatně (kdyby byla, tak jen těžko může fungovat na všem od PHP 5.1.6 až po 5.6 a možná 7.0, byla psaná v době PostgreSQL 8.1 a funguje i na 10, ale ... Ale rozhodně to nepovažuju za dobře navržený projekt. DB to používá dost svérázným způsobem, nepoužívá to FK ani žádné další constraints, snad ani pořádně transakce (takže skončit s nekonzistentní DB při určitých operacích není zase takový problém) - při návrhu zřejmě bylo důležitější podporovat 5 tehdy oblíbených DB systémů a hledal se nejmenší společný základ (takže myisam se všemi neblahými důsledky). Těch technických nedostatků by se našlo víc, nejsem si jist vůbec rozdělením toho projektu. Tohle je prostě mrtvé. Mám poměrně ucelenou představu o tom, co od galerie očekávám. Spíše se tedy jedná o manager obrázků, protože pro mě jsou dost podstatná metadata, keywordy, vyhledávání apod. O prezentaci jde jistě taky, ale až ve druhé řadě. Tím pro mě zcela odpadá velká spousta galerií, které primárně prezentují obrázek, ale nějaké řazení, třídění, kategorizace apod. jim moc nejdou. A když ano, tak se to složí u 10tis. obrázků (já se pohybuju v řádu 100x větším). Na stará kolena se konečně naučím Django a napíšu to v tom.
A když ano, tak se to složí u 10tis. obrázků (já se pohybuju v řádu 100x větším).10104? To je opravdu hodně obrázků.
jsem jako identifikátor použil rovnou 512b čísloFanoušek Elona Muska? :)