Portál AbcLinuxu, 11. května 2025 01:12
Tento dotaz se týká USB externích disků, USB flash disků a jiných nepálicích nosičů.
Některé operační systémy mají takovou blbou vlastnost, že když zastrčím to medium, tak mi ten počítač na to medium sám od sebe něco uloží, o co vůbec nestojím, a třeba ikdybych vůbec nic nedělal. Například nějaké blbosti ohledně osahávání nosiče, jako složka Systém Volume Information (v ni IndexerVolumeGuid*, WPSettings.dat*), ._*, ._autorun.inf*, .DS_Store*, ._icon.ico*, .VolumeIcon.icns*, a podobné věci. Nebo když z toho media mažeme zbytečné soubory, tak se nám na tm nsiči vyrbí něco jak odpadkový koš a do toho se ty mazané věci umístí
Jaké to všchno může mít pro nás nevýhdy: Jednak vzniká neořádk na nosiči; jednak se nám ubírá místo na nosiči; a jednak se nosič zbytečně opotřebovává (což se týká především flash disků) přebytečným zapisováním.
Zajímalo by mě, co bych měl dělat, kdyby operační systém trpěl těmi nechtěnými zápisy a kdybych zrovna měl externí nosič plný a chtěl bych z něj vymazat zbytčnosti, abych si uvolnil místo a mohl na něj něco uložit. To asi nepůjde, protože se mi na tom nosiči vyrobí něco jako odpadkový koš a do toho se mi ty odpadky nahážou. Nosič bude znovu plný a už na něj nic neuložím. Jak bych problém potom řešil?
A zajímalo by mě, jestli ty nežádoucí zápisy na externí nosič hrozí taky v Linuxu. Zatím se mi to v Linuxu nestalo (jenom ve Windows), ale nevím, jestli si můžu být jistý, když použiju jinou distribuci Linuxu nebo jiné vydání linuxové distribuce; jestli ty nechtěné zápisy někdy nehrozí. A kdyby k tomu v Linuxu někdy došlo, tak by mě zajímalo, jestli se to dá zlepšit nějakým nastavením a jak.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.