Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 06:05
No a ja ted resim jakym zpusobem by si ta sit mela urcit, ktery ze slave bude novym masterem.
Jsou na to algoritmy pro vyber vůdce. Zjednodušeně má každej node id a vybere se ten s nejnižším. Případně se poskládá podle nějakejch kritérií z nodů strom a za mastra se vybere kořen.
Pokud myslíš Ethernet, tak tam se používá CSMA/CD, žádní vůdcové. Prostě když je na lince ticho, tak vysílám. Pokud je zachytím kolizi, tak počkám náhodně dlouho a opakuji vysílání.
Každý distribuovaný algoritmus je napadnutelný. Jediná obrana je být rychlejší/početnější než útočník.
Jediná obrana je být rychlejší/početnější než útočník.Každý člen clusteru by měl mít soukromý a veřejný klíč podepsaný certifikační autoritou (nebo by každý uzel měl veřejné klíče všech ostatních), aby šlo rozlišit legitimní členy clusteru od útočníků. Z napadených členů se sice dá ten klíč ukrást, ale dá se do dost znesnadnit a proti jednodušším útokům a pokusům o zahlcení nebo převzetí moci to poslouží.
S autoritou se ale jaksi vytrácí požadovaná decentralizace. A bez autority se musí uzly domluvit, komu věřit a komu ne, tedy opět stejný problém.
Jistě že autentizace asymetrickou kryptografií je dobrý nápad a se správně zvoleným časováním distribuovaného algoritmu dokáže výrazně znesnadnit útok, ale čistě teoreticky je to vždy jen o prostředcích, které je útočník schopen vynaložit.
S autoritou se ale jaksi vytrácí požadovaná decentralizace. A bez autority se musí uzly domluvit, komu věřit a komu ne, tedy opět stejný problém.CA v tomto kontextu znamená bezpečně uložený pár klíčů u provozovatele – tyhle klíče jsou offline a použijí se jen při přidávání nového uzlu nebo při zneplatnění nějakého starého. Ano, je to jedno centrum, ale provozovatel je taky jen jeden. (případně by jich mohlo být víc a aby se mohl nový člen připojit do clusteru, musel by mít podpisy od všech provozovatelů – nebo třeba od tří z pěti atd.)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.