Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 21:35

Dotaz: webový framework

20.3.2011 14:52 webik
webový framework
Přečteno: 383×
Odpovědět | Admin
Jaké jsou na Linuxu dobré webové frameworky? Na Windows se mi líbí ASP.NET MVC - pohodlný vývoj, kompilovatelnéné, web aplikace běží na virt. stroji. Je nějaká taková dobrá technologie na Linuxu?
Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

20.3.2011 20:06 __dark__
Rozbalit Rozbalit vše Re: webový framework
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Zkus zadat do google 'web framework' ;-)
20.3.2011 22:16 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
Rozbalit Rozbalit vše Re: webový framework
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
A od koho si myslíš, že Microsoft při vývoji ASP.NET MVC opisoval? :) A koneckonců, jsi si jistý, že ASP.NET MVC neběží i na Linuxu (viz „běží na virt. stroji“)?
21.3.2011 13:46 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
Rozbalit Rozbalit vše Re: webový framework
OK, předchozí odpověď jsem myslel jako rýpnutí, ale už by to pomalu chtělo, aby tu byla nějaká normální odpověď... Předpokládám, že si neděláš srandu, i když to tak vypadá, a že zadat dotaz do Googlu tě napadlo ještě předtím, než jsi se zeptal, a ptáš se zde právě proto, že tě nalezené výsledky nějak neuspokojily.

"Tvůj" ASP.NET bys mohl na Linuxu rozjet pomocí Mono, což je open-source implementace (části?) .Net (CLR, základní třídy a tak), tedy toho virtuálního stroje.

Pokud bys chtěl vyzkoušet jiné frameworky, základním rozdílem je programovací jazyk, ve kterém je ten framework napsán (a tudíž ve kterém se očekává, že se nad ním bude psát tvoje aplikace). Nejrozšířenější jsou (v abecedním pořadí) Java, Python, Ruby. U Javy nemá smysl mezi operačním systémem rozlišovat, Javové frameworky pochopitelně na Windows i na Linuxu běží stejně. U Pythonu je asi nejznámější Django, ale existuje spousta dalších. A konečně Ruby samotné se stalo známým především díky Ruby on Rails, ale taky jich existuje spousta dalších.

Nevím, co přesně bych ti měl dalšího napsat, kdyžtak svůj dotaz upřesni.
poky74 avatar 20.3.2011 22:41 poky74 | skóre: 36 | blog: Zápisník | Vrchlabí
Rozbalit Rozbalit vše Re: webový framework
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

Mnoho lidí se mnou nesouhlasí, ale přesto to sem napíšu.

Pokud to s programováním myslíš vážně, napiš si vlastní.

Mě osobně hrozně vadí ten pocit "nečistoty" a "nevědomí" když používám kód někoho jiného. S vlastním fw se určitě dají udělat menší, čístější, rychlejší aplikace.

Chcete Linuxové samolepky nebo Tuxe na klíče? ->
20.3.2011 23:02 Viktor
Rozbalit Rozbalit vše Re: webový framework
Tiež používam vlastný FW a myslím že to bola dobrá voľba. Zakomponoval som niektoré open source knižnice, pre dynamickú správu formulárov napr., no FW mám vlastný. Síce sa to pri komplexnom a rýchlom vytváraní webov ( napr. v prosperujúcej firme ) zase až tak nehodí - resp. nehodí sa mať FW rozpracovaný/začatý, no nedokončený. V časovej tiesni sa na rozpracovaný FW neoplatí. Ak je však čas a priestor, vyvíjal by som vlastný FW a následne po určitej dobe by som na ňom začal vytvárať konkrétne weby ( napr. aj na zakázku ).

Čo sa týka hotových PHP frameworkov, páčia sa mi Nette a Codeigniter
21.3.2011 10:41 moira | skóre: 30 | blog: nesmysly
Rozbalit Rozbalit vše Re: webový framework

S vlastním fw se určitě dají udělat menší, čístější, rychlejší aplikace.

Na druhou stranu, když to neumíš, tak pravděpodobně uděláš horší, těžkopádnější a s mnoha situacemi nepočítající aplikaci. Ono přecijenom za každým frameworkem, pokud není v nějaké pre alfa 0.001 verzi, je mnoho hodin práce. Práce, kterou ty už nemusíš dělat znova.

Ale jinak každému dle chuti. Když děláš něco hodně specifického, určitě je snadnější napsat si něco vlastního než ohýbat hotové řešení.

Překladač ti nikdy neřekne: "budeme kamarádi"
MaT avatar 21.3.2011 22:40 MaT | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: webový framework
No ještě je jedna možnost - taková zlatá střední cesta. :-) Zkusit si aspoň ze začátku nějaký ten framework napsat sám - člověk se tím leccos naučít - no a pak se učit i hotové frameworky. Jeden pak zjistí, že u spousty problémů došel k podobným či stejným řešením, jako ve frameworku - a nebo i to, že řešení ve frameworku je lepší (protože často víc hlav víc ví).
Open source software for open minded people. :-)
20.3.2011 23:08 Viktor
Rozbalit Rozbalit vše Re: webový framework
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
A ak ťa zaujíma konkrétne riešenie a chceš zahrnúť aj virtuálne stroje, a bezpečnostné features, tak by ťa mohlo zaujímať XEN, alebo napr. taký Jail v BSD systémoch.

Ak nechceš staviať na PHP ( čomu sa nebudem čudovať ), vyskúšať môžeš perlovský web framework Catalyst alebo Java Spring
21.3.2011 10:32 moira | skóre: 30 | blog: nesmysly
Rozbalit Rozbalit vše Re: webový framework
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Open Source Web Frameworks in Java
Překladač ti nikdy neřekne: "budeme kamarádi"

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.