Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
akorat deda to ma svazeny z ruznejch zeleznejch plechu (ze svejch zeleznejch zasob), aby mu to hned neshnilo
>>>Někdy bych taky raději všechny počítače někam vyhodil a šel žít na samotu u lesa v dokonalém souznění s přírodou...
Ono by se i s IT zilo dobre, ale jen by to nesmelo byt tak presoleny a premasteny jak to je tedkom. A je to cimdal horsi.
Casto hledam na netu nejake drivery (s windows stravim nejvic casu nez zacne fungovat aspon zakladni HW) a stranky vyrobcu HW to je jednim slovem .... katastrofa, bastl, humus .... Prochazeni ftp ci http vypisu adresaru je prochazka ruzovou zahradou a jistota ze clovek najde.
On uz dnes nikdo neumi udelat jednoduchou html stranku s popisem soucastky, datasheetem, ovladaci ke stazeni pro ruzne systemy ci jejich verze ?
Hlavne ze tam maji nas***e flash reklamy trubci.
Url na jeden driver pro notebook Fujitsu Siemenss mel delku na asi 3 adresni radky prohlizece a plnou nesmyslnych znaku !!!
Lidi v IT vzbudte se prosim !!!
Naposledy mi nefungoval analogový 56kb/s modem, za dob Mandrake 8.cosi.
Asi teda kupuju šrot, nebo mám štěstí.
Nebo se třeba stačí podívat na tiskárny či multifunkce HP. V aktuálním GNU/Linuxu fungujou i docela zastaralý kousky, který už třeba v nových Windows nemají žádnou podporu!
GNU/Linux prodlužuje použitelnost komponent. V novém jádře... jsou ovladače i pro dost starý věci. Zatímco ve Windows většinou platí, že s novými Windows si musíte kupovat nové komponenty, protože ovladače pro nová Windows neexistujou!
>>>Vsechno z IT je srot.
Zkratka jsou to SPLASENY BITY (zelezo, sw) nic vic.
Tomu nesvobodnemu sw (ale i hw) se rika "proprietarni mrdka".
Rekl bych ze to moc zerete.
Podporovaneho HW je dostatek a podpora je primo v jadre.
HW na motherboardech i noteboocich mi vzdy jel napoprvy. Nevim co obnasi implantace ovladacu do jadra a podobne hardcore veci.
Na mem starem notebooku HP nx6125 jede Ubuntu 9.04 se vsim vsudy ihned po instalaci.
Ve windows ? Je treba na vse nainstalit drivery, jinak nejde LAN, zvuk, ctecka karet, grafika jen 800x600 .... a podobne.
Nemam HW na kterem by mi v Linux systemech neco nejelo. Opravdu nemam. A to nevybiram vubec podle podpory ci podobnych kriterii.
Nevim jak je to s podporou tiskaren ci skeneru pac podobne zarizeni nevlastnim.
Pro pripad potreby opravdu muzete mit windows v dualbootu na male partition at uz jsou jakehokoli puvodu.
při výběru třeba desky musí mít člověk teprv smůlu, aby tam byl s linuxem problémŽe zrovna já na ten problém narazil, asi si to zasloužím :D Asus M4A89GTD/PRO se zázrakem zvaným USB3 a ve většině distribucí nerozběhám síťovku (instalátor Archlinuxu, Debianu, ...) a nebo pro jistotu systém ani nenaběhne (Fedora 12). Naběhne jen OpenSuse 11.2 (a beta 11.3) a nebo beta Fedory 13. Podle toho, co jsem se dočetl, tak je nějaký problém s modulem r8169 (který například na instalačce Archu ani není) a funguje to jen někde... Tomu se říká štěstí.
RIMMER: Tak abys věděl, tohle byla nejhorší ubulená limonáda, jakou jsem kdy musel přetrpět. Dokonce to urazilo i mou zadnici, jež se oprudila, neboť chudinka moje malá dřepěla u tak děsného puberťáckého škváru! KRYTON: Copak Vás to nevzalo za srdce? RIMMER: Ani trochu to se mnou nehnulo.
Nebyl to Linux, který se rozhodl, že si drivery napíše sám? Který dal podmínku, že všechny ovladače budou GPL kód?Nie. Linux ponúkol možnosť navyše. A to, že ti ovládače napíše a bude udržovať sám. Tá podmienka o GPL platí, len pre ovládače, ktoré má udržovať niekto iný ako výrobca HW. Ale výrobca HW má voľné pole pôsobnosti a môže ovládač pre svoj vlastný HW napísať a udržovať sám. A vtedy si to môžu urobiť pod ľubovoľnou licenciou.
Jinak nejlépe je podle mně možnost někde mezi Vaší ad 1) a ad 2). Třetí možnost je utopie, kterou můžete vysílat jako sci-fi, ale na pozemské rovině je na 100% nerealizovatelná. Maximálně jako doplněk u některých výrobců.
Osobně kdykoliv kupuju nějaký hw, dám do Google "jaksetenšrotjmenuje Linux". Když to nevyhodí nic - nic. Když to vyhodí diskuzi o tom, že to někdy jde, když se všechno předělá - nic. Když mi to vyhodí že to lidem funguje, tak to koupím.Optimální řešení. "neprogooglený" hardware kupuju jen za dvou podmínek - když je jisté, že podpora bude bezproblémová (např. běžná PS/2 klávesnice), nebo je zařízení tak levné, že v případě nepodpory mně nebude jeho nákup mrzet a navíc tím udělám nějakému Win-only příbuznému radost k Vánocům.
Škoda, žes tak sepsul GNU/Linux. Takhle za ty kopance do komerčního software nedostaneš tučňáčka.Ani jinak nevidím jediný důvod, za co bych toho tučňáčka dostal.
Tiskni
Sdílej: