Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Chci mít kvalitní poslech při přehráváni CD a rádia. Ze všech hifi věží, zesilovačů a beden, které se dají koupit, mi nevyhovuje ani jeden. Proto jsem si koupil radio a CD přehrávač, bez zesilovače. Zesilovač a bedny jsem si vyrobil podle vlastních požadavků a vylepšil.
Zesilovač jsem vybavil vícepásmovým ekvalizerem a různými filtry, taky bedny jsem si vyrobil podle vlastních požadavků.
Časem se mi ale ukázalo, že tomu něco pořád chybí. Některé skladby jsou chvíli nahlas a chvíli potichu a to potom musím neustále přidávat a ubírat hlasitost. Nejvíce mi ale vadí to, že u mnoha skladeb je v basech moc slyšet bicí a to se mi nelíbí, mám raději měkčí hluboké tóny. Když uberu hloubky, už to tak moc nebouchá, ale zase mi chybí poslech hloubek. Zkoušel jsem potom ubrat místo veškerých hloubek jenom užší pásmo, ale taky to není ono, protože taky v tomto pásmu jsou často kromě bouchání i užitečné tóny, které bych tlumit nechtěl. Jediné řešení mě napadlo, použít kompresor. Ten bude reagovat jenom v místech úderů, a jenom tam bude tlumit. Kompresor, který je jednopásmový, však použít nejde, protože bude mít vedlejší účinek, takzvané pumpování - v místech, kde se tlumí třeba dunivý úder, se zatlumí i třeba současně znějící vyšši dlouhý tón, navíc by se ten dunivý úder dobře nemusel zatlumit. Proto připadá v úvahu vícepásmový kompresor, aby se s ním daly zpracovávat zvlášť hloubky, zvlášť středy, zvlášť výšky. Nakonec by mi takový kompresor mohl pomoct zlepšit poslech nejen hloubek, ale i středů a výšek, kde je občas taky co vylepšit.
Udělal jsem pokus, který mě napadl při čtení článku na http://www.linuxexpres.cz/praxe/mastering-hudby-s-jaminem . Do počítače, ve kterém mám Linux, jsem nainstaloval Jamin, Jack, Qjackctl. Potom jsem postupoval podobně, jak v článku, ale nepoužíval jsem Ardour, protože jsem nedělal mastering, ale jenom poslech přes Jamin. Do modrého vstupu zvukové katry jsem zapojil zdroj signálu a do zeleného výstupu zvukové karty jsem zapojil zesilovač. V KMixu jsem rozsvítil u PCM zelené světlo a u Line červené světlo. Ostatní světla nechal zhaslé. Potom jsem pustil Qjackctl a zapnul Jack. Na jiné ploše jsem pustil Jamin. Potom jsem v Qjackctl v okně Connect udělal toto zapojení: Na kartě Audio. Výstup systému je spojený se vstupem Jaminu. Výstup Jaminu je spojený se vstupem Systém-playback. Potom už jsem mohl v Jaminu nastavovat všechny ovládací prvky a zkoušet, jak to zní. Vyzkoušel jsem taky třipásmový kompresor. Poslech byl vynikající. Povedlo se mi udělat všechny vylepšení poslechu, které mi do te doby chyběly. Má to však stále nevýhodu: Počítač spotřebuje hodně energie a když ho budu mít puštěný celé dny k rádiu, je to trochu moc. Navíc je to nepohodlné, protože musím tahat kabely od zesilovače a rádia k počítači.
Chtělo by to nějaký přístroj, který bude mít stejný účinek, jak můj pokus s Jaminem. Představoval bych si to jako takový přístroj, který bych zapojil mezi zdroj signálu a zesilovač. Aby ten přístroj nezabral moc místa a nebyl zbytečně moc drahý. Nechci si ho však vyrábět, raději bych koupil hotový.
Existuje nějaký takový přístroj? Jaký a kde by se dal sehnat? Požadavky mám: Aby se dal zapojit mezi zdroj signálu a zesilovač. Aby měl linkový vstup pro zdroj signálu a výstup pro zesilovač. Vstup i výstup aby byly analogové, zvukové a stereo. Úroveň signálu do vstupu toho přístroje musí vyhovovat. Přístroj ať nezabírá moc místa a není zbytečně moc drahý. Co by ten přístroj měl umět: Má kompresor, ale ten kompresor by měl být třipásmový, abych mohl regulovat kompresi zvlášť pro hloubky, středy, výšky. Každé to pásmo by mělo mít možnost ovládat ratio(poměr), práh, čas náběhu, čas doběhu, make-up zisk. Dále by mělo jít ovládat vstupní úroveň hlasitosti. Dělící kmitočty by vyhovovaly nejlépe 260 Hz a 2200 Hz nebo aby byly nastavitelné. Taky bych potřeboval, aby bylo nějak vidět, třeba pomocí světel, jak moc je to u vstupu vybuzené.
Zkoušel jsem uvažovat, že když neseženu vhodný přístroj, tak si koupím notebook, ten má menší spotřebu, než stolní počítač a taky nezabírá tolik místa, jak stolní počítač. Do toho notebooku nainstaluji Linux a Jamin a další potřeby a ten notebook umístím k těm zesilovačům a zapojím a měl bych ten notebook jenom pro tyto účely. Ale to má zase několik háčků: Kde vezmu jistotu, že mi v tom notebooku půjde nainstalovat Linux a bude fungovat, abych tam mohl mít Jamin, Jack a všechny další potřeby k tomu a aby to všechno fungovalo? A k tomu aby to mělo zvukovou kartu, která má všechny potřebné konektory a jede v Linuxu? A byl bych rád, kdyby mi tam bez problému jel Mandriva Linux, na takový Linux jsem zvyklý a umím v něm poslech s Jaminem rozchodit. Další věc, proč ani notebook není úplně nejlepší řešení je to, že u každého pouštění rádia bych musel asi minutu čekat, až se mi v notebooku zavede operační systém (stejně jako u stolního počítače) a můžu to začít používat a podobné je to i svypínáním. Navíc notebook prý má menší životnost, než stolní počítač a s výměnou nebo opravou pokažených komponentů je u notebooku problém, na rozdíl od stolního počítače. Jak se teď rozhodnout. Nejlepší by bylo, kdyby se dal sehnal takový přístroj, který by mi všechny požadavky splnil. Kde ho sehnat a jak zistím, který se mi na to bude hodit.
Tiskni
Sdílej:
Chci mít kvalitní poslech při přehráváni CD a rádia.Tak to si pořiď nějakou vysoce-jakostní slivovici (a záměrně neříkám
kvalitní), protože leda tak toho tvého
kvalitního poslechudosáhneš.
Odporucam nekupovat a nevyrabat krabicku, ale kazdu skladbu pomocou toho vasho postupu upravit tak aby vam vyhovovala a pustat si uz upravene skladby. Ide o to ze ten kompresor vam bude vyhovovat pri jednej pesnicke ale pri dalsej uz nie a tak ho budete furt zapinat a vypinat.Ano, i to je řešení, upravovat si písničky a znovu vypálit; na to jsem taky myslel, ale přesto dávám přednost pořízení si vhodné krabičky. Protože CD desek mám několik set, písniček na nich několik tisíc a upravovat několik tisíc písniček, jednu po druhé, je práce pro vraha a je to stejné, jako čistit kartáčkem na zuby chodníky.
Místo obvodu A2030 apod. raději nějaký z řady TDA1517 apod. , minimální součástková základna .... jako zesilovač k pc zde popř. lze nějaký zesilovač a korekční obvody koupit někde v GM, GES jako stavebnici.
Já bych zesilovač a bedny nechal takové, jaké jsou. Vyhovují mi a nemám důvod pořizovat si jiné. Jenom sháním nějakou krabičku, kterou bych zapojil mezi přehrávač(nebo rádio) a zesilovač a ta krabička aby měla asi takový účinek jak když jsem tenkrát dělal pokus s tím Jaminem. To byl vynikající poslech, který mi úplně vyhovoval a kdyby se mi to povedlo vyřešit pomocí krabičky nebo při nejhorším vhodným notebookem, měl bych všechno, co jsem při poslechu hudby potřeboval. Pořizovat si nový zesilovač a nové bedny je pro mě zbytečné a nic z toho, co potřebuji, by mi to nepřineslo.Místo obvodu A2030 apod. raději nějaký z řady TDA1517 apod. , minimální součástková základna .... jako zesilovač k pc zde popř. lze nějaký zesilovač a korekční obvody koupit někde v GM, GES jako stavebnici.
takzvané pumpování - v místech, kde se tlumí třeba dunivý úder, se zatlumí i třeba současně znějící vyšši dlouhý tón, navíc by se ten dunivý úder dobře nemusel zatlumit.Jsem si přečetl k tomu ještě starší zápisek a začínám nabývat dojmu, že bojuješ s jiným fenoménem – vlastním mozkem.
.........SB Live! jsou v důsledku absence podpory* ve Vistácch/W7 levně sehnatelné v bazarech.
Zrovna jednu sb live mame v praci ze starsiho PC. Zde zas nejaky "umelec" zjistil ze integrovana zvukovka je po nainstalovani win xp nehrajici a proto ji tam dal. Problem byl samozrejme mezi operacnim systemem a hardwarem zvukovky a v prve rade mezi klavesnici a zidli.
Ted jste mi vnuknul myslenku tuto si vzit dom, dat do nejakyho scota a porovnat zvuk na libe hodbe s integrovanou zvukovkou, ale odradila mne nepodpora win xp.
Co treba Rane C4? Za ty penize celkem slusna masinka.
Osobne bych ale doporucil vykaslat se na stelovatka a poslouchat muziku tak, jak ji autor zamyslel. Takhle mi to prijde jako primalovat mone lize knira, protoze tak vypada vic k svetu...
A co bedny. Na tech zalezi jakoze nejvic.
Slusny bedny, slusny zesak, slusny zdroj signalu a nepotrebujete zadny korekce ba naopak akorat to zhorsi, jako dynamiku, razantnost agresivnejsi hudby apod.
Popravde receno takove nadseni me s prichodem mp3 nejak opustilo. Z davnych dob mi zustal zesak 2 x 300 W (sinus) / 4 ohmy vlastni vyroby trida AB klidovy odber ze site skoro 200 W ! Dnes uz z energetickeho duvodu pouzivam jen zridka.
Bedny (dvoupasmovky) Tannoy mercury M3 a Kef Cresta. Sluchatka Koss GT 5.