Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 15:58
Řešení dotazu:
Nevím, jestli tě chápu správně, ale ten VNC server běží na hypervizoru, je to součást qemu. S IP adresou uvnitř virtuálu to nemá vůbec nic společného – ve VM ani nemusíš mít žádnou síť, přesto tam můžeš mít VNC (nebo Spice).
Pro začátek bude nejjednodušší, když použiješ libvirt – ten poběží na serveru (hypervizoru) a všechno nastaví za tebe. Je to nadstavba nad Qemu/KVM (případně umí i LXC a Xen…) a je běžně dostupný v distribucích jako balíček. Ty si u sebe spustíš virt-manager
, který se s tím serverem spojí přes SSH. Zařídí ti to i napojení toho VNC (nebo spíš Spice). Prostě jen klikneš a uvidíš obrazovku virtuálu.
Pro začátek bude nejjednodušší, když použiješ libvirt... pro začátek je nejjednodušší skončit u libvirt a nikdy už se nepodívat, jak věci fungují.
Sám si s tím teď taky hraji a zkouším nějaké vlastní skripty, spouštění qemu přímo přes init systém (místo libvirtu), ovládání přes qemu monitor… Ale, když vidím, jak mu to nejde, tak je opravdu lepší, aby zprovoznil virtualizaci přes libvirt, než aby se na to třeba vykašlal.
Souhlasím, že je dobré vědět, co se děje uvnitř – ale to může dobře nastudovat právě třeba z výpisu ps
– podívat se, s jakými parametry libvirt spouští qemu nebo se podívat, jaká síťová spojení jsou navázaná (a zjistit, že VNC nemusí naslouchat 0.0.0.0, že to jde tunelovat přes SSH a je to bezpečné a zároveň se nemusí patlat s nastavováním TLS, protože už jeden šifrovaný kanál mezi těmi počítači zprovozněný má).
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.