Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 09:01
Byla vydána verze 4.0 audio přehrávače Audacious (Wikipedie). Nově se ve výchozím stavu používá Qt 5. GTK2 UI zůstává podporováno, novinky ale už budou přidávány pouze do Qt UI.
Tiskni
Sdílej:
Změny v dostupnosti LTS verzí jdou úplně mimo ten projekt, to je maximálně problém distribucí. Dokonce bych řekl, že z hlediska Audacious jsou ty změny pozitivní, protože budou nutit distribuce mít novější QT, což pro Audacious bude znamenat nutnost podporovat méně obsolete verzí QT.
Že by je to mrzelo se neobávám. Rozdíl v kvalitě QT a GTK je obrovský, zvlášť pokud jako Audacious projekt míří i na jiné platformy než Linux. U jiných významných projektů, které tímto směrem v nedávné době migrovaly jsem žádné sypání si popela na hlavu nezaznamenal (opačným směrem nemigruje nikdo).
[...]Rozdíl v kvalitě QT a GTK je obrovský[...]U jiných významných projektů, které tímto směrem v nedávné době migrovaly[...]osobne nevidim kvalitu pri vyvoji, ale pri pouzivani mi sedi GTK aplikace a/v GTK prostredi mnohem vice... z Qt pouzivam minimum app ktere nemaji (pro me)vhodnou alternativu v GTK (...
Wireshark, Subsurface, ... Prakticky každý půl rok se nějaká objeví, protože v zásadě stále platí všechno zmíněné zde.
Pokuď někdo používá Gnome nebo jiný GTK-based desktop, dá se samozřejmě náklonost k GTK aplikacím předpokládat, ale takoví lidé jsou z hlediska jakékoliv uživatelské (GUI) aplikace zcela nezajímaví, protože 80% uživatelů má Windows a 15% OS X. Což ten efekt ještě zvyšuje, protože nikdo příčetný nealokuje prostředky aby ten program hezky zapadal do poloviny desktopů na platformě s <5% uživatelů. Pokuď tedy ta platforma není jeho osobní platformou, ale u QT vývojářů GNOME obecně moc nefrčí.
Další známé příklady jsou Audacious, pod kterým tu diskutujem a již zmíňené LXQT. Nevedu si žádnej seznam, ale odhadem tak ty 2 aplikace ročně zaznamenám. Ono je třeba s uvědomit, že přechod GTK->Qt znamená celou aplikaci kompletně přepsat, což u aplikací s roky vývoje děláš opravdu pouze v "krajní nouzi".
Jak už jsem říkal, přepsání celé aplikace je poslední zoufalá možnost, když vývojáři narazí na neřešitelné problémy, těžko z toho bude nějaký "trend". Přesto ale tuto cestu očividně mnohé "dospělé" aplikace podstupují, což značí to, jaká je GTK pro vývojáře aplikací katastrofa (ať už překážkami při vývoji, nebo výsledkem). Pokuď je ovšem cílem aplikce pouze GNOME (či jiný GTK-based) desktop, je prostě z podstaty toto peklo zároveň i optimálním řešením. V případě, že na to máte rozpočet jako vlajkové lodi GTK na Linuxu - Chrome a Firefox, můžete ještě zvolit třetí cestu - GTK pro GTK desktopy (tady vás zase netrápí ty promile QT desktopů, protože všechny korporátní desktopy jsou GTK) a nativní GUI na ostatních platformách.
[...]Přesto ale tuto cestu očividně mnohé "dospělé" aplikace podstupují[...]jen bych tedy vynechal to "mnohe", protoze i vcetne tech nedospelejch sme se dostali k poctu na prsty ruky jednoho cloveka
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.