Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
akorat deda to ma svazeny z ruznejch zeleznejch plechu (ze svejch zeleznejch zasob), aby mu to hned neshnilo
>>>Někdy bych taky raději všechny počítače někam vyhodil a šel žít na samotu u lesa v dokonalém souznění s přírodou...
Ono by se i s IT zilo dobre, ale jen by to nesmelo byt tak presoleny a premasteny jak to je tedkom. A je to cimdal horsi.
Casto hledam na netu nejake drivery (s windows stravim nejvic casu nez zacne fungovat aspon zakladni HW) a stranky vyrobcu HW to je jednim slovem .... katastrofa, bastl, humus .... Prochazeni ftp ci http vypisu adresaru je prochazka ruzovou zahradou a jistota ze clovek najde.
On uz dnes nikdo neumi udelat jednoduchou html stranku s popisem soucastky, datasheetem, ovladaci ke stazeni pro ruzne systemy ci jejich verze ?
Hlavne ze tam maji nas***e flash reklamy trubci.
Url na jeden driver pro notebook Fujitsu Siemenss mel delku na asi 3 adresni radky prohlizece a plnou nesmyslnych znaku !!!
Lidi v IT vzbudte se prosim !!!
Naposledy mi nefungoval analogový 56kb/s modem, za dob Mandrake 8.cosi.
Asi teda kupuju šrot, nebo mám štěstí.
Nebo se třeba stačí podívat na tiskárny či multifunkce HP. V aktuálním GNU/Linuxu fungujou i docela zastaralý kousky, který už třeba v nových Windows nemají žádnou podporu!
GNU/Linux prodlužuje použitelnost komponent. V novém jádře... jsou ovladače i pro dost starý věci. Zatímco ve Windows většinou platí, že s novými Windows si musíte kupovat nové komponenty, protože ovladače pro nová Windows neexistujou!
>>>Vsechno z IT je srot.
Zkratka jsou to SPLASENY BITY (zelezo, sw) nic vic.
Tomu nesvobodnemu sw (ale i hw) se rika "proprietarni mrdka".
Rekl bych ze to moc zerete.
Podporovaneho HW je dostatek a podpora je primo v jadre.
HW na motherboardech i noteboocich mi vzdy jel napoprvy. Nevim co obnasi implantace ovladacu do jadra a podobne hardcore veci.
Na mem starem notebooku HP nx6125 jede Ubuntu 9.04 se vsim vsudy ihned po instalaci.
Ve windows ? Je treba na vse nainstalit drivery, jinak nejde LAN, zvuk, ctecka karet, grafika jen 800x600 .... a podobne.
Nemam HW na kterem by mi v Linux systemech neco nejelo. Opravdu nemam. A to nevybiram vubec podle podpory ci podobnych kriterii.
Nevim jak je to s podporou tiskaren ci skeneru pac podobne zarizeni nevlastnim.
Pro pripad potreby opravdu muzete mit windows v dualbootu na male partition at uz jsou jakehokoli puvodu.
při výběru třeba desky musí mít člověk teprv smůlu, aby tam byl s linuxem problémŽe zrovna já na ten problém narazil, asi si to zasloužím :D Asus M4A89GTD/PRO se zázrakem zvaným USB3 a ve většině distribucí nerozběhám síťovku (instalátor Archlinuxu, Debianu, ...) a nebo pro jistotu systém ani nenaběhne (Fedora 12). Naběhne jen OpenSuse 11.2 (a beta 11.3) a nebo beta Fedory 13. Podle toho, co jsem se dočetl, tak je nějaký problém s modulem r8169 (který například na instalačce Archu ani není) a funguje to jen někde... Tomu se říká štěstí.
RIMMER: Tak abys věděl, tohle byla nejhorší ubulená limonáda, jakou jsem kdy musel přetrpět. Dokonce to urazilo i mou zadnici, jež se oprudila, neboť chudinka moje malá dřepěla u tak děsného puberťáckého škváru! KRYTON: Copak Vás to nevzalo za srdce? RIMMER: Ani trochu to se mnou nehnulo.
Nebyl to Linux, který se rozhodl, že si drivery napíše sám? Který dal podmínku, že všechny ovladače budou GPL kód?Nie. Linux ponúkol možnosť navyše. A to, že ti ovládače napíše a bude udržovať sám. Tá podmienka o GPL platí, len pre ovládače, ktoré má udržovať niekto iný ako výrobca HW. Ale výrobca HW má voľné pole pôsobnosti a môže ovládač pre svoj vlastný HW napísať a udržovať sám. A vtedy si to môžu urobiť pod ľubovoľnou licenciou.
Jinak nejlépe je podle mně možnost někde mezi Vaší ad 1) a ad 2). Třetí možnost je utopie, kterou můžete vysílat jako sci-fi, ale na pozemské rovině je na 100% nerealizovatelná. Maximálně jako doplněk u některých výrobců.
Osobně kdykoliv kupuju nějaký hw, dám do Google "jaksetenšrotjmenuje Linux". Když to nevyhodí nic - nic. Když to vyhodí diskuzi o tom, že to někdy jde, když se všechno předělá - nic. Když mi to vyhodí že to lidem funguje, tak to koupím.Optimální řešení. "neprogooglený" hardware kupuju jen za dvou podmínek - když je jisté, že podpora bude bezproblémová (např. běžná PS/2 klávesnice), nebo je zařízení tak levné, že v případě nepodpory mně nebude jeho nákup mrzet a navíc tím udělám nějakému Win-only příbuznému radost k Vánocům.
Škoda, žes tak sepsul GNU/Linux. Takhle za ty kopance do komerčního software nedostaneš tučňáčka.Ani jinak nevidím jediný důvod, za co bych toho tučňáčka dostal.
Tiskni
Sdílej: