Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 23:04
Řešení dotazu:
"Fedora" bez nejakeho blizsiho komentare je odpoved jak noha.Úplně stejně jako otázka, když tazatel napíše, že Fedora a Arch ano, Gentoo, Slackware a Debian ne a nenapíše jediný důvod, proč se rozhodl zrovna takhle.
Ale ja jsem preci ta dve distra "nevylosoval nahodne"Když si někdo přečte dotaz, získá takový dojem.
V jinych odpovedich jsem popisoval duvody, pokusim se zopakovatTakhle měl vypadat ten původní dotaz. Pokud někdo chce odpovídat, nejspíš si tu diskusi pročte a teď už tam to skutečné „zadání“ najde. Ale je to zbytečná komplikace. Je to poučení pro příště.
- s Archem pracuji, znam jej a v mnoha ohledech mi vyhovuje. Jen mam trochu pochybnosti jak by vypadal system po aktualizaci po treba tritydenni dovolene.A co by se mělo stát? Prostě pacman -Syu a jedem :) Nikdy se mi nestalo, že by mi něco pacman -Syu rozbil :)
Tak to se divim :), Pouzivam arch asi 10 let, a pacman -Syu uz mi parkrat neco rozbil, ale 99% procent bylo dopredu avizovano na strankach distribuce. Jen je treba to cist, nebo si nahrat balicek co na to upozronuje . No a to zbyle procento je to ze jedu vetsinou na testing verzi
.
pacman -Syuumí systém rozbít, o tom žádná. IMHO je potřeba dělat aktualizace pravidelně, ačkoliv měsíc sem tam nevadí. Také před spuštěním aktualizačního příkazu si pročíst oznámení na stránkách. Některá aktualizace vyžaduje nějaké úpravy, například přepsání konfiguračního souboru, a pokud se to neudělá, o překvapení pak není nouze.
Proc se bat aktualizace po delsi dobe? Kolikrat jsem nektery ze stroju co ma archlinux aktualizoval i po nekolika mesicich a vetsinou v tom neni rozdil jako po tydnu. Pokud uz se ma neco rozbit aktualizaci tak to nai tak neni o tom jak casto se dela ale o tom ze se proste rozhodnou neco zmenit. No a tuto informaci clovek nalezne na strankach projektu. Jinak samozrejme pokud by clovek aktualizoval jednou za rok, tak je mozne ze narazi na nejaky vetsi problem. Uz jsem na to jednou narazil ze nebylo mozne provest aktualizace na pres rok starem systemu (mozna by to nejak slo ale bylo jednodusi a rychlejsi udelat reinstall).
Souhlasim :), Akorat co se developeni tyce tak s archem nemam vetsi potize, moc casto jsem nenarazil na potrebu debug balicku, vetsinou clovek potrebuje ladit svoji aplikaci a pripadu, kdy byl problem treba ladit v nejake externi knihovne zas tolik v mem pripade neni. A diky AURu je casto mnohem snazsi si nainstalovat nejaky ne moc rozsireny balicek. Coz je pro me asi hlavni duvod proc preferuji Arch pred fedorou. Uz nekolikrat se mi stalo ze nejaky software bylo optizene do fedory dostat, zejmena pokud mel hodne zavislosti.
Jen ten SELinux je v Archu trochu gymnastika, zatímco ve Fedoře je prostě rovnou od začátku a je samozřejmou součástí balíčkového ekosystému. Ale jinak souhlas — pro BFU je Arch skvělé řešení, hlavně díky rolling updates.
Zažil jsem už několik případů, kdy BFU odešli od Linuxu po jedné z nesmyslných obrovských aktualizací, které pokaždé něco spolehlivě rozbijí. (Zejména Debian je tím „slavný“, ale ani Fedora nezůstává pozadu, bohužel.) Arch se dá naopak aktualizovat libovolně často a žádné náhlé rozbíjení celého systému se v něm nekoná. Jednou za uherský půlrok třeba začne zlobit jeden program, následuje tedy nasísnutí do bugzilly, dočasná instalace opravené verze z testing
repository a život jde dál. Arch prostě nezpůsobuje ošklivé zážitky typu „no nazdar, teď si musím vyhradit víkend na aktualizaci systému, protože se mi tam zase všechno posere“. Aktualizace Archu je něco jako zadání jednoho příkazu jednou týdně, bez obav z děsivých následků.
Fedora se svými půlročními aktualizacemi má občas docela problém. Z mých zkušeností asi v 50% případů Fedora po půlroční aktualizaci nenabootuje. To je sice pro věci znalého uživatele snadno řešitelné, ale pro BFU je něco takového konečná. Kdysi tam byl systém zvaný FedUp, který měl být (hrůza pomyslet) doporučeným způsobem provádění půlročních aktualizací. Až na to, že nikdy nefungoval. Ve Fedoře 17, 18, 19, 20, 21 — tam všude FedUp prostě neudělal vůbec nic, pouze tiše nenápadně selhal a systém zůstal u staré verze. Manuální upgrade yum
em měl vždy svá rizika a specifika. A dnešní — končeně oficiálně doporučený — manuální upgrade pomocí dnf
je rovněž něco, co dokáže uživatele překvapit — například posledně byla potřebná drobná editace /etc/fstab
, protože systemd
začal jinak ověřovat mountovatelnost oddílů, takže místo noauto,x-systemd.automount
je najednou potřeba nofail,noauto,x-systemd.automount
, aby člověk neskončil rovnou v nouzovém režimu.
Mezi půlročními aktualizacemi funguje Fedora naprosto příkladně, kernely jsou v podstatě v rolling updates režimu, systém se může aktualizovat automaticky a integrace s KDE je taky skvělá. Nemůžu si ten desktop vynachválit. Ale ta apokalypsa jednou za půl roku je něco odpudivého, co u Archu neexistuje. Arch mám na dvou strojích už 10 let, kontinuálně aktualizovaný bez náhlých převratů nebo reinstalací.
Fedora ale vyhrála například v situaci, kdy jsem chtěl mít stejný systém na desktopu i na serveru s Power7. Power7 pro Fedoru není žádný problém, zatímco ArchLinux na takové platformě zrovna velkou podporu nemá — jednou za čas se nějaká objeví a pak zase postupně mizí.
Tak tomu se mi nechce verit, v praci je nekolik stroju kde bylo ubuntu a vetsinou to zvladlo tak jedno povyseni, a i potom to bylo zdechle a celkove hodne porozbijene, dalsi povyseni to vetsinou zabilo kompletne.
JJ to bude asi tim, na vetsine tech stroju byly samozrejme ruzne upravene konfigurace atd.
Tak ono je to ve vysledku jedno, jestli stahovat denne 100MB nebo tydne 400MB. Ve vysledku clovek toho po tydnu stahne mene nez kdyz stahuje denne.
3. Základní rozdíly (rolling vs. fixed, balíčkovací systém, instalace, atd) jsou mi známyTo je dobre, že si si urobil "domácu úlohu". Tieto, ako ich nazývaš základné rozdiely najviac ovplyvňujú používanie, a preto sa rozhodni na základe nich. Ostatné "nezákladné" rozdiely budú mať v porovnaní s nimi iba okrajový dopad.
Vsechno je skvely, vsechno je dokonalyNe neni, ale je to jak pise Dali - v Archu se ti obcas posere jedna dve veci, s Fedorou si kazdy pulrok muzes vyhradit vikend a zkusit bud adrenalinovu jizdu (upgrade), nebo sazku na jistotu (cista instalace + nastavit vsechno od piky). Jinak spousta veci v Archu chybi (SElinux, debug balicky atd) a par veci je navic (patenty a closed-source Arch zrovna netrapi), nicmene pro desktop je to velmi pouzitelnej system. Desny reci tu mas akorat ty, hadam ze problem je ze nekdo se odvazil navrhnout Arch misto tve milovane Fedory ?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.