Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jak chcete, článek shrnuji do jednoho souvětí:
Jsem čurák a neumím si nastavit KDE.
Tiskni
Sdílej:
Ikony na ploše, pomoci kterých se dají spouštět aplikace...To len mne pripadá plocha ako to najhoršie miesto kam uložiť ikony, resp. čohokoľvek?
Většina z uvedeného jsou spíš drobnosti plynoucí z neznalosti, ale to bude tím, že jsem si ten "náraz do zdi" absolvoval už před nějakou dobou a na úžasnou novou filosofii si jakž takž zvykl.
Spíš mi vadí, že se desktopové prostředí nafouklo o spousty ptákovin, které sice mohou být někomu užitečné, ale vývojáři je nutí i těm, kdo je nechtějí - Strigi, Nepomuk, Akonadi, … Některých z nich se lze zbavit jen velmi těžko, např. i po vypnutí Nepomuku v konfiguraci se mi stejně pořád spouští nepomukserver
. Akonadi se pro jistotu v konfiguraci nedá vypnout vůbec a jediný způsob, jak se ho zbavit, je odinstalovat balíček akonadi-runtime
, což lze ale jen za cenu porušení závislostí, protože na něm závisí plasma-addons
. No a o tom, že mi desktopové prostředí bez ptaní a bez varování automaticky spouští MySQL server, už vůbec škoda ztrácet řeč…
Tý potvory v pravým horním rohu se dá zbavit: I hate the cashew..Ty brďo. Tenhle hack je snad horší než ty dementní windowsí registry
Ty brďo. Tenhle hack je snad horší než ty dementní windowsí registryTak s tím bych si dovolil nesouhlasit. Sice to není tak pěkný, jako kdyby na to byl někde checkbox, ale aspoň se ten plasmoid dá jednoduše odinstalovat.![]()
Vzhled přepínače ploch ve starším KDE se dá pohodlně nastavit: Pravé tlačítko myši na přepínače a už se mi nabízí možnosti a můžu nastavit, jestli tlačítka budou v jedne řadě nebo dvou, třech řadách, jak tlačítka budou vypadat a podobně. V novém prostředí se mi nic takového nenabízí. Proto jsem musel tlačítka nechat ve dvou řadách a jsou malé. Jsou blbě vidět, není na nich dobře vidět ani spuštěná aplikace a blbě se na ty malé tlačítka kliká, zvláště u notebooku, který nemá pořádnou myš.
Kliknete pravym na prepinac ploch -> Nastaveni -> Pocet sloupcu
V Konqueroru mám navrchu řádek s cestou ke otevřené složce, takže pěkně vidím, kde jsem a můžu tam i zadávat umístění; zatímco v Dolphinu ten řádek není a pokud ho tam chci, musím pokaždé dokola znovu nastavovat, aby se mi ten řádek zobrazil.
Nastaveni -> Nastavit Dolphin -> Editable location bar (fakt netusim jak to je v cestine)
V Konqueroru mám v pravé části okna otevřenou složku a v levé části adresářový strom, který mi usnadňuje přesouvání souborů a složek a přepínání zobrazování složek. V Dolphinu nic takového nemám a nedá se to vyvolat ani klávesou F9.
F3
Narozdíl od KDE 3 v KDE 4 prý nefungují některé aplikace, například nefunguje výborný přehrávač Amarok a musí se nahradit jinými přehrávači, které každému nevyhovují. Já například nejčastěji používám Amarok, Kaffeine a Mplayer; každý z nich potřebuji k jinému účelu. Žádný z těchto přehrávačů bych nechtěl nahrazovat jiným, když mi vyhovují tyto. Zase na druhou stranu nevím, proč by v KDE 4 nemohl přehrávač Amarok fungovat, když například MDV 2010.1, který používá KDE 4.4.3, má v repozitářích i Amarok.
V KDE4 funguji uplne vsechny aplikace, ktere fungovaly v KDE3, maximalne si budete muset doinstalovat knihovny qt3 a kdelibs3. Pokud vam chybi Amarok 1.4, zkuste Clementine. Mplayer vubec nesouvisi s KDE a Kaffeine je snad z Gnome, ne?
V KDE 3 jsem mohl v Konqueroru zobrazovat zařízení, což mi usnadňovalo mountování zařízení; mohl jsem do řádku umístění zadat media:/ . V KDE 4 takovou adresu nezná ani Konqueror, ani Dolphin.
V Dolphinu si zapnete panel Places (F9).
Pusobi to na me, jako kdyz odmitate vubec stravit chvili tim, ze byste se trosku porozhlednul po novem KDE, trosku vic zapojil mysleni a zauvazoval nad tim, kde by to tak mohlo jit nastavit/zmenit/najit, misto slepeho klikani nadrcenymi zpusoby. Rozhodne bych nerekl, ze ty volby jsou ukryte na nelogickych nebo necekanych mistech. Tohle je uplne nova rada KDE, nemuzete preci cekat, ze se vubec nic nezmeni...
Ano, to je pravda. Jenomže to musím při každém otevření Dolphinu dělat jako blázen znovu, protože při dalším otevření okna Dolphinu ten řádek zase zmizí.
... a Kaffeine je snad z Gnome, ne?
To doopravdy není, GNOME má Totem
Kaffeine je doopravdy aplikace pro KDE (ale v novém KDE jsem ji neviděl, alespoň si na to nevzpomínám, protože KDE nepoužívám).
Nefunguje tam Amarok verze 1.x, ale funguje tam Amarok verze 2.x (coz je dle myho nazoru jinej a horsi prehravac). S Kaffeine je to samy, verze pro KDE3 tam fungovat nebude, novejsi verze pro KDE4 bude, pokud je teda vubec v repozitari (ale ta je zase nejaka nedopecena a nebyl sem s ni spokojenej, takze sem Kaffeine nahradil za VLC). S mplayerem pak nebude zadnej problem. Osobne doporucuju kombinaci mplayer + smplayer.
To, co se stalo s Kaffeinem, je lidská tragédie !
Ve starým šlo nastavit skoro všechno, v novým je v settings jediná položka - o kolik se má film posunout při seekování šipkama. Výsměch!! Novej taky nepodporuje titulky a když dáte do playlistu adresář, tak přidá jen soubory přímo v něm - soubory v jeho podadresářích už ne. Starej Kaffeine šel taky nastavit tak, že při zavření křížkem se nezavřel, ale schoval do ikonky v trayi. Takže dál hrál, ale neotravoval v liště se spuštěnýma programa - novej to samozřejmě neumí.
Starej Kaffeine šel taky nastavit tak, že při zavření křížkem se nezavřel, ale schoval do ikonky v trayi. Takže dál hrál, ale neotravoval v liště se spuštěnýma programa - novej to samozřejmě neumí.
Jestli se vám po spuštění Kaffeine zobrazí ikonka v "trayi", mělo by stačit kliknou na ní, okno se schová, tzn. "neotravuje v liště se spuštěnýma programa" a přehrává se vesele dál.
Tak dokonce fungují (ve verzi 1.1) i titulky. Ešte musím zjistit, jak je posunu o kousek nahoru ...
Ako workstation funguje bez problemov (mam to vyskusane od 4.1-4.2). V podstate netusim v com byt problem : ako workstation sa pouzivaju aj win xp, a ak tvoja aplikacia v linuxe/kde4 funguje...
A nejde o kapacitu ale pocet dokumentov. ak mam na 3tb 100-300 fullhd filmov v jednom adresary/10-20 serialov tiez nemam problem.Ked mam ale milion roznych dokumentov(pdf+txt,doc...) a mp3 a filmov a bohvie coho, desktop search vitam: Pocitac je tu od toho aby mi pracu ulahcil
A co sa tyka vzhladu po experimentovani zo vzhladom sa mi najviac paci - a to coraz viac paci default oxygen+pekny wall paper. Moj povodne oblubeny plastik z kde3 ustupuje na druhe miesto.
btw nadavanie kmail/ kde4 mi prijde trochu zcestne. Asi tak ako nadavky ze gnome je nepouzitelny lebo evolution.
Ako workstation funguje bez problemov (mam to vyskusane od 4.1-4.2). V podstate netusim v com byt problem : ako workstation sa pouzivaju aj win xp, a ak tvoja aplikacia v linuxe/kde4 funguje...Nesouhlasím.. Pokud musím pořád řešit nějaké kravské a absolutně zbytečné problémy, nemůžu pracovat => jako workstation to určitě nefunguje..
A nejde o kapacitu ale pocet dokumentov. ak mam na 3tb 100-300 fullhd filmov v jednom adresary/10-20 serialov tiez nemam problem.Ked mam ale milion roznych dokumentov(pdf+txt,doc...) a mp3 a filmov a bohvie coho, desktop search vitam: Pocitac je tu od toho aby mi pracu ulahcilTy ho vítáš, já ho nepotřebuji a to ani přestože mám na PC desítky tisíc mp3.. To ovšem neomlouvá developery a jejich zcestnou politiku mi něco nutit.. U KDE3.5 není problém vyměnit téměř libovolnou komponentu za jinou.. V KDE4 mi vývojáři nutí mít spuštěné něco, co opravdu není nezbytné.. A to je pro mě opravdu rozdíl..
A co sa tyka vzhladu po experimentovani zo vzhladom sa mi najviac paci - a to coraz viac paci default oxygen+pekny wall paper. Moj povodne oblubeny plastik z kde3 ustupuje na druhe miesto.A mě z oxygenu právě pro jeho neostros šíleně bolí hlava.. A na experimentování už taky nemám ani chuť ani náladu.. Potřebuju aby v DE byly ostré hrany, zjevné kde končí ikona atd. Pokud je něco z toho opačně, systém se hůře používá a platí to tuplem v případě že použiješ trackball s velkou citlivostí.
btw nadavanie kmail/ kde4 mi prijde trochu zcestne. Asi tak ako nadavky ze gnome je nepouzitelny lebo evolution.Ne.. Kmail je součástí KDE.. V KDE3 spolehlivě funguje, nevyžírá paměť jako kdysi TB.. Na KDE4 je nepoužitelný.. Tzn chceš mi snad říct, že se rozbil sám, že to nezpůsobili vývojáři KDE? Totéž v diskusi zmíněné Kaffeine.. a příkladů bych určitě našel víc, kdybych měl čas a nervy se v tom odpadu vrtat.. Když to shrnu.. KDE3.5 byl dospělý systém, KDE4 mi příjde jako omalovánky pro děcka.. Spousta barev, khůl stínů, průhledností a neostrých hran.. Některé opravdu skvělé programy z KDE3 jsou v KDE4 absolutní nedodělky a vývojáři by se měli stydět za to, že něco takového vůbec spatřilo světlo světa.. Na kde3.5 se dalo pohodlně pracovat v téměř defaultním nastavení, u KDE4 si to ani v nejoptimističtějších snech nedovedu představit.. A přeházení celého ovládání to nemá cenu komentovat.. To obšlehli od microsoftu.. tam je to taky co verze to jinak ovládací prvky..
1,Kludne nesuhlas. Kraviny riesim kazdy den ale nikdy sa netykali mojho desktopu. Bohvie cim to je.
2,Taktiez netusim preco by sa developeri mali za nieco ospravedlnovat. Ze dali svetu open source GPL kod ktory sa tebe nepaci ? (A nezda sa mi ze je naozaj nutny mat spusteny desktop search v kde4 )
3,Oxygen je neostry? Nuz a kde mam tie neostrosti hladat ? (myslim vazne) napriklad?
nuz kdepim nie je vydavany s spolu s kde 4.x pokial sa nemylim + owa v starom kdepim nefungovala a zvysok sa zda funguje rovnako.
Já zase v době KDE 4.2 musel chvíli pracovat s trojkovou verzí a dost mi to vadilo, nebyl jsem schopný pracovat na 2 monitorovém systému.no vidíš, a mně zase externí monitor k notebooku činí problémy v KDE4 a taky mi to dost vadí ...
Člověk si zvykne na nové vychytávky v kwina to jsou které? - já vím o 1, slovy jedné, která je mi nějak užitečná
Všechno je to o zvyku, telefon měníme taky každé 2-3 rokymluv za sebe ... znám spoustu lidí, co nevidí důvod telefon měnit dokud jim slouží (pravda, někteří z nich si ho tak za ty 2-3 roky rozbijí a vyměnit musí
a nepřijde nám divná změna prostředíjednak ovládání telefonu je obvykle mnohem jednodušší a jednak to prostředí je poměrně konsistentní, nebývá to tak, že zatímco u jednoho modelu se hovor přijímal zeleným tlačítkem a pokládal červeným, tak u dalšího to bude přesně naopak, a u třetího musí člověk obě tlačítka zmáčknout najednou ...
Highlight Windows
Mouse mark - niekedy fakt neviem najst kurzor :D
Dialog parent - Darkens the parent windows of the currently active dialogue
Dim screen for administrator mode
Desktop grid
Present windows
Potom su tu este ktore sa mi len pacia: Translucency, wobby... nie su uzitocne ale co uz.
Dim screen for administrator osobne povazujem za lepsie riesenie ako cerveny okraj.Je to lepsie viditelne a kontrastnejsie riesenie, ktore mam radsej. Cerveny okraj sa dal v mojom pripade lahsie priehladnut(pokial pametam bol relativne tenky cerveny pruzok okolo okna, ktory som obycajne nasiel az potom co identifikoval klucove okno :) )
Nuz ja som len pisal o efektoch ktore mi prijdu v kwin4 uzitocne.to jsme asi již všichni pochopili ... co ovšem stále nechápu je, pokud příspěvek nad tvým říká Člověk si zvykne na nové vychytávky v kwin a to jsou které? tak proč začneš odpovídat Zavisi na kazdom co uzna za uzitocne ale u mna su to tieto: dejme tomu, že ses tedy chtěl vyjádřit, i když nemáš k tématu co říci, ale v tom případě by bylo slušné začít nějak jako Nevím, co z toho je nové, ale ... - jestliže jsi tak neučinil, buď a) nedokážeš vnímat psaný text nebo b) záměrně uvádíš náhodného čtenáře v omyl ohledně toho, co je nové v kwin4, jestliže otázka se ptala na nové vychytávky v kwin4 nevím, jestli je horší a) nebo b) ...
Odhalil si ma umyselne zavadzam.
Nuz teraz mi to nevyslo ale hadam nabuduce daku dusu spokojne uzivajucu kde3 prokonvertujem na kde4.Jenomže telefon se s operačním systémem, ani jiným počítačovým programem nedá srovnávat. Telefon nepotřebujeme k tak velkému množství účelů, jak počítač, ani k tak složitým věcem, jak počítač. Proto při kupování nového telefonu není problém si vybrat a zjistit, který nám bude vyhovovat, protože nemusíme kontrolovat tolik požadavků. Protože telefon nepotřebujeme k tak velkému množství účelů, jak počítač, ani k tak složitým věcem, dá taky méně práce naučit s ním zacházet a zvyknout si na to. Ale u počítače je to daleko horší. Počítač používáme k daleko více účelům a děláme na něm daleko složitější věci. Proto i změna operačního systému, prostředí, aplikace, může znamenat mnohem více úsilí. Musíme zjistit daleko více věcí, jestli budou fungovat, musím projít velké množství požadavků a zkontrolovat, jestli to splňuje. Taky dá daleko více práce se s tím naučit zacházet, protože se musíme znovu naučit, všechno, co chceme na počítači dělat, musíme se naučit hodně věcí a složitých. A protože nejsem žádný bordelář a dělám si poznámky, co jsem se naučil, dá taky hodně préce to psaní. A kdybych měl systém, prostředí, aplikace, měnit každou chvíli, nedělal bych nic jiného, než se neustále dřít, jak blázen. Celý počítač by mě jenom zotročoval. V takovém případě bych se na počítač mohl vykašlat úplně, všechno to hodit do šrotu, protože nemám zapotřebí se nechat zotročovat. Já jsem si počítač kupoval na to, abych měl z něj užitek a ne abych na to jenom dřel. Jestli to tak půjde dál, tak ten počítač dlouho mít nebudu, jak se naštvu, tak to poletí z okna.
OMFG... To je zase *****... Všichni jsme tu netrpělivě čekali na další flame KDE3 vs. KDE4. Ted ještě přijdte někdo s tím, že se Vám nelíbí Amarok2.
Tak ještě jednou - nikdo Vás nenutí to používat. Pokud se Vám KDE4 nelíbí, máte Trinity. Pokud se Vám nelíbí Amarok2, máte Clementine. Víc se k tomu říct nedá. Krom toho, pokud se Vám něco nelíbí, pište vývojářům, ne sem....
Ještě ses zapomněl zmínit o své psychické poruše Já jsem to s Amarokem2 vydržel, 2.4 sice trochu kulhá, ale jde. Nakonec jsem stejně zjistil, že i pomalý Amarok přehrává písničky stejně rychle jako další přehrávače.