Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mám asi 500 gigabajtů dat. Jsou to různé nahrávky, obrázky a další věci. Než jsem je zehnal, vyrobil, zpracoval, tak jsem se velmi nadřel. Stálo mě to hodně času a úsilí. Proto bych o ty data nechtěl přijít. Protože kdo by se s tím znovu dřel a navíc by se to už nemuselo znovu povést.
Celou dobu jsem si myslel, že když koupím originální zvukové CD, tak v něm nebudou žádné nedostatky. Udělal jsem několik pokusů a jsem zklamán.
Zkoušeli jste v poslední době někdo objednávat něco přes internet ze stránek Bontonlandu? Jak vám to funguje? Poslední dobou s tím mám problém. Proto jsem se chtěl zeptat, jak vám, kteří jste to v poslední době zkoušeli, to funguje, nebo co si o tom myslíte.
Když sháním hudbu, většinou dávám přednost hotovému koupenému CD. Někdy to však nestačí. Některé písničky se na CD totíž nedají sehnat. Nebo jindy se mi zase z celého CD líbí jenom jedna, dvě, písničky a nemá cenu kvůli tomu kupovat celé CD, které by zabíralo zbytečné místo, tady by se hodilo skladby koupit jednotlivě a tímto způsobem si potom z různých alb vyrobit jedno CD. Nakonec jsem se musel kromě nákupu hotových CD začít zajímat o nákup hudby ke stažení. Zatím jsem ale nenašel dost možností nákupu hudby ke stažení, které by byly pro mě použitelné.
V Mozille firefoxu jsem si otevřel stránku české televize a tam jsem si otevřel některé video a chtěl ho přehrát. Ani jedno video se mi nedalo přehrát a psalo mi to, že mám zastaralou verzi flash-pluginu (mám nainstalovaný balík flash-plugin, verze 9.0.48.0-release.i386) a že potřebuji novější, 10.
Dříve jsem si stáhnul z internetu nějaké články, byly v podobě html. (Názvy souborů a složek, které tady uvedu, nejsou přesné, protože si je už nepamatuji, ale to není tak důležité.) Byla to složka, název složky clanky a vevnitř bylo několik souborů html a složka s názvem soubory. Ve složce soubory byly různé doplňky k těm html souborům, které se načtou, když v prohlížeči otevřu některý z těch html souborů, byly tam například obrázky a podobně. Dále v těch html stránkách byly odkazy na ostatní z těch html souborů, takže když v prohlížeči otevřu některou z těch stránek, můžu se pomoci těch odkazů přepínat na ostatní z těch stránek.
Uvažuji o tom, že se úplně vykašlu na všechny počítače. Všechno to vyhážu do popelnice a bude konečně pokoj a ušetřím hodně času a nervů.
Chci mít kvalitní poslech při přehráváni CD a rádia. Ze všech hifi věží, zesilovačů a beden, které se dají koupit, mi nevyhovuje ani jeden. Proto jsem si koupil radio a CD přehrávač, bez zesilovače. Zesilovač a bedny jsem si vyrobil podle vlastních požadavků a vylepšil.
Před stahováním hudby z internetu dávám přednost nákupu hotových CD, protože mám jistotu, že bude v pořádku, bude kvalitně nahrané, bude mít zvuk v pořádku, bude mít i obal, ve kterém budou tištěné papíry se všemi informacemi. Navíc si ušetřím nekonečnou dřinu s ruční výrobou CD; hodně práce, času a nervů.
Do nedávna jsem si hudbu pořizoval jediným způsobem a to kupováním CD. Brzy se však ukázalo, že to nestačí, protože existuje hodně písniček, které se v obchodě nedají koupit, a to ani na objednání. Zajímám se totíž o starší věci. Proto jsem začal zjišťovat, jestli není více způsobů, jak si pořídit hudbu.
Existují dvě věci, které bych v Linuxu nejraději změnil. Jsou to 1) omezená přenesitelnost binárních balíčků (případně jiných binárek) z jednoho operačního systému do druhého a 2) takzvané peklo závislosti.
Občas potřebujeme v audioeditotu, například v Audacity nebo v Rezoundu použít kompresor pro omezení dynamiky. Někdy potřebujeme dynamiku omezit hodně a potom máme problém s vedlejším účinkem: Zvuk se začne rozechvívat.
---Tento článek se týká jakéhokoliv softwaru. Ať už operační systémy, aplikace, a další věci.