Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 13:53
Používám Linux. V roce 2015 jsem si koupil USB externí pevný disk, vymazal jsem z něj zbytečné soubory, jako je manuál, nějaký program pro Windows a podobně, a tyto věci jsem si pro jistotu před tím okopíroval do počítače a vypálil. Externí disk byl potom nejspíš prázdný. V tom externím disku jsem si vyrobi složku moje-data a do ni jsem si nakopíroval z počítače všechny svoje uživatelské data, ať mám zálohu.
Potom byl nějakou dobu (únor2018 až září 2018) můj počítač mimo provoz a zrovna jsem potřeboval něco na svých zálohovaných datech upravit a neměl jsem čas čekat, až se počítač opraví, měl jsem hodně práce. Tak jsem si koupil notebook s Windows 10, protože jsem si nemohl vybírat. Data z externího diku, na kterých jsem potřeboval dělat, jsem si uložil do toho notebooku a udělal na těch souborech všechno, co jsem potřeboval. Bylo to v únoru 2018.
V září 2018 jsem byl hotový, tak jsem připojil ten externí disk k notebooku a všechny upravené data jsem uložil na ten externí disk a data, které byly na tom externím disku už zbytečné, jsem vymazal z toho disku.
Už konečně ten počítač s Linuxem funguje, a něco z toho externího disku jsem ukládal do počítače. Než jsem začal, všiml jsem si, že je na tom externím disku něco navíc kromě složky moje-data, ve které jsou moje soubory a složky. Mimo složku moje-data jsem našel:
Co to jsou za soubory a složky mimo moji složku. Od kud se vzaly. Můžu je vymazat, aniž bych se musel bát, že přijdu o data v moji složce, nebo že se v te moji záloze něco zneprovozní?
Řešení dotazu:
$recycle.bin
je „Koš“. Co vyhodíš, to tam je přesunuto (což je velmi levná operace) a teprve když dochází místo na tom disku, tak se to skutečně maže. V klidu to můžeš smazat – je tam to, co jsi v únoru smazal.
Ten zbytek jsou nějaká nezajímavá metadata, co ti nejspíš nebudou chybět – na Linuxu určitě ne, na Windows si pak třeba indexer osahá ten disk znovu.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.