Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 23:44
Jak zhruba by ten stroj měl být výkonný?Záleží, jak velká data chcete tahat po té Sambě a kolik žerou ty existující windowsové služby, ale jinak podle mě bude stačit cokoli vyrobeného v posledních 8 letech s 16, nebo lépe 32 GB RAM.
Routování mezi VLAN bych řešil L3 switchemNa routování bych ničemu, co není čistý Linux nebo *BSD nevěřil.
Ahoj,
obdobný rozsah spravuji ve škole - jen s tím rozdílem, že ty PC byly tencí klienti a dnes jsou to tlustí klienti. Máme to takhle :
Náš asi nejvýkonnější stroj je čtyřjádrový Xeon s 8 GB RAM (Dell PowerEdge T20).Přidat RAM a mělo by to být OK.
Vše, kromě asi tří služeb pod Win, momentálně jede na různých distribucích a verzích linuxu.Ideální situace na nasazení kontejnerů. Virtualizace jsou všeho všudy tři druhy: Úplná, kdy se emuluje kompletně celý hardware (např. staré herní konzole na moderním PC). Pak na úrovni operačního systému, kdy se neemuluje hardware (tj. virtualizovaný stroj je shodné architektury jako hostující systém; využívá se HW akcelerace virtualizace), ale virtualizovaný je celý operační systém (KVM, VMware, Virtualbox), což se hodí pro Windows nad Linuxem. Nejméně virtuální jsou kontejnery, což je v podstatě jen oddělený namespace, kde kontejner sdílí jádro s hostujícím systémem (LXC, systemd-nspawn). Výhodou kontejnerů je velmi nízká až zanedbatelná režie. V zásadě můžeš kontejner chápat jako lepší chroot. V prvním kole se vybodni na Windows, klidně jim nech samotný HW stroj, a pohraj si s LXC nebo s systemd-nspawn (podle toho jak moc si rozumíš s systemd – systemd-nspawn je lépe integrovaný). Můžeš se kouknout třeba i na věci jako Kubernetes, ale to už je trochu vyšší level.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.