Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 15:21
Dobrý den,
situace je taková: Mám jeden stolní počítač, který má dva interní 1TB pevné disky. Na disku č. 1 je nainstalován Arch Linux (systém, velikost oddílu cca 700 GB) a Windows 7 (systém + data, velikost oddílu cca 300 GB). Na 2. disku jsou data uživatelů (Linux, velikost oddílu cca 800 GB).
Potom mám notebook, který má jenom 120GB SSD (systém + data uživatelů) a běží na něm Linux.
No a proč toto píšu? Chtěl bych, aby stolní počítač a notebook byly synchronizovány. Tzn. aby důležitá data (nemyslím tím věci, které lze snadno stáhnout z Internetu, jedná se hlavně o data nacházející se na 2. pevném disku v PC) nacházející se v notebooku, byla uložena i v stolním počítači a naopak.
Nevíte, jak na to? Stačí mi jenom hrubý nástin, jak to udělat. Zbytek se budu snažit dodělat já (např. tím že napíšu nějaký shellový skript apod.). Oba počítače jsou připojeny do stejné sítě/routeru (oba gigabitový ethernet). Mám po ruce ještě jeden 500GB externí pevný disk (USB 3.0).
Předem díky za všechny reakce.
Řešení dotazu:
První věc, která mě napadla, že bych mohl všechny názvy adresářů či souborů (které bude třeba zazálohovat) opatřit prefixem zal__
No a přemýšlím, že bych to spáchal nějak s pomocí NFS, ale zatím nevím jak.
.backup
. Ak je niekde v adresári, ktorý je takto označený na zálohovanie iný adresár, ktorý sa zálohovať nemá, mám v ňom súbor .nobackup
.
Nejaký find(1)
plus bižutéria okolo vyrobí zoznam adresárov na zálohovanie, podhodí ho programu tar(1)
, ktorý s použitím --exclude-tag
najskôr výrobí "poor-man-snapshot", a zvyšok je priamočiary: tar, pbzip2 a gpg, plus sha512sum pre každý mezdiprodukt a výsledný archív.
Nakonec -- zatiaľ manuálny -- upload do cloudu. Veľkosť záloh je momentálne malá okolo 500MB, frekvencia záloh je zatiaľ nízka -- keď usúdim, že by bol vhodné odzálohovať. Keď jedno či druhé narastie, vymyslím niečo sofistikovanejšie.
Paráda! Díky za tip.
Teď uvažuju o kombinaci rsync
/ssh
(na obou počítačích mi běží ssh server)/find
A do toho chci zakomponovat tu myšlenku .backup
/.nobackup
Ještě jednou díky.
Takže pomocí find
vytvořím seznam adresářů, jejichž obsah je potřeba zazálohovat (který předám třeba rsync
). Přičemž pokud výše položený adresář obsahuje soubor .nobackup
, tak automaticky budou vynechány všechny podadresáře. Jiný je případ, kdy výše položený adresář obsahuje soubor .backup
To potom musím testovat podadresáře, zdali neobsahují soubor .nobackup
Tedy mám hrubý popis. Tuším, že by mohlo být možné využít rekurzi.
ping -c 3 host2 >/dev/null && rsync -ar /home/user/ user@host2:/home/user/backup-host1/ --exclude=/home/user/backup-host2/A je odzálohováno. Pokud máš btrfs, tak přidej udělání snapshotu. Pokud ne, přidej --link-dest a pohraj si s rotací záloh.
/tmp
. Pri "vážnejšom" použití by asi bolo vhodné robiť snapshot v menej prístupnom adresári.
2) Príkaz tar(1)
používa prepínač --one-file-system
, čo vyplýva z lokálneho layoutu FS. Pre použitie inde to môže ale nemusí vyhovovať.
3) Keďže prvý krok po vytvorení snapshotu je tar(1)
, asi by išlo snapshot úplne vynechať. Tu je to dané historicky: pri vývoji skriptu išlo rýchlo skontrolovať, či snapshot obsahuje práve to, čo má, a asi nebolo v prvej chvíli jasné, ako sa so snapshotom ďalej naloží.
4) Vzhľadom na to, že mi je známy objem zálohy (~1GB) a množstvo dostupnej RAM (32GB), všetko sa deje v operačnej pamäti, do konečného adresára presúvajú až kontrolné súčty a výstupný archív.
5) Skript by toho mohol kontrolovať oveľa viac, napr. či je na cieľovom disku dostatok miesta a pod.
6) Je tam trochu mágie kvôli zadávaniu hesla pre gpg(1)
:
chmod o+rw "`tty`"Enjoy!
#! /bin/sh backup_basedir="/data/backup" if [ ! -d "${backup_basedir}" ] ; then echo "Backup base directory cannot be found: '${backup_basedir}'" >&2 exit 1 fi backup_dir_basename="system-backup" backup_target_dir="${backup_basedir}/${backup_dir_basename}-`date '+%Y-%m-%d_%H-%M-%S'`" if [ -d "${backup_target_dir}" ] ; then echo "Backup target directory already exists: '${backup_target_dir}'" >&2 exit 2 fi mkdir "${backup_target_dir}" if [ ! -d "${backup_target_dir}" ] ; then echo "Backup target directory failed to create: '${backup_target_dir}'" >&2 exit 3 fi temp="`mktemp -d`" temp_target="${temp}/archive" mkdir "${temp_target}" dirs_to_backup="${temp}/to_backup.list" cd / find / -type f -name '.backup' | rev | cut -f 2- -d / | rev | grep -v "^${backup_basedir}/" | cut -f 2- -d / > "${dirs_to_backup}" tar --one-file-system --exclude-tag=".nobackup" --create --to-stdout --exclude-backups --exclude-caches --exclude-caches-under \ --exclude-vcs-ignore --files-from="${dirs_to_backup}" \ --warning=none | tar --directory="${temp_target}" --extract --file - cd "${temp}" tar -cf archive.tar archive/ rm -rf archive/ & sha512sum archive.tar > archive.tar.sha512sum pbzip2 archive.tar sha512sum archive.tar.bz2 > archive.tar.bz2.sha512sum chmod o+rw "`tty`" gpg --symmetric --force-mdc --cipher-algo AES256 --output archive.tar.bz2.gpg archive.tar.bz2 && rm archive.tar.bz2 sha512sum archive.tar.bz2.gpg > archive.tar.bz2.gpg.sha512sum mv archive.* "${backup_target_dir}" cd / rm -rf "${temp}" echo "${backup_target_dir}" ls -lh "${backup_target_dir}"
Další věc, která mě napadla, je, že budu v zálohovacím skriptu testovat, zda je dostupný druhý počítač, tedy budu testovat, zda existuje určitý soubor nacházející se na druhém počítači.
Děkuju. Jenže to nebude možné v okamžiku, kdy budu mít na PC nastartované Windows 7 (mám dualboot: Arch Linux, Windows 7). Takže raději testovat existenci určitého souboru v určitém adresáři.
Tak jsem na to asi kápnul. Přes NFS (jedná se o moji privátní síť) nasdílím adresáře, které budou obsahovat mj. adresáře/soubory s jnénem začínajícím zal__Vytvořím shellový skirpt zaloha.sh
, který při svém spuštění bude testovat dopostupnost druhého počítače (přest test existence určitého souboru v mount pointu). Pokud bude dostupný, tak přes rsync provedu "synchronizaci".
Aha. To jsem netušil. Díky.
Děkuju
Děkuju moc, už si "hraju" s rsync/ssh
A chystám se pro napsání shellového skriptu. Hezký den.
Možná jsem paranoidní, ale moje vlastní data jsou nejcennější, co mám, a ty nejdůležitější mám na 4 místech
Když už jsme nakousli téma důležitosti vlastních dat... Archivujete taky na M-Disc či Data Tresor Disc? Já o tom silně uvažuju (minimálně pro zdrojové kódy a fotky).
No, existuje i Blu-ray (M-Disc).
> du -sh album/ 3,9G album/Tak ne každý cvaká jako o život a ještě k tomu do RAWů.
Moc děkuju za komentář, který mě donutil zamyslet se. Budu zálohovat data jen jednoho uživatele (tedy moje) a pokud by už běžely oba počítače zároveň, tak zase budu na obou přihlášený já. Tudíž mi stačí kombinace rsync
/ssh
.
Chlapi, stydím se a děkuju moc za rady. Já si zvolil nakonec pro někoho nepředstavitelné/"blbé" řešení.
Nahodil jsem jak na PC, tak na notebooku ssh
server a hlavně jsem ho nakonfiguroval, aby přihlášení akceptoval pouze pomocí "certifikátu", tedy žádné jednoduché heslo.
No a když už mi na obou stranách běží ssh, tak můžu vesele vyměňovat data (příklad):
# z notebooku do PC rsync -ar /home/uzivatel/ uzivatel@PC:/home/uzivatel/backup-notebook/ --exclude=/home/uzivatel/backup-PC/
resp.:
#z PC do notebooku rsync -ar /home/uzivatel/ uzivatel@notebook:/home/uzivatel/backup-PC/ --exclude=/home/uzivatel/backup-notebook/
Toto pouštím ručně. Až mě to naštve, tak napíšu skript/program.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.