Portál AbcLinuxu, 22. července 2025 15:09
Bruce Perens napsal na Datamation článek o tom, jak může být kombinován proprietární software s kódem pod licencí GNU GPL. Kromě ukazování situací, kdy je tak možné učinit, vysvětluje, kdy může mít výrobce dobrý důvod držet svůj kód uzavřený.
Tiskni
Sdílej:
A četl jsi alespoň ten článek, když se tak divíš?
Mne by zajímalo, jak se vyvine používání proprietárních modulů kernelu (nvidia, ati), autor na konci článku na tuto oblast též upozorňuje.
Spousta distribucí to řeší dodatečnou (otravnou) instalací uživatelem, ale třeba Mandriva je má přímo na live cd - a nevypadá to, že by to někomu vadilo.
Mne by zajímalo, jak se vyvine používání proprietárních modulů kernelu (nvidia, ati), autor na konci článku na tuto oblast též upozorňuje.Ono se, zdá se, nevyvíjí. Tedy aspoň samo o sobě. Pokud je to ve stylu nVidie, tak je to pravděpodobně právně čisté (i když jsou i opačné názory), ale vývojáři kernelu od toho samozřejmě dávají ruce pryč (což je logické už proto, protože nemohou řešit problémy způsobené něčím, do čeho nemohou vidět). Na druhou stranu, postupně se rozšiřuje okruh možností, jak mít ovladače mimo kernel, a tedy i pod jinou licencí. Známými případy jsou třeba FUSE, UIO nebo usbfs. Důvody nejsou primárně licenční, ale ta právní stránka už se sveze s tím.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.