Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Nejedou mi LOGy (nekteré). Prostě LOGovací program byl změněn a starý zrušen.
Můžete být konkrétnější? V repozitáři vidím rsyslog, syslog-ng i syslogd, takže by neměl být problém používat dál totéž co v 42.3.
ifconfig … je tiež už asi desať rokov deprecated
V lednu už tomu bude deset let… kdy byl deprecated deset let.
Ak budeš mať problém s nejakou aplikáciou, tak to sem kľudne hoď aj s linkom na projekt, nech neopravujem nejaký iný s rovnakým názvom.Já nevím, jestli je tohle vhodná cesta. Gallery2 má pro mě docela unikátní workflow, vzhled apod a je to prostě taková galerie od techniků pro techniky. Oni měli někde blog, který už teda 4 roky neexistuje, kde vysvětlovali, proč je (podle nich) G2 špatná a proč se vrhli na G3 (která je zase z určitého důvodu nepoužitelná pro mě). G2 není napsaná špatně (kdyby byla, tak jen těžko může fungovat na všem od PHP 5.1.6 až po 5.6 a možná 7.0, byla psaná v době PostgreSQL 8.1 a funguje i na 10, ale ... Ale rozhodně to nepovažuju za dobře navržený projekt. DB to používá dost svérázným způsobem, nepoužívá to FK ani žádné další constraints, snad ani pořádně transakce (takže skončit s nekonzistentní DB při určitých operacích není zase takový problém) - při návrhu zřejmě bylo důležitější podporovat 5 tehdy oblíbených DB systémů a hledal se nejmenší společný základ (takže myisam se všemi neblahými důsledky). Těch technických nedostatků by se našlo víc, nejsem si jist vůbec rozdělením toho projektu. Tohle je prostě mrtvé. Mám poměrně ucelenou představu o tom, co od galerie očekávám. Spíše se tedy jedná o manager obrázků, protože pro mě jsou dost podstatná metadata, keywordy, vyhledávání apod. O prezentaci jde jistě taky, ale až ve druhé řadě. Tím pro mě zcela odpadá velká spousta galerií, které primárně prezentují obrázek, ale nějaké řazení, třídění, kategorizace apod. jim moc nejdou. A když ano, tak se to složí u 10tis. obrázků (já se pohybuju v řádu 100x větším). Na stará kolena se konečně naučím Django a napíšu to v tom.
A když ano, tak se to složí u 10tis. obrázků (já se pohybuju v řádu 100x větším).10104? To je opravdu hodně obrázků.
jsem jako identifikátor použil rovnou 512b čísloFanoušek Elona Muska? :)
Tiskni
Sdílej: