Portál AbcLinuxu, 22. července 2025 09:05
Google před dvěma týdny v příspěvku na svém blogu věnovaném výzkumu popsal, jak učí své neuronové sítě rozpoznávat, co je na obrázcích, a že proces rozpoznávání lze obrátit a říct neuronové síti, že na obrázku je například banán a ať ho na obrázku nalezne a dokreslí. Začala vznikat zajímavá "umělecká" díla. Včera Google uvolnil zdrojové kódy (deepdream) pro generování těchto "uměleckých" děl.
Tiskni
Sdílej:
autori nepoznaju niektore zakladne poznatky z oblasti AI. Napr. Univerzálnu aproximačnu teorému , ktora hovori ze na klasifikaciu stacia max 3 vrstvy , takze spominanych 10-30 vrstiev je zbytocny overkillJa bych rekl ze znaji dost dobre. To ze neco jde udelat s prostredky X neznamena ze je idealni to tak delat. Muzu nejaky program napsat v brainfucku (proste to jde), ale efektivita takoveho pristupu bude proti treba Ccku zoufala. Stejne tak neuronka na rozpoznavani obrazu muze mit *teoreticky* jednu skrytou vrstvu (s kdovi kolika stovkami tisic neuronu), ale je otazka jak dobre to pujde natrenovat a jak dobre to bude fungovat. Popravde bych se nedivil kdybysme se za cas dostali jeste k hlubsim sitim.
Matematická analýza celého problému v práci [3], ktorá znela NN s jednou, resp. max dvoma skrytými vrstvami je schopná aproximácie ľubovoľnej funkcie s dostatočnou presnosťou. Je zrejme, že viac ako 2-vrstvové NN to vedia tiež, ale za cenu vyššej zložitosti NN. Existuje tzv. Univerzálna aproximačná teoréma popísaná tiež v [5], ktorá tvrdí, že stačí jedna skrytá vrstva na aproximáciu ľubovoľnej funkcie. Z praktického hľadiska, však nehovorí koľko neurónov má mať táto jediná skrytá vrstva.http://neuron-ai.tuke.sk/cig/source/publications/books/NS1/html/node46.html
A dokonce bude i jezdit.
Tak nevim, jestli brzdeni rozkrokem je to prave orechove
Vyskusajte si viac vrstiev napr. na SNNS a zistite k comu je dobre mat viac vrstiev ..Jasne, jenze v tomhle simulatoru nejde nic komplexniho. Pohraju si az budu u stroje s poradnym GPU. A ten citat neni v rozporu s tim co pisu ja - teoreticky ti jedna skryta vrstva staci. Prakticky muze byt vyhodnejsi tech vrstev pouzit vic.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.