Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 18:21
Já používám StartCom Ltd. Člověk může tuto autoritu vyzkoušet zdarma a získat nějaké anonymní certifikáty, což ale nepůsobí příliš profesionálně. Proto si u nich vždycky zaplatím za $60 na rok osobní „validaci“, což je sice pořádná otrava se scanováním dokladů, s telefonováním a s ověřovacím dopisem, ale vyplatí se to, protože pak si člověk může u nich vygenerovat (téměř) neomezený počet osobních certifikátů pro své E-mailové adresy a serverových certifikátů pro weby, Jabber servery a tak podobně. To jsou certifikáty od jejich Level II podautority, které už přece jen mají nějakou rozumnou váhu. Takové certifikáty už nejsou anonymní a v některých vyspělých státech (tedy bohužel ne v České republice) jsou dokonce uznávané pro komunikaci s úřady.
Klíčové je, aby autorita, kterou si zvolíš, byla jak ve standardním seznamu autorit, který spravuje Mozilla a který obvykle mívají v sobě předinstalovaný linuxové distribuce, tak i v seznamu autorit uznávaných jistým béčkovým, avšak rozšířeným operačním systémem. Pak bude uživatelům vše fungovat bez červených varování.
Rozhodně doporučuji nenaletět na experimenty typu cacert.org, které asi tak každý druhý prohlížeč a každý druhý operační systém neuznává. To je pak celé úsilí kolem certifikátu pouhá ztráta času. Totéž platí pro firmy, které z nepochopitelných důvodů dostaly licenci na takzvané kvalifikované osobní certifikáty v České republice. Žádná z nich není v Mozilla seznamu a komerční certifikáty od nich jsou tedy naprosto bezcenné. (Jejich kvalifikované osobní certifikáty sice uznávají české úřady, ale týpek s Thunderbirdem někde v zahraničí uvidí u podepsaného E-mailu zase jen červené varování.)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.