Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 23:32
ifup
a nahodilo nový daemon nazývaný wicked
. Síť sice funguje, ale nějak nechápu proč na nahození staticky konfigurované sítě (adresa, maska, gateway, DNS servery) pracovní stanice připojené jedním ethernetem, potřebuji nějakáho demona. Navíc při startu je pomalý a netuším co dělá, tedy pravděpodobně pouští nějaké DHCP, což nepotřebuji. Přiložil jsem vypis systemd-analyze plot
. A to co bych rád vyřešil je, bud jej nakonfiguravat tak aby byl rychlý, nebo korektním způsobem přejít na ifup a nezmrvit si moc vazbu na distribuci. (Podotázka je proč je jádro a initrd tak pomalé, ale to budu řešit později.)
Síť sice funguje, ale nějak nechápu proč na nahození staticky konfigurované sítě (adresa, maska, gateway, DNS servery) pracovní stanice připojené jedním ethernetem, potřebuji nějakáho demona.To je velice jednoduché. Protože se rozhodli alespoň v rámci serveru sjednotit síť pod novým nástrojem. Na některé věci démon potřeba je, na jiné není, nejjednodušším řešením z pohledu návrhu distribuce je tedy použít ho vždy. Typický uživatel tak používá vždy ten stejný nástroj a za nalezené bugy odpovídají ti stejní lidé. Je to stejný důvod, proč se to stejné nedávno stalo s NetworkManagerem ve Fedoře, netifd v OpenWRT, a proč je stejně řešený i systemd-networkd. Pokročilý uživatel samozřejmě může zkusit nahodit nějakou alternativní službu, která démona nespouští, nebo čekat, zda neupraví ten software tak, aby se uměl po dokončení konfigurace ukončit.
Navíc při startu je pomalýMáš to nahlášení i na opensuse? Přidej odkaz, případně řekni, co ti chybí, abys to mohl smysluplně nahlásit.
a netuším co dělá, tedy pravděpodobně pouští nějaké DHCP, což nepotřebujiTo by se asi mělo dát zjistit, i kdyby přes
tcpdump
. Pokud by tomu tak bylo, tak bych to hádal na chybu v konfiguraci. Co jsem se bavil s Olafem, tak samotný wicked by neměl provádět tak divokou automatizaci jako NetworkManager, takže to, co se u NetworkManageru řeší konfigurací, by mělo být u wicked řešeno pouhým nespuštěním služby, která tu automatizaci zajišťuje.
wicked.log
má přes 200kb, a asi jen ten je v jádru podstatný. Připadalo mi rozumnější to sbalit do jednoho souboru. Přiště to mohu poslat jednotlivě.
V pravé části přihlašovací stránky je tlačítko "Create Account". Jinak forums.opensuse.org používají stejnou autentizační databázi jako bugzilla, OBS, openFATE a možná ještě něco dalšího, takže pokud už máte účet pro některou z těchto služeb, můžete ho použít i na forums.opensuse.org.
totiž v update je novější plasma5-workspace než je moje plasma5-workspace-debuginfo.
Já v obou repozitářích vidím verzi 5.1.1-10.1 (a taky předchozí 5.1.0-4.1, ale taky v obou).
novell.com
a vypadal podle toho, protože to byl primárně formulář pro registraci zákazníků Novellu (a stejná identita se pak používá i pro přístup např. k supportu). Ale už asi tři roky je pro opensuse.org registrační formulář jiný. Teď (od letošního léta) už se podle domény liší i styl a pár dalších věcí (třeba defaultní nabídka produktů).
wicked-nanny
.
systemd-udev-settle
, tak to by asi chtělo řešit samostatně, protože s tím wicked
asi nic moc nezmůže.
wicked.service
a wickedd.service
?
Přesně tak, NM (alespoň tak, jak jsem ho zatím na různých distrech potkal) nahazuje síťové služby až po zalogování uživateleTo je nesmysl. NetworkManager je systémová služba a připojení nahazuje při startu, pokud k tomu má dostatek informací a dokonce na to čekají další systémové služby včetně tebou zmíněných NFS mountů.
nmcli connection
a nmcli connection show UUID
.
network.target
na konfiguraci sítě je taky chyba. Blokovat by se měl pouze network-online.target
. To by asi taky chtělo nahlásit a ke všem bugům prosím dodej linky v diskuzi nebo editací zápisku. Nezkrátí ti to celý boot, ale v současném systemd je to definováno celkem jasně.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.