Portál AbcLinuxu, 16. července 2025 05:09


Dotaz: Síť s WXP a linuxem

14.2.2004 15:25 Jiří Matějka
Síť s WXP a linuxem
Přečteno: 82×
Odpovědět | Admin
Mám dva počítače, ethernet switch a ADSL modem ("flashnutý" na DHCP server). Zajímalo by mne, jak - vedle sdílení internetu - můžu nastavit sdílení souborů mezi počítači v linuxu, event. s linuxem a s winXP současně? S dvěma WinXP mi to jde snadno, u Linuxu si ale nevím rady... Co je k tomu potřeba nainstalovat? Zasíťuje se to (dohodne si adresy) automaticky, samo?
Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

14.2.2004 15:32 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Síť s WXP a linuxem
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

Že by Samba?!

Každý má právo na můj názor!
14.2.2004 20:38 JP
Rozbalit Rozbalit vše Síť s WXP a linuxem
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Tady by byla potřeba asi trochu rozsáhlejěí odpověď, vše je ale možno najít v základní literatuře...

Samba je zřejmá (dokumentace je na stránkách Samby, vyšly o ní i některé knihy v češtině); bohužel ani nepíšete jakou distr. Linuxu máte na mysli.

Co však vůbec nechápu je váš pojem "zasíťuje se to". Co je "to"? Linux? "Dohodne si adresy"? Jako jestli je schopen se chovat jako DHCP klient? To myslíte tu otázku vážně???
14.2.2004 23:52 Jiří Matějka
Rozbalit Rozbalit vše Síť s WXP a linuxem
Rád bych propojil Fedoru/MDK s WinXP. V případě dvou XP jsem na každém stroji zvolíl způsob sdílení, a to, co se dělo na pozadí počítače mě nikterak nevzrušovalo; hlavně, že to fungovalo. Nyní mne zajímá, zda je to možné stejně triviálně zprovoznit mezi FC1/MDK9.2 a XP.
15.2.2004 09:09 Martin H.
Rozbalit Rozbalit vše Síť s WXP a linuxem
No, asi by chtělo nejdřív nastudovat princip sítí. Linux není WinXP, nemá vše v jednom balíku a to je dobře.

Takže zkus se nejprve podívat na Projekty o Linuxu, nebo na stránky Příručka systémového administrátora, kde se asi dozvíš, proč ti předchozí člověk odpověděl, jestli je to vtip.

Chápu, že tomu teď nerozumíš. Každý někdy začínal. Věnuj se sekcím SAMBA, to je implementace SMB protokolu od MS, které obecně ve Win nazýváme Sdílení souborů a tiskáren.

Taky pochopíš, že "zasíťuje" se hned po přidělení IP, příkazem PING uvidíš stroje, ale sdílení je služba a nemá s DHCP nic společného. DHCP pouze přiděluje IP adresy a doma je to skoro zbytečné.

Tak, a až si to všechno prostuduješ, tak prohledej tento server a najdeš zbytek odpovědí na začátečnické otázky (většina totiž již byla zodpovězena dříve).

Přeji hodně štěstí a hlavně trpělivosti. Linux není Windows, je třeba u něj myslet!
15.2.2004 09:11 JP
Rozbalit Rozbalit vše Síť s WXP a linuxem
Tady je otázka, co považujete za triviální.

V MDK si nainstalujte balíčky Samby (common, client, server a také swat). Po nainstalování byste se pomocí klienta měl být schopen dostat na WinXP hned, např. pomocí Konqueroru, zadejte

smb://název_nebo_IP_počítače/název_sdíleného_prostředku

Pokud chcete mít sdílený prostředek k dispozici přímo, můžete jej připojit do jakéhokoliv adresáře v linuxu. Nastudujte příkaz smbmount, popřípadě, pokud vím, Vám s připojováním sdílených prostředků v místní síti může pomoci Ovládací centrum Mandrake - Přípojné body Samby.

Se serverem je to trochu složitější, ale pro jednoduché sdílení to není až tak hrozivé. Jenom krátce: Pokud jste nainstaloval SWAT (jde o webovou konfigurační utilitu pro Sambu), zadejte do jakéhokoli webového prohlížeče:

http://localhost:901 (SWAT běží na 901/tcp)

Pokud toto nepůjde, pod Mandrake 9.2 by měl být postup následující: jděte jako root do adresáře /etc/xinetd.d (swat je spouštěn službou xinetd), zde byste měl najít soubor s názve swat. Ten editujte a změňte řádek disable = yes na no. Potom restartujte xinetd (můžete použít opět MDK centrum - DrakX services, nebo cmd line) Pak zkuste http dotaz znovu. Ve SWATu potom najdete i návody a man stránky atd. Navíc mnohé položky jsou hodně self-explanatory...
15.2.2004 10:17 JP
Rozbalit Rozbalit vše Síť s WXP a linuxem
Později jsem si všiml, že se naše odpovědi s panem Martinem H. udály tak nějak "současně". Na rozdíl od něho si však myslím, že není třeba nikoho děsit hromadou literatury a vždy je možno (aspoň částečně a zvlášť v některých distribucích - jako např. Mandrake) odpovědět relativně jednoduše a nějak dotazujícího dovést ke zdárnému konci.

Víte, na podzim jsem byl na konferenci o Linuxu LinuxHall; téma bylo Linux ve státní správě a potažmo Linux a jeho připravenost pro běžného desktop uživatele. A zde zazněl jeden názor, že je hlavně potřeba zaujmout lidštější přístup. A já musím plně souhlasit: nemám vůbec rád odpovědi: přečti si man!!! nebo RTFM!!! (i když Vaše odpověď, Martine, byla jistě velmi dobře míněna)

Jedině dobrým přístupem je možno docílit větší používanosti a většího rozšíření Linuxu. Odměnou nám pak bude větší komunita, tudíž větší podpora Linuxu výrobci hardware, tvůrci software atd. a všichni tím můžeme jedině získat...
15.2.2004 16:34 Jiří Matějka
Rozbalit Rozbalit vše Síť s WXP a linuxem
Díky za pomoc i za pochopení. Počítače pro většinu uživatelů neslouží coby LEGO, ale jako pracovní (ná)stroj. Je škoda, že někteří linuxoví uživatelé tuto skutečnost nemíní brát v potaz a laické dotazy nováčků jednoduše "odpálí". Kdo tím co získá, to ale fakt nevím.
15.2.2004 17:48 JP
Rozbalit Rozbalit vše Síť s WXP a linuxem
Máte úplnou pravdu.

Bohužel Vaše odpověď nijak neupřesňuje, zda jste v implementaci Samby nějak pokročil...

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.