Portál AbcLinuxu, 13. května 2025 04:26
Google Chrome 100 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 100.0.4896.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 28 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). První stabilní verze Chrome 1 byla vydána v prosinci 2008. Co nejzajímavějšího se kolem webu od té doby stalo? Vývojáři Chrome vybrali #100CoolWebMoments.
Tiskni
Sdílej:
V té oslavě mi minimálně v úvodu chybí hold lidem, kteří se v době vlády Internet Exploreru nevzdali a pokusili se nám pracujícím v prostředí KDE1/2 (1998) a nebo i jiných podobných otevřených desktopech zpřístupnit obsah webových stránek, které se pod tlakem komerčních nástrojů postupně z veřejného standardu přesouvaly do prostoru proprietárních pravidel, kterým vládl jeden prsten^H^H^H prohlížeč a tím pádem Internetu začali být vytlačování uživatelé systémů na kterých původně vznikl. Díky Larsi Knolle a ostatní z teamu za KHTML.
Pro lehké připomenutí, jak to bylo sem kopíruji svojí dva roky starou zprávičku z nyní hybernovaného předmětu Open Source Programování https://wiki.control.fel.cvut.cz/osp/#index1h1
Červen 2020, Internet Archive přestane podporovat Internet Explorer aneb správa zdrojových kódů podle Microsoftu. Po letech popírání Internetu, kdy uživatelé museli spoléhat na cizí řešení Winsock založené na BSD Microsoft BSD kód integruje s velkou slávou do Windows a využívá jí k propagaci až je Bill Gates označen Otcem Internetu. Microsoft využívá zdrojové kódy prohlížeče Mosaic a platí až 100 mil USD ročně na jeho vývoj s týmem okolo tisíce vývojářů a další peníze do nástrojů pro tvorbu obsahu, který je z jiných prohlížečů těžko přístupný. Ve stejné době (1998) hrstka vývojářů hledá cestu jak z alternativním platforem udržet dostupnost obsahu Internetu a vzniká KHTML. Z něho vzniká WebKit na kterém staví svůj prohlížeč Apple, poději Google Chrome a nakonec Blink, na který Microsoft přechází jako na standardní prohlížeč a který jako 230 MB materiálu dodává i na GNU/Linux jako binární (pouze) Debian balíček Teams. Stojí za to se tedy zamyslet kam se podělo deset tisíc člověkoroků práce a jestli do důchodu odchází s pocite většího naplnění dobře živený vývojář, jehož veškerá práce sloužila k proszení pravidla “Jeden prsten vládne všem” a skončila na smetišti dějin nebo sice ne tak zajištění tvůrci původního kódu KHTML, Qt a dalších otevřených technologií. Zároveň je dobré se poučit do budoucna, které technologie pro udržitelný rozvoj používat.
PS: Pokud by se někomu některá z témat předmětu líbila, tak je třeba připravím pro letošní červnový InstallFest, LinuxDays nebo OpenAlt.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.