Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 04:30

Dotaz: SMART: Reallocated Sector Count

24.9.2013 09:56 Marek
SMART: Reallocated Sector Count
Přečteno: 1671×
Odpovědět | Admin
Příloha:
Dobrý den, zřejmě se se mnou loučí disk, ale nějak nechápu ty hodnoty monitorované Centreonem resp. Nagiosem.
CRITICAL - /dev/sda Reallocated_Sector_Ct=1,1,36 (FAILING_NOW), Seek_Error_Rate=93,60,30, Spin_Retry_Count=100,100,97, Spin_Up_Time=100,92,0
... a ještě graf v příloze. Co je ta klesající hodnota Reallocated_Sector_Ct? Kolik má bát ideál?

Díky
Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

24.9.2013 10:09 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: SMART: Reallocated Sector Count
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Asi poskytuje blbé odpovědi....

Třeba porovnat normálně co vypíše nejnovější smartctl.

Reallocated_Sector_Ct počet přemapovaných sektorů normální hodnota 0 samozřejmě i s jinou hodnotou se dá žít obzvláště po nárazu HDD může narůst, důležité je aby nerostla.

A určitě by neměla klesat - špatné sektory se neopraví.
24.9.2013 10:16 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: SMART: Reallocated Sector Count
Jo a ještě Spin_Retry_Count počet pokusů o roztočení ploten...

Může to spůsobovat špatné napájení, nějakej studenák mezi deskou elektroniky a motorkem, a nebo odchází motorek a pak je to na odpis.
24.9.2013 10:33 Marek
Rozbalit Rozbalit vše Re: SMART: Reallocated Sector Count
No u disku, který je OK ukaze smartctl Rellocted_Sector_Ct 100 100 020 (Value,Worst,Thresh) a u tohodle pofiderniho mam 001 001 036. Tak tem hodnotam teda moc nerozumim.
24.9.2013 11:03 R
Rozbalit Rozbalit vše Re: SMART: Reallocated Sector Count
To su hodnoty zdravia v %. 100 = ziadny realokovany sektor. 001 = vela realokovanych sektorov. Ak hodnota klesne pod Threshold, tak ma disk vazny problem. Ak ches vediet skutocny pocet realokovanych sektorov, pusti si "smartctl -a" a pozri na RAW hodnotu.
Heron avatar 24.9.2013 11:32 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: SMART: Reallocated Sector Count
Tohle je pro zmatení nepřítele. SMART má normalizované hodnoty od 0 - 100 (jak který výrobce). Tato hodnota se zmenšuje se stárnutím disku. Jak klesne pod threshold, tak je disk (podle smartu) vadný.

Konkrétní hodnoty daného parametry jsou potom ve sloupci RAW. Tam si lze potom najít konkrétní počet realokovaných sektorů.
24.9.2013 12:24 Semo | skóre: 45 | blog: Semo
Rozbalit Rozbalit vše Re: SMART: Reallocated Sector Count
001,001,036

Uz mu ostava iba 1% priestoru na realokovanie sektorov, hodnota nebola nikdy nizsia nez 1% a pritom vsetko pod 36% je povazovane uz za zle. Kazda hodnota ma este vo vypise smartctl aj typ: Pre-fail alebo Old_age. Pokles danej hodnot pod treshold je teda priznakom bliziaceho sa umrtia alebo iba priznkaom, ze disk uz ma dost odzite.
If you hold a Unix shell up to your ear, you can you hear the C.
25.9.2013 08:50 Marek
Rozbalit Rozbalit vše Re: SMART: Reallocated Sector Count
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Díky za rady. Takže je už na čase disk vyměnit, že? Mám v Raidu 2x 1,5TB, a za ten vadný (/dev/sda) budu kupovat 2TB. Chci se zeptat, jak nastavit partyšnu, aby na konci bylo třeba 100B volného místa (pro jistotu, kdyby náhodou disk, který budu měnit v budoucnu, byl o krapet menší). Chci postupovat tak, degraduju raid, přehodím disky, zkopíruju rozložení sfdisk -d /dev/sdb | sfdisk /dev/sda a potom zvětším poslední partyšnu na novém disku cfdisk /dev/sda .. nebo jak nejlépe nastavit, aby tam byla opravdu ta rezerva 200MB? .. no a pak už jen přidám disk do raidu.
25.9.2013 09:12 R
Rozbalit Rozbalit vše Re: SMART: Reallocated Sector Count
RAID 1 z particii roznych velkosti je nezmysel. Na novom disku si vytvor particiu rovnakej velkosti a pridaj do RAIDu. Na volnom mieste si vytvor druhu particiu, tu mozes pouzivat bez RAIDu.
25.9.2013 09:27 Marek
Rozbalit Rozbalit vše Re: SMART: Reallocated Sector Count
No dejme tomu...ale jde mi spíš o to, jak nejlíp vytvořím tu poslední partyšnu na disku tak, aby za ní zůstala rezerva těch 100MB?
25.9.2013 13:10 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: SMART: Reallocated Sector Count
A proč by jsi tam měl nechávat rezervu?

Prostě na větším disku udělám stejnou jak na tom druhém menším a je to a zbytek nepoužiji, až vyměním ten druhý disk můžu na obou discích oddíly roztáhnout přes celý HDD.

A pokud nechci mít na tom větším HDD nepoužité místo tak tam můžu udělat jakýkoliv oddíl a používat bez RAIDu třeba na porno kde když to pak budu potřebovat roztáhnout tak to jednoduše smažu.

Jinak oddíly si můžu udělat jaké chci o velikosti jakou chci co je na tom k nepochopení jinak oddíl na porno si můžu dát až dozadu a nechat volné místo mezi radid oddílem a tím na porno vše záleží jak si to uděláš a co plánuješ dále, zda po výměně jednoho disku příští měsíc koupíš druhý místo toho menšího nebo to tak necháš zase několik let....
25.9.2013 14:30 Marek
Rozbalit Rozbalit vše Re: SMART: Reallocated Sector Count
Teď ani tak neřeším, proč to chci dělat, ale chci se dozvědět, jak nejlépe vytvořit partyšnu tak, aby mi za ni zbylo např. 100MB volneho prostoru. Nechci se dostat někdy do situace, že budu mít dva disky o stejné nominální velokosti, ale fyzický rozdíl bude třeba těch 100MB a já budu mít pak se zrcadlem peška a budu složitě smršťovat partyšny. To je celé :-)
AraxoN avatar 25.9.2013 14:58 AraxoN | skóre: 47 | blog: slon_v_porcelane | Košice
Rozbalit Rozbalit vše Re: SMART: Reallocated Sector Count
A proč by jsi tam měl nechávat rezervu?

...
Napríklad preto, že niektoré disky, ktoré sú označené rovnakou veľkosťou v skutočnosti nemajú rovnakú veľkosť. Keď spravíš RAID na väčšom a po jeho zlyhaní tam zapojíš menší, tak Ti tam pár blokov bude chýbať a RAID neopravíš.
/sbin/tw_cli /c0/p0 show all
/c0/p0 Model = IBM-ESXS MBE2147RC
/c0/p0 Capacity = 136.73 GB (286747999 Blocks)
/sbin/tw_cli /c0/p1 show all
/c0/p1 Model = SEAGATE ST9146852SS
/c0/p1 Capacity = 136.73 GB (286749487 Blocks)
25.9.2013 15:55 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: SMART: Reallocated Sector Count
Jasně toto chápu, ale nechápu proč bych měl za X let kupovat menší disk? Většinou se na náhradu koupí větší takže pořád zvětšuji.... :-)

Jinak ale co brání udělat oddíl tedy menší a nechat na konci nějaké místo? Jedno jak to udělá a nástrojů je hodně a pro ty drobné rozdíly asi není potřeba přesně nechávat na konci 100M.

Jinak nahradil ho větším diskem 2T a starý má 1,5T takže pořád nechápu co řeší na 2T disku udělám 1,5T oddíl a je to a zbytek můžu dočasně použít na cokoliv a tam nepotřebuji nechávat místo na konci a nebo tam prostě těch 0,5T nech volných.

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.