Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 11:16
Čtu seznamy balíků… Chyba! W: Chyba GPG: http://archive.ubuntu.com trusty Release: Následující podpisy jsou neplatné: BADSIG 40976EAF437D05B5 Ubuntu Archive Automatic Signing Key ftpmaster@ubuntu.com E: Encountered a section with no Package: header E: Problem with MergeList /var/lib/apt/lists/extra.linuxmint.com_dists_rosa_main_i18n_Translation-cs E: Seznamy balíků nebo stavový soubor nemohly být zpracovány nebo otevřeny. superuser@superuser-HP-ProBook-4740s ~ $Co s tím? Ještě mám jednu otázku. Rád bych upgradeoval na na LM 18. Otázkou pro mě je, jestli je lepší stáhnout upgrade, nebo LM znovu nainstalovat jako "čistou instalaci". Ve Windows, se kterými mám mnohem více zkušeností, je lepší čistá instalace. Pokud v nich člověk jen stáhne upgrade, tak se vlastně jakoby nainstaluje nový systém, který si zachová všechna nastavení uživatele a jeho soubory a staré Windows uloží do zkomprimované složky Windows.old (třeba 20 GB). Systém se pak ale nechová tak dobře, jako když se nestahuje upgrade, ale nainstaluje se znovu. Ale jak tomu je v Linuxu nevím. Poraďte prosím. Pokud by byla lepší nová čistá instalace, tak ani neřešte stávající nefunkční aktualizace. PS: ftpmaster@ubuntu.com bylo v < >, ale nechtělo mi to vzít. Napsalo to: "nepovolená značka".
Řešení dotazu:
sudo rm -rf /var/lib/apt/lists/*
a opätovné načítanie zdrojov softvéru
sudo apt-get update
ak tento posledný príkaz prebehne bez chybových hlášok, tak je problém vyriešený.
Rád bych upgradeoval na na LM 18. Otázkou pro mě je, jestli je lepší stáhnout upgrade, nebo LM znovu nainstalovat jako "čistou instalaci".Upgrade systému pomocou Správcu aktualizácií je vždy tak trochu risk, nakoľko nemusí prebehnúť bez chýb a v závislosti od rýchlosti internetu môže trvať aj niekoľko hodín. Ja osobne sa prikláňam k čistej inštalácii – ak máš vytvorený samostatný /home oddiel, tak v inštalátore stačí potvrdiť pôvodné linuxové oddiely a nechať sformátovať iba /(root) oddiel, na ktorý sa bude inštalovať systém. Týmto spôsobom inštalácie sa zachovajú určité nastavenia z pôvodného systému.
Taky se přikláním k čisté instalaci. Mám na notebooku dual boot. To znamená:
oddíl pro zavaděče
Windows 10 (C)
Data Disk (D)
Linux Mint
Swap
Takže v instalátoru zvolím "něco jiného", zatrhnu "formátovat" na oddíle pro Linux, Swap nechám jak je, a spustím instalaci na vybraný oddíl "Linux". Půjde to tak? A o jaká nastavení, která se takto zachovají vůbec jde? Zůstane tam např. i ovladač na tiskárnu?
Díky za pomoc.
Měj se dobře.
Takže v instalátoru zvolím "něco jiného", zatrhnu "formátovat" na oddíle pro Linux, Swap nechám jak je, a spustím instalaci na vybraný oddíl "Linux". Půjde to tak?V podstate áno, len treba pôvodné linuxové oddiely aj potvrdiť. Čiže v inštalátore klikneš na /root → ZMENIŤ → a v otvorenom okne potvrdiť Prípojný bod: / a Použiť ako: ext4 a zafajknúť formártovanie. Podobne sa postupuje so swapom → Zmeniť → Použiť ako: swap (tu sa prípojný bod ani formát nedáva).
A o jaká nastavení, která se takto zachovají vůbec jde? Zůstane tam např. i ovladač na tiskárnu?Pokiaľ nemáš vytvorený samostatný /home oddiel (niečo ako dátový oddiel vo Windows), tak sa žiadne nastavenia nezachovajú a v takomto prípade je potrebné aj všetky súbory vyzálohovať. Neviem, aký veľký priestor si vytvoril na HDD pre Linux, ale ak sa už rozhodneš preinštalovať systém, tak je aj možnosť zmazať všetky linuxové oddiely a vytvoriť ich nanovo: /(root), /home (dáta) a swap.
Ne, ty příkazy jsem nezkusil, protože už jsem z práce doma. Ale zítra je pro rozšíření obzoru zkusím. Ale pak udělám stejně novou "čistou instalaci". Je to lepší a zase tak moc práce s tím není.
Mám jen jeden linuxový oddíl, takže /root i /home jsou na něm spolu. Takže záloha dat a pak to asi celé (Linux a Swap) shodím a udělám si tentokrát zvlášt systémový a zvlášť datový oddíl.
Díky vám.
Mějte se dobře.
Ještě se chci zeptat. Může být root nainstalovaný na logickém disku, nebo vyžaduje primární? Už mám na disku 3 primární a raději bych si ten čtvrtý nechal do zásoby.Na PC, kde je dualboot to funguje vždy tak, že Windows je na primárnych oddieloch – minimálne boot, systém a linuxové oddiely na logických (rozšírený oddiel). Čiže áno, root môže byť na logickom oddiele a túto možnosť ti inštalátor aj sám nastaví ak ide o dualboot s Windows. Zavádzač systému nezabudnúť nainštalovať do sda bez čísla, ak ide o tabuľku oddielov msdos.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.