Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 15:44
Eric S. Raymond (ESR), programátor a autor publikací jako Katedrála a tržiště nebo Umění programování v Unixu, publikoval na svých stránkách článek The right to be rude (Právo být hrubý). Jedná se o reakci na jeho vyhození z diskusního listu organizace Open Source Initiative, kterou s Brucem Perensem spoluzakládal a byl 6 let jejím prezidentem. Bruce Perens odešel z Open Source Initiative v lednu letošního roku kvůli nestandardnímu projednávání Cryptographic Autonomy License (CAL).
Tiskni
Sdílej:
Poslal jsem mu odkaz na Sane software manifesto, kde se mj. píše:
Good quality code contributions with appropriate copyright and patent licenses or assignments should be accepted from anyone.
tak uvidíme…
Mimochodem, v reakci na loňské RMS/FSF události jsem psal o tom, že by se do vývoje softwaru neměla míchat politika:
What not to do: Mix our ideas with general politics, economics or other topics. We must stay focused on free software and free computing in general (which includes hardware, services or networks). Only focused organization can be strong and reach its goals. If we loose the focus, we will breakdown due to hassles about irrelevant topics. We must not promote e.g. so called „positive discrimination“. It is just toxic and hurts people. I had e.g several female colleagues – and they were respected because everybody knows that they are here because of they are good in their jobs, not because of being women or due to some quotas. If someone thinks that something like „positive discrimination“ is a good idea, he is free to establish a new separate organization and do such experiments on his own. And not to blur the focus of the FSF. People are different and have various opinions on various topics. But the pure free software ideas are a common interest which leads people from different groups and with different backgrounds to cooperation and shows them the way how to talk each other and eventually build a friendly and respectful community. It is much better than if people from different groups stay in their own bunkers and just bark at each other.
Tzn. nevidím tam prostor ani pro politiku a teorie o podřadných rasách, ani pro politiku pozitivní diskriminace nebo jiné levicové/SJW výmysly.
Ano, aneb:
People are different and have various opinions on various topics. But the pure free software ideas are a common interest
viz můj komentář výše.
Svobodný software1 je sám o sobě dostatečně silná a významná myšlenka, aby mělo smysl se kvůli němu spojit a spolupracovat – a odložit v tu chvíli názory na jiná témata a nehádat se o nich.
[1] ESR ať mu klidně říká open-source
With whatever moral authority I still have here, I say to all advocates of soi-disant "ethical" licensing not just "No" but "To hell with you and the horse you rode in on."Protoze nic jineho v tech mailech neni. A jestli ho vyhodili, za jeho osobni nazory, tak to vypovida akorat o predstavach o svobode onoho poulicniho vyboru.
ESR ať mu klidně říká open-source
Moc dobře víte že neříká. Termín open source je obecnější a zahrnuje i software, který nesplňuje definici "Free Software" podle FSF. Pro Erica Raymonda je podstatné právě to open source a za ty podmínky, které tam má FSF navíc (a bez kterých to podle nich nemá smysl), rozhodně bojovat nebude.
Vážně? Už v době psaní své diplomky jsem porovnával obě definice a došel jsem k tomu, že jsou v principu kompatibilní. Odpovídají tomu i seznamy licencí schválených organizacemi FSF a OSI – tam je téměř 100% shoda (co si vzpomínám, tak rozdíl byl u nějaké okrajové licence, nic podstatného).
To je takové obratné žonglování s termíny, které se šikovně vyhýbá tomu podstatnému, a to, že termín "compatible" tak, jak ho používá FSF, označuje kompatibilitu striktně jednosměrnou (v jejich prospěch). Dokonce to došlo tak daleko, že GPL různých verzí nejsou ani kompatibilní mezi sebou (zkuste třeba kombinovat GPL2 a GPL3 kód, pokud k žádnému nemáte práva umožňující vám ho přelicencovat).
To, jestli se my dva na tom shodneme, nic nemění na faktu, že to je tak, jak to je.
Jak jsem řekl: neshodneme.
Here is everything you need to know about the ESD: * Its originator is a toxic loonytoon who believes "show me the code" meritocracy is at best outmoded and in general a sinister supremacist plot by straight white cisgender males. * The actual goal of the movement behind the ESD is to install political officers on every open-source project, passing on what constitutes "ethical" and banishing contributors for wrongthink. Even off-project wrongthink. * They have already had an alarming degree of success at this through the institution of "Codes of Conduct" on many projects. This *has* led to the expulsion of productive contributors for un-PCness; it's not just a problem in theory. * The "Persona Non Grata" clause is best understood as an attempt to paralyze resistance to such political ratfucking by subverting the freedom-centered principles of OSI. It is very unlikely to be the last such attempt. Make no mistake; we are under attack. If we do not recognize the nature of the attack and reject it, we risk watching the best features of the open-source subculture be smothered by identity politics and vulgar Marxism.
After twenty years of staying off this list, I have joined it. I didn't, until now, because whenever I checked in on this list the regulars seemed to be doing the job I expected them to do quite competently. And I had enough of an "I can't be everywhere, dammit!" problem without adding to it. But there are two recent developments I find concerning that have convinced me I need to weigh in. Please pay careful attention, as I am not making this choice likely. I will start individual threads for both issues.
nejspíš pravidla budou dost podobnáNech si to zkontrolovat právníkem, vlastnictví podobného CoC je v konfliktu s třetím bodem
Nech si to zkontrolovat právníkem, vlastnictví podobného CoC je v konfliktu s třetím bodemTomu úplně nerozumím - jestli to myslíš tak, že jsem asshole a tím pádem jsem mimo, tak to řeší bod 1 (plus k tomu 5), nebo ne?![]()
bez udání důvodu nenadáváA zde je ta analogie racionalizace krejčovským metrem
Bohužel smysl pro realitu, poctivou, rozumnou diskusi, je dnes už hodně zapomenutá věc. A i ty Codes of Conduct jsou jedním z nástrojů, které pomáhají tomu, aby byla normální debata vyloučena.Ano, zakázáním urážek je normální a rozumná diskuze vyloučena, to určitě
Tady se mimochodem ukazuje, jak moc důležitý je copyleft. Stejně jako jde software pod permisivní licencí uzavřít a zabudovat do proprietárního softwaru, tak jde software pod permisivní licencí přelicencovat nebo zabudovat do jiného softwaru, který bude diskriminovat určité skupiny lidí (ať už uživatelů nebo vývojářů). Oproti tomu svobodný copyleftový software bude svobodný navždy a nikdo nemůže ostatním tuto svobodu sebrat (bez ohledu na to, zda sleduje svoje ekonomické či politické zájmy).
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.