Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 11:29
Doporučuji zdaleka se vyhnout „hardwarovému“ „R“AIDu. Zaprvé slibovanou redundanci ještě nikdo nikdy neviděl (zatímco Yetiho už prý ano) a zadruhé je velmi pravděpodobné, že v případě poruchy příslušného proprietárního řadiče nebude možné data příliš snadno získat.
Jedině softwarový RAID, a pouze ten integrovaný ve filesystému, nabízí skutečné záruky redundance, správnou provázanost s checksumy, aby poškození jedné z replik nevedlo k náhodným výsledkům prokládaného čtení, a (hlavně!) přenositelnost, tj. disky se dají připojit k jinému serveru a souborový systém Btrfs bude normálně fungovat, bez závislosti na proprietárním formátu „hardwarového“ „R“AID řadiče.
Raději bych tam viděl linuxový RAID, případně zkusit btrfs.
Btrfs se nezkouší, nýbrž samozřejmě a automaticky nasazuje a používá. Je to dekádou prověřená technologie, souborový systém implicitně instalovaný a doporučený všemi rozumnými distribucemi a navíc taky jediný skutečný RAID přímo v kernelu. (Jo, kéž by ZFS neměl to své CDDL břemeno; představoval by pak zajímavou „možnost volby“.)
Zaprvé slibovanou redundanci ještě nikdo nikdy neviděl (zatímco Yetiho už prý ano) a zadruhé je velmi pravděpodobné, že v případě poruchy příslušného proprietárního řadiče nebude možné data příliš snadno získat.Aby to fungovalo, tak HW zostava musí mať enterprise disky. Nejaké lacné SATA pripojené cez SAS2SATA hniezdo robia dosť solídne problémy. Používal som to. A celá HE zostava nemala problém zaslať správcovi email o výpadku, zobrať spare disk z príslušného shelfu a objednať si technika od dodávateľa ktorý sa ozval že bude potrebovať prístup do DC. Ak to teda bolo správne nakonfigurované a HW podpora (záruka) to pokrývala. Uznávam ale že s bazárovými komponentami a desktopovými diskami ten HW RAID nefunguje.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.