Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 23:29
Společnost DigiCert oznámila, že během 24 hodin musí zneplatnit přibližně 20 000 certifikátů. Společnost Trustico, přeprodejce certifikátů, zažádala společnost DigiCert o zneplatnění několika tisíců certifikátů certifikačních autorit Symantec, GeoTrust, Thawte a RapidSSL. Neuvedla ale žádný důvod. V rámci diskuse poslal CEO společnosti Trustico emailem přibližně 20 000 privátních klíčů k vydaným certifikátům. Prozrazení privátních klíčů je důvodem k okamžitému zneplatnění certifikátů [Hacker News, reddit].
Tiskni
Sdílej:
V rámci diskuse poslal CEO společnosti Trustico emailem přibližně 20 000 privátních klíčů k vydaným certifikátům.to je skvele, privatne kluce niekde u predajcu certifikatov
Zhruba tak to bezi na slovenskych obcianskych preukazoch.Conscript89:
I na Estonskych.Peter Golis:
Preto nemám ten elektronický podpis. A vedľajší efekt je ten, že mi OP nehuláka do sveta cez rádio že kto som.Ma otazka: Kvuli Estonskym prukazum nemas ten (asi Estonsky, nebo nevim) elektronicky podpis? S nejvetsi pravdepodobnosti jsi ale nechtel reagovat na muj prispevek.
Nemyslím si, že archivují soukromé klíče, i když z principu se to vyloučit nedá a ani já bych takové opět z principu nepoužíval. Podle mě existují dva důvody proč dávat občanům předgenerované klíče:
Nedělám si iluze, že když si tyto důsledky někdo na ministerstvu vnitra domyslel, tak raději hodil důvěryhodnost do koše a upřednostnil snadnost použití. Ostatně to máte jako s platebními kartami. Z principu nebezpečná věc, ale banky ji milují.
Důležité je, aby onen speciální klíč od výroby nebylo možné použít na podepisovaní jakýchkoliv dat, ale pouze na podepsaní veřejného klíče, který je uvnitř karty, ke kterému je rovněž uvnitř karty patřičný neexportovatelný soukromý klíč, který byl na kartě vygenerován a ne do ní naimportován. A až by tohle firmware v kartě uměl, muselo by k tomu být veřejné rozhraní.
O podobnou pohádku se snažila Česká pošta, ale skončilo to uzavřeným blobem, kterému uživatel musí svěřit PIN. Takže jestli to takto skutečně funguje, nikdo ověřit nemůže.
Jinymi slovy rikas, ze v dnesni dobe je https degradovano na http, protoze SSL nefunguje? Asi jsem mala ryba, ze jsem jeste o zadne penize neprisel.
Z pohledu ekonomickeho je to jednoduche, zhodnotim rizika a mozne ztraty, vynalozim odpovidajici prostredky na protiopatreni pokryvajici urcitou miru rizika. V tomto ohledu CA architektura plni svou funkci dobre a efektivne.
Ano, v moment kdy se objevi prakticky problem takoveho rozsahu ze vynakladane prostredky jsou drazsi nez zpusobene ztraty, je potreba revize a zmena prostredku.
Libovolne "dokonale" technicke reseni taky nemusi zajistit absolutni ochranu, ac je dokazana jejich teoreticka neprustrelnost. Je zde jeste lidsky faktor, ktery je casto prave tim nejslabsim clankem.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.