Portál AbcLinuxu, 23. dubna 2024 14:35


Dotaz: Kde "nájsť" informácie o záťaži qemu-kvm virtuálky

26.11.2015 19:36 Peter
Kde "nájsť" informácie o záťaži qemu-kvm virtuálky
Přečteno: 207×
Odpovědět | Admin
Dobrý deň vám prajem.

Mám server s niekoľkými virtuálkami priamo nad qemu-kvm (čiže žiaden libvirt, virsh, proxmox, ...) a chcem si vytvoriť grafy vytaženia jednotlivých virtuálok. V podstate potrebujem zistiť ako konkrétny PID qemu-kvm vyťažuje procesor, koľko RAM má vyhradené a koľko naozaj spotrebováva, ako vyťažuje IO disku, ako aktuálne vyťažuje sieť (aktuálna rýchlosť upload, download) a koľko od spustenia preniesol dát (používam tap v bridge) a neviem čo ešte by bolo vhodné monitorovať. Pochopiteľne potrebujem aby tie dáta získaval skript, teda interaktívne nástroje typu htop sú nepoužitelné.

Silne predpokladám, že napríklad na ten procesor a pamäť potrebujem ps, ale napríklad neviem, že či VSS a RSZ je to čo hľadám (VSZ - vyhradená pamäť - čiže napríklad pri spustení qemu-kvm som nastavil stroju 4GB + réžia a RSZ - aktuálne používaná pamäť - čiže napríklad ten virtuálny linux vo vnútri aktuálne používa povedzme 500MB)

Proste potrebujem len pomoc s tým aké nástroje a ako (s akými prepínačmi - voľbami) mi povedia čo chcem vedieť - zvyšok si samozrejme naskriptujem sám.

Vopred vám za všetky odpovede veľmi pekne ďakujem.
Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

26.11.2015 21:43 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kde "nájsť" informácie o záťaži qemu-kvm virtuálky
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

Musím se předem přiznat, že s monitorováním RAM a disku moc zkušeností nemám, ale o zatížení CPU něco vím. Takže se ve své odpovědi omezím na CPU a snad objasním aspoň z malé části, jak se to dá monitorovat.

Jednoduchá odpověď je „v /proc/[pid]/stat“, ale zkusím to trochu rozvést. Tady je jednoduchý load monitor, který se dá rovnou spustit a vyzkoušet:

(
# Vyrobíme nějaký proces k monitorování.
(for ((;;)); do stress -c 1 -t 1; sleep 1; done >/dev/null;) &

# Poznamenáme si, který proces to byl a že ho máme zabít.
trap 'kill "$PID"' EXIT
PID="$!"

# Naprogramujeme výpočet vytížení procesoru v awk.
AWK_SCRIPT='
	BEGIN {
		getconf = "getconf CLK_TCK"
		getconf | getline TCK
		close(getconf)
	}
	{
		uspace = $14
		kernel = $15
		kids_uspace = $16
		kids_kernel = $17
		kvm_uspace = $43
		kvm_kernel = $44
		total_ticks = uspace + kernel + kids_uspace + kids_kernel
		kvm_ticks = kvm_uspace + kvm_kernel
	}
	NR > 1 {
		print	(100 * (total_ticks - last_total_ticks) / TCK) "% total,",
				(100 * (kvm_ticks - last_kvm_ticks) / TCK) "% in KVM"
	}
	{
		last_total_ticks = total_ticks
		last_kvm_ticks = kvm_ticks
	}'

# Každou sekundu načteme statistiky vytížení procesoru do awk.
for ((i = 0; i < 20; ++i)); do
	cat "/proc/${PID}/stat"
	sleep 1
done | awk "$AWK_SCRIPT"
)
Co tohle dělá, v kostce:

Ke KVM musím dodat, že se mi teď zrovna nechce logovat na některý z mých KVM serverů a tudíž jsem hodnoty typu kvm_ticks ani náznakem neotestoval. Takže tam můžu mít celkem značnou spoustu chyb jak ve sloupcích, které dané hodnoty obsahují, tak i v jejich interpretaci. ;-) To už si musíš dořešit. Každopádně manuálová stránka říká, že hodnoty pro virtualizaci, tedy kvm_uspace a kvm_kernel, jsou už zahrnuté v hodnotách pro děti daného procesu (kids_uspace a kids_kernel), takže není radno všech šest políček sečíst. První dvě plně stačí pro procesy bez dětí, druhá dvě je třeba přičíst, když je to (jako v tomto případě) nějaký shell nebo stress s potomky a ta poslední dvě jsou asi tou slibovanou třetinou odpovědi na tvou otázku — udávají, kolik se strávilo virtualizací. Ovšem pokud někomu počítáš vytížení jeho KVM stroje, podle mě bys měl počítat všechny userspace + kernel + kvm_uspace + kvm_kernel tiky daného KVM procesu, protože to, co proces virtuálního stroje dělá mimo virtuální stroj (údržbu kdovíčeho, mapování paměti, přístupy k disku a k virtuálním zařízením všeho druhu atd. atp.), by se rozhodně mělo taky „účtovat“ tomu klientovi. Děje se to přece kvůli podpoře běhu toho příslušného virtuálního stroje a že při tom procesor není zrovna ve virtualizačním režimu a nevykonává přímo instrukce toho KVM, to není až tak rozhodující.

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.