Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nejedou mi LOGy (nekteré). Prostě LOGovací program byl změněn a starý zrušen.
Můžete být konkrétnější? V repozitáři vidím rsyslog, syslog-ng i syslogd, takže by neměl být problém používat dál totéž co v 42.3.
ifconfig … je tiež už asi desať rokov deprecated
V lednu už tomu bude deset let… kdy byl deprecated deset let.
Ak budeš mať problém s nejakou aplikáciou, tak to sem kľudne hoď aj s linkom na projekt, nech neopravujem nejaký iný s rovnakým názvom.Já nevím, jestli je tohle vhodná cesta. Gallery2 má pro mě docela unikátní workflow, vzhled apod a je to prostě taková galerie od techniků pro techniky. Oni měli někde blog, který už teda 4 roky neexistuje, kde vysvětlovali, proč je (podle nich) G2 špatná a proč se vrhli na G3 (která je zase z určitého důvodu nepoužitelná pro mě). G2 není napsaná špatně (kdyby byla, tak jen těžko může fungovat na všem od PHP 5.1.6 až po 5.6 a možná 7.0, byla psaná v době PostgreSQL 8.1 a funguje i na 10, ale ... Ale rozhodně to nepovažuju za dobře navržený projekt. DB to používá dost svérázným způsobem, nepoužívá to FK ani žádné další constraints, snad ani pořádně transakce (takže skončit s nekonzistentní DB při určitých operacích není zase takový problém) - při návrhu zřejmě bylo důležitější podporovat 5 tehdy oblíbených DB systémů a hledal se nejmenší společný základ (takže myisam se všemi neblahými důsledky). Těch technických nedostatků by se našlo víc, nejsem si jist vůbec rozdělením toho projektu. Tohle je prostě mrtvé. Mám poměrně ucelenou představu o tom, co od galerie očekávám. Spíše se tedy jedná o manager obrázků, protože pro mě jsou dost podstatná metadata, keywordy, vyhledávání apod. O prezentaci jde jistě taky, ale až ve druhé řadě. Tím pro mě zcela odpadá velká spousta galerií, které primárně prezentují obrázek, ale nějaké řazení, třídění, kategorizace apod. jim moc nejdou. A když ano, tak se to složí u 10tis. obrázků (já se pohybuju v řádu 100x větším). Na stará kolena se konečně naučím Django a napíšu to v tom.
A když ano, tak se to složí u 10tis. obrázků (já se pohybuju v řádu 100x větším).10104? To je opravdu hodně obrázků.
jsem jako identifikátor použil rovnou 512b čísloFanoušek Elona Muska? :)
Tiskni
Sdílej: