Portál AbcLinuxu, 28. července 2025 23:21
jak je to s těmi nemocemi jako Pepa z Horní Dolní doopravdy vědět nemohu, ale z principu bych to nevylučoval.
kdyby existoval napr lek na AIDS ? (kdo vi, mozna uz i existuje)
Nedávno se o něčem psalo...
ekologicky dopad (ve vetsim meritku nez vidi evropsti ekoteroristi)
Ekoteroristi jsou ti, kdo ho způsobují.
Kapitalismus např. v USA není od data vzniku FEDu a ustanovení státem chráńěných monopolů po 1. SV. Souhlasím na 100% ze je dnes svět do velké míry řízen korporacemi a zájmovými skupinami. ALE pořádně se podívejte do historie, jak ty korporace a zájmové skupiny moc získali. Nebylo to demokratickými volbami, nebylo to z vůle lidí na svobodném trhu ale od politiků a vlád, kterým bylo milejší vlastní dobro před dobrem občanů. Politici zradili svůj lid. Vzdali boj ze zlem a přizpůsobilu mu zákony, vytvořili a chrání monopoly a upevňují železné koule u nohou lidí.
Myslet si, že se to dá napravit "human designem" který to způsobil je ... poněkud naivní. Když (oprávněně) nadáváte na dnešní stav věci, nevynechávejte zásadní roli států v tomhle marazmu.
Ano, pokud v těch modelech figuruje Stát, který přerozdělí třeba 40% peněz a sám vytváří monopoly (měna, zdravotnictví, soc. a důchodový systém, školství a mohl bych pokračovat do soudného dne) tak ZARUČENĚ vzniknou spousty dálších monopolů a svou MYLNOU touhou regulovat trh do vyváženého stavu (co trh potřebuje pro fungování je nerovnost a nerovnováha) udusí lid (=ekonomiku). Příkladem budiž USA. Smutná situace, jeden příklad za všechny je třeba jejich Medicare. Dávat to za vinu TRHU, je, prostě pošetilé. Schválně se zamyslete, jak by se třeba vyvýjelo průmyslové odvětví, konkrétně IT sektor v minulém století, kdyby STÁT neumožnil vlastnictví myšlenek (rozumněj patenty). Kde by byl dnes linux.
Neviditelná ruka trhu (děkuji pane Smith) není konstrukt ale spontálně vzniklá organizace lidské spolupráce která zažila z lidstvem všechny jeho dobré i zlé časy a existovala vždy bohužel po boku nějaká moci, která se ukájela v ovládání lidí (panovník, církve, v 19.stol postupně Vlády a Stát.) Smutné je, že dost lidí si neumí představit život bez toho monopolizovaného násilí. Takový štokholmský syndrom demokracie.
Neregulovaný trh je velmi stabilní, protože na něm neexistuje inflační měna, investiční bubliny a podobné hnoje způsobené státem.
Já si taky nevšiml, že by korporaec hráli čestně. Souhlas. Ale dále jsem si nevšiml, že by státy tyto korporace přestali vytvářet, podporovat, chránit a dotovat. Bez států bychom tu neměli Intely, MS, velké banky a pod... Stát a zkorumpovaní politici jsou ten problém.
Zastánce neoliberální utopie? Ano , neoliberalismus je velmi utopický. Dlouhodobě zcela neudržitelný. Neoliberalismus překvapivě z Neokonzervatismem je prokorporátní politika, která podporuje a chrání monopoly. (zase, USA jasným příkladem). NeoLib na ostrově bez lidí, které by nemohli okrádat, zneužívat a korumpovat by jistě nepřežili, proto se tam nikdy neodstěhují.
Každému člověku je přirozená svoboda a ať si to přiznává nebo ne. Lidé na abclinuxu jsou toho do určité míry důkazem. Prosím nepleťte si ten korporátní systém a neoliberalismus s lidmi toužící po svobodě. To je takřka nechutná urážka.
Důkazem budiž hospodářství USA na konci a přelomu 19. a 20. století. A třeba "vyhrabání" USA z krize po 1.sv "nicneděláním" vlády. V konstrastu z Keynesovým šílenstvím ve 30. letech nejden v USA, ale hlavně v Německu, které Keynesovy pohádky aplikovalo úplně nejdokonaleji. Bohužel pro hodně lidí ve spojené s rasovou nenávistí. :(
Nutnosti nepřítomnosti jedů a škodlivých látek v potravinách bych neříkal regulace, protože to je samozřejmý stav vycházející ze svrchonovanosti vlastnického práva na Svůj Život. Máte právo na Váš život. Váš život Vám NIKDO nemůže vzít. Ani jednotlivec, ani dva, ani tři, ani milión a ani korporace a ani vláda. Vše, co ochraňuje Váš život a životy všech lidí není regulace ale právo.
Když vymáháte právo, tak asi neregulujete.
Důkazem budiž hospodářství USA na konci a přelomu 19. a 20. století.Zrovna hosporastvi USA 19. stoleti je uklazka toho, jake to jsou nesmysly. Ekonomicke krize byly davno pred 20. stoletim (treba znama 'dlouha deprese' 1873–1879, spekulativni bubliny taktez (treba znama tulipanova horecka ~ 1630s, nebo zeleznicni bublina v UK v 1840s). Prudke vykyvy v cenove hladine (cenova inflace a deflace) byly caste.
Jenže to neplatí ve chvíli, kdy se začnou mechanizmu trhu „ohýbat“ k obrazu svému. Od manipulace reklamou, přes manipulaci práva a státu (krze manipulaci zákonodárců / politiků) až po manipulaci trhu samého různými fígly (viz např. spekulanty s měnou). Bohužel mám pocit, že v posledních pár letech dosáhly korporace velkého umění, jak tuto manipulaci „optimalizovat“...Neviditelná ruka trhu (děkuji pane Smith) není konstrukt ale spontálně vzniklá organizace lidské spolupráce která zažila z lidstvem všechny jeho dobré i zlé časy a existovala vždy bohužel po boku nějaká moci, která se ukájela v ovládání lidí (panovník, církve, v 19.stol postupně Vlády a Stát.) Smutné je, že dost lidí si neumí představit život bez toho monopolizovaného násilí. Takový štokholmský syndrom demokracie.
Jinak Váš přís(z)pěvek mi připoměl učebnici ekonomie pro gymnázia, do které jsem nedávno nahlédnul. Tak vida, že by ten monopol nakonec fungoval? :) Pohádky státu otom, že po něm by přišlo ještě větší zlo a pod. to je myšlenkový "posun" a "pokrok" jak sviňa. Hlavně když vidíme, že kde je méně státu a decentralizace s konkurencí tam to funguje. Kde se lidé vzdali války a násilí. A nebo jsou švýcaři intergalaktickým implantátem a statistickou odchylkou?
Co je EU do toho?
Je to trh EU.
co jim tedy EU tedy muze?
Zatlačit. Ještě Seagate montuje disky v Irsku? Pokuty, páky dále, zákaz provozu na evropských trzích,... už se to párkrát stalo, že tuším Intelu nebyla umožněna koupě čehosi.
nikdo mě nereguluje abych klackem netřískalAle jo, reguluje, evoluční selekce. Ale probíhá v řádu desítek až stovek let, takže v daný okamžik mávání klackem to není vidět.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.