Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 11:57
Byl vydán Linux Mint 16 s kódovým označením Petra. Linux Mint 16 vychází 6 měsíců po vydání Linux Mint 15 s kódovým označením Olivia (zprávička). Na blogu Linux Mintu jsou hned dvě oznámení. První o vydání Linux Mintu 16 s prostředím Cinnamon a druhé o vydání Linux Mintu 16 s prostředím MATE. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE).
Tiskni
Sdílej:
To bylo v Linux Mintu naposled (asi 15) vazne rozkopano a k pouziti to nebylo. Nicmene s prichodem Cinnamon 2.0 se (doufejme) vsechny zastarale komponenty presunou do svych specialnich cinnamon-balicku pod jinym jmenem, takze sance, ze Mint nebude rozbijet Gnome je vyssi.
Vzhledem k omezenym zdrojum Mintu/Cinnamonu (1 developer?), si myslim, ze na Gnome spin muzeme zapomenout. Coz je tak nejak skoda, protoze Mint a Gnome je neco, co bych i byl schopen doporucit zacatecnikum.
V minule verzi jsem Gnome Shell na Mintu v poradku pustil, takze uz tehdy tam byl. Nicmene nektere komponenty byli zmrseny nebo ponechany zastarale, a tak dochazelo k havariim.
Gnome Shell se od doby, kdy vzniknul Cinnamon, vyvynul a mnoho "detskych" nemoci vylecil, coz se neda jednoznacne rict o Cinnamonu, ktery se svymi problemy bude kdo vi jak dlouho potykat.
poradte mi prosim nejakou blbuvzdornou distribuci s co nejlehcim GUIXubuntu? Lubuntu?
starani se o sys. mi zabiralo moc casu a to si nemuzu dovolit.Co konkrétně dělalo takové problémy? Nechci to nijak zpochybňovat, jen mě zajímá, s čím mají lidi od jiných distribucí problémy. Osobně mám několik počítačů, do kterých prostě nevrtám a tam mi Fedora běží bezúdržobě. Jen jednou za půl roku spustím FedUp. Může to být i nezvykem. Když jsem používal Ubuntu, taky mi byl mnohem bližší Debian a chvíli mi trvalo, než jsem se sžil s Fedorou. Dnes to mám tak, že v Debianu už se moc neorientuju a raději dávám přednost CentOS.
No, hodně těch problémů je způsobeno právními omezeními. V tom mají výhodu projekty jako Mint, na kterých si nikdo nic nevezme a tak na to můžou kašlat. Debian a Fedora už jsou ale dost velké projekty na to, aby si na nich nebo na subjektech, které je používají, patentoví trollové něco vzali, takže se musí držet hodně zkrátka.
U Fedory je to taky hodně ovlivněné prostředím. GNOME a KDE jsou oficiálně podporované. Red Hat platí vývojáře, aby ty prostředí udržoval a vyvíjel, řeší se tam usability, blokující chyby. Xfce a ostatní prostředí jsou ve Fedoře čistě záležitostí komunity, takže tam hodně záleží, jak si to daná komunita udělá a kolik mají dobrovolníků. Podle toho se může kvalita a odladěnost dost lišit.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.