V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Mám asi 500 gigabajtů dat. Jsou to různé nahrávky, obrázky a další věci. Než jsem je zehnal, vyrobil, zpracoval, tak jsem se velmi nadřel. Stálo mě to hodně času a úsilí. Proto bych o ty data nechtěl přijít. Protože kdo by se s tím znovu dřel a navíc by se to už nemuselo znovu povést.
Celou dobu jsem si myslel, že když koupím originální zvukové CD, tak v něm nebudou žádné nedostatky. Udělal jsem několik pokusů a jsem zklamán.
Zkoušeli jste v poslední době někdo objednávat něco přes internet ze stránek Bontonlandu? Jak vám to funguje? Poslední dobou s tím mám problém. Proto jsem se chtěl zeptat, jak vám, kteří jste to v poslední době zkoušeli, to funguje, nebo co si o tom myslíte.
Když sháním hudbu, většinou dávám přednost hotovému koupenému CD. Někdy to však nestačí. Některé písničky se na CD totíž nedají sehnat. Nebo jindy se mi zase z celého CD líbí jenom jedna, dvě, písničky a nemá cenu kvůli tomu kupovat celé CD, které by zabíralo zbytečné místo, tady by se hodilo skladby koupit jednotlivě a tímto způsobem si potom z různých alb vyrobit jedno CD. Nakonec jsem se musel kromě nákupu hotových CD začít zajímat o nákup hudby ke stažení. Zatím jsem ale nenašel dost možností nákupu hudby ke stažení, které by byly pro mě použitelné.
V Mozille firefoxu jsem si otevřel stránku české televize a tam jsem si otevřel některé video a chtěl ho přehrát. Ani jedno video se mi nedalo přehrát a psalo mi to, že mám zastaralou verzi flash-pluginu (mám nainstalovaný balík flash-plugin, verze 9.0.48.0-release.i386) a že potřebuji novější, 10.
Dříve jsem si stáhnul z internetu nějaké články, byly v podobě html. (Názvy souborů a složek, které tady uvedu, nejsou přesné, protože si je už nepamatuji, ale to není tak důležité.) Byla to složka, název složky clanky a vevnitř bylo několik souborů html a složka s názvem soubory. Ve složce soubory byly různé doplňky k těm html souborům, které se načtou, když v prohlížeči otevřu některý z těch html souborů, byly tam například obrázky a podobně. Dále v těch html stránkách byly odkazy na ostatní z těch html souborů, takže když v prohlížeči otevřu některou z těch stránek, můžu se pomoci těch odkazů přepínat na ostatní z těch stránek.
Uvažuji o tom, že se úplně vykašlu na všechny počítače. Všechno to vyhážu do popelnice a bude konečně pokoj a ušetřím hodně času a nervů.
Chci mít kvalitní poslech při přehráváni CD a rádia. Ze všech hifi věží, zesilovačů a beden, které se dají koupit, mi nevyhovuje ani jeden. Proto jsem si koupil radio a CD přehrávač, bez zesilovače. Zesilovač a bedny jsem si vyrobil podle vlastních požadavků a vylepšil.
Před stahováním hudby z internetu dávám přednost nákupu hotových CD, protože mám jistotu, že bude v pořádku, bude kvalitně nahrané, bude mít zvuk v pořádku, bude mít i obal, ve kterém budou tištěné papíry se všemi informacemi. Navíc si ušetřím nekonečnou dřinu s ruční výrobou CD; hodně práce, času a nervů.
Do nedávna jsem si hudbu pořizoval jediným způsobem a to kupováním CD. Brzy se však ukázalo, že to nestačí, protože existuje hodně písniček, které se v obchodě nedají koupit, a to ani na objednání. Zajímám se totíž o starší věci. Proto jsem začal zjišťovat, jestli není více způsobů, jak si pořídit hudbu.
Existují dvě věci, které bych v Linuxu nejraději změnil. Jsou to 1) omezená přenesitelnost binárních balíčků (případně jiných binárek) z jednoho operačního systému do druhého a 2) takzvané peklo závislosti.
Občas potřebujeme v audioeditotu, například v Audacity nebo v Rezoundu použít kompresor pro omezení dynamiky. Někdy potřebujeme dynamiku omezit hodně a potom máme problém s vedlejším účinkem: Zvuk se začne rozechvívat.
---Tento článek se týká jakéhokoliv softwaru. Ať už operační systémy, aplikace, a další věci.