Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 18:26
Mozilla Corporation na svém blogu informuje, že ukončila služby Firefox Send a Firefox Notes. Mozilla Foundation na druhé straně představila rozšíření RegretsReporter. Jedná se o rozšíření pro Firefox a Chrome umožňující Mozillu informovat o doporučených videích na YouTube, jejíchž zhlédnutí uživatel lituje.
Tiskni
Sdílej:
With the RegretsReporter extension, you can immediately take action to send us recommended videos that you regret watching—like [...] anti-LGBTQ+ content.Aha. Jestlipak jim můžu nareportovat i bezuzdnou pro-LBGTXYZ+ propagandu?
jak posíláte objemná data (desítky až stovky MiB) při oficiální komunikaci, když to e-mailem neprojde?Úschovnou - www.uschovna.cz Do 30 GB zdarma bez registrace, rychlost obstojná, ani není potřeba vyplňovat cokoli jiného než svoji emailovou adresu - na ni pak přijde odkaz, co se rozešle příjemcům. Úschovna se bere jako standart při komunikaci s klientem, investorem, projektanty… ale je pravda, že už mi taky přišla data přes leteckou poštu nebo mega.nz.
Na interní wiki u jednoho nejmenovaného zákazníka jsem našel návod jak dostat aplikaci na produkční server: zazipovat, nahrát na uschovna.cz1, přihlásit se přes VNC na produkční server, odtamtud stáhnout soubor z úschovny…
I s takto děsivými příběhy se lze v praxi setkat. Jinde zase doktoři nahrávají rentgenové snímky svých pacientů na Uložto.cz… Nicméně, že se tato zvěrstva dějí, neznamená, že je správné to tak dělat.
[1] už nevím, co za službu to bylo
Když už ta data jdou přes třetí stranu, tak by měla být alespoň zašifrovaná, aby se k nim nikdo kromě odesílatele a příjemce nedostal. Některé služby tohle nabízejí i pro BFU a pokud tedy věříš tomu JavaScriptu, který se ti stáhne do prohlížeče, tak to teoreticky funguje dobře – data se zašifrují ještě na počítači odesílatele a klíč se vloží do URL za #, takže se neposílá na server. Pokud tedy pak pošleš odkaz bezpečnou cestou, tak je to OK.
Nicméně i tohle je pro hodně uživatelů problém, viz ty komentáře výše – a ta data skončí na nějakém úložišti třetí strany, kde k nim mají přístup jejich správci a v horším případě kdokoli. Většinou je lepší připravit bezpečnou infrastrukturu, propojit se se zákazníky/dodavateli/pobočkami přes VPN a/nebo soubory posílat přes SFTP.
I s takto děsivými příběhy se lze v praxi setkat. Jinde zase doktoři nahrávají rentgenové snímky svých pacientů na Uložto.cz… Nicméně, že se tato zvěrstva dějí, neznamená, že je správné to tak dělat.Souhlasim, že to je zvěrstvo, nicméně se moc nedivim, že se to děje... Dnešní situace je dost podivná v tom, že na jedné straně se vyvíjejí technologie na pomezí sci-fi (Neuralink, GPT-3, ...) a na straně druhé běžný uživatel nemá k dispozici rozumně použitelný tooling pro poslání trapných 100MB kamarádovi. Je to dost tristní popravdě. A bohužel FOSS tomuhle zatím nedokázal moc pomoci...
a na straně druhé běžný uživatel nemá k dispozici rozumně použitelný tooling pro poslání trapných 100MB kamarádovi.
Já ale nemluvím o posílání dat kamarádovi, mluvím o situaci, kdy jsou lidi v zaměstnání a dělají nějakou zodpovědnou práci (a např. podvržení/upravení toho balíčku s aplikací může způsobit obrovské škody a jeho pouhé zveřejnění rozhodně taky není nic žádoucího) a ta firma má IT oddělení.
Normální v takové situaci je nahodit VPN a data tahat přes ní nějakým protokolem, který je běžnou součástí operačních systémů (např. to SFTP). Nepotřebuješ k tomu žádný složitý ani neobvyklý software.
A bohužel FOSS tomuhle zatím nedokázal moc pomoci...
Zrovna NextCloud dává tyhle možnosti i BFU. Nicméně jinak souhlasím, že autoři svobodného softwaru se často soustředí na to, co potřebují oni sami a ne co potřebuje BFU. Takže když si umíš posílat soubory přes SFTP a perfektně ti to vyhovuje, tak nemáš potřebu programovat nějaké řešení pro BFU.
I když tedy i to SFTP se dá používat jednoduše v GUI, např. v Dolphinu stačí zadat adresu ve tvaru sftp://example.com/
a rázem ve svém GUI správci souborů vidíš obsah složky jiného počítače. Takže celé je to jen o tom, že tomu BFU někdo udělá zástupce na ploše a nastaví SSH klíče. Není potřeba nic programovat ani instalovat nějaký dodatečný software typu NextCloud.
Jinak co se týče Mozilly – ta se měla soustředit spíš jen na vytvoření API, zatímco provoz těch služeb nechat na ostatních, protože sama na to zjevně nemá. Připomíná mi to situaci kolem provozu vlastního serveru pro synchronizaci záložek, hesel atd. – teoreticky to možné bylo, ale nebylo to moc zdokumentované, propagované ani jednoduché, takže to asi skoro nikdo nepoužívá. A nejde jen o to, jestli Mozilla takové centrální služby zvládne či nezvládne poskytovat, ale o to, že bychom měli směřovat k decentralizovaným službám, které si provozují menší skupiny lidí nebo jednotlivci. Přínos organizace typu Mozilla by byl v tom, že to dobře zdokumentuje, ukáže lidem cestu a dodá referenční implementaci… ale Mozilla má zjevně jiné starosti a priority.
Zrovna NextCloud dává tyhle možnosti i BFU. (...) I když tedy i to SFTP se dá používat jednoduše v GUI, např. v Dolphinu stačí zadat adresu ve tvaru sftp://example.com/ a rázem ve svém GUI správci souborů vidíš obsah složky jiného počítače. Takže celé je to jen o tom, že tomu BFU někdo udělá zástupce na ploše a nastaví SSH klíče.No jo, ale nahodí si BFU Nextcloud server nebo SFTP server a bude řešit SSH klíče? Nahodí si také e-mail server, správce hesel, případně další služby? IMO ne. To by chtělo aby tyhle věci byly "na kliknutí". A IMO nejsou moc důvody, proč by to nemohlo jít jednoduše, aniž by člověk musel bejt odborník, třeba s nějakým sane default nastavením a s tím, že pokud si to člověk bude chtít nějak přizpůsobit, tak už tomu bude muset rozumět trochu víc. Ono se to teda průběžně zlepšuje a vznikají různý služby na klíč, ale prostě furt tam nejsme...
třeba s nějakým sane default nastavením
O tohle se snaží snad všechny distribuce. Prakticky to znám hlavně z Debianu a Ubuntu, ale snad je to tak všude. Když jen nainstaluješ nějaký balíček a nijak si to nerozvrtáš, tak by to mělo být jakž takž bezpečné.
No jo, ale nahodí si BFU Nextcloud server nebo SFTP server a bude řešit SSH klíče? Nahodí si také e-mail server, správce hesel, případně další služby?
Když jsem začínal s GNU/Linuxem, což bylo asi tak před dvaceti lety, tak jedny z mých prvních distribucí byly Mandrake a SUSE. Obě měly GUI pro nastavování všeho možného včetně některých systémových služeb. Co si matně pamatuji, tak v Mandraku šlo nastavovat víc desktopových věcí, v SUSE zase šlo přes GUI konfigurovat třeba i Apache nebo jiné služby.
Kam jsme se za těch dvacet let dopracovali? Někdy mi fakt přijde, že se víc řeší různé nesouvisející blbosti a politika, než software. A to je škoda.
I s tehdejší úrovní technologií šlo tu užitečnost a použitelnost dostat mnohem dál než je dneska. Ostatně uživatelsky přívětivého průvodce, který ti při prvním spuštění nabídne vygenerování klíčů, můžeš napsat klidně i v TurboPascalu (dneska ve FreePascalu). Na to opravdu nepotřebuješ nejnovější Qt a GTK a náhradu X serveru ani nic podobného. Ale lidi to asi moc nebaví, přijde jim to nudné a místo toho chtějí radši objevovat nebo vytvářet něco nového.
Pro uživatele má ale větší přínos ta poctivá „nudná“ práce a evoluční přístup.
Ale lidi to asi moc nebaví, přijde jim to nudné a místo toho chtějí radši objevovat nebo vytvářet něco nového.... IMO ty revoluce občas potřeba dělat je, protože existující řešení typicky akumulují technický dluh... Což je IMO třeba případ toho X serveru. Ale jasný, principielně souhlas. Spíš mi ale jde o to, že tohle je jiná úroveň abstrakce. IMO BFU uživatel, kterej chce třeba řekněme mít někde na něčem NextCloud + jednoduchej blog + e-mail + správce hesel, by asi neměl muset řešit distribuci a balíčky. To jsou implementační detaily... (Samozřejmě je asi jasné, že mě nebo tebe takový detaily zajímají.)
I s takto děsivými příběhy se lze v praxi setkat. Jinde zase doktoři nahrávají rentgenové snímky svých pacientů na Uložto.cz… Nicméně, že se tato zvěrstva dějí, neznamená, že je správné to tak dělat.
Pokud je to zazipovane pod heslem, klidne treba i jen rodnym cislem pacienta, klidne bych to posilal pres ulozto. Zaprve to muzou dat za 30 nebo kolik dnu autosmazat, zadruhe s tim nejspis uz nikdo dalsi nebude nijak pracovat, pacient si to nejspis nebude sam dal vyhodnocovat, chteji to spis ze sentimentalnich duvodu, zatreti tvoje zlomena noha nebude nejspis zajimat nikoho ciziho, a popravde dost mozna ani tebe samotneho...
Usuzuji tak z toho, ze prestoze jsem celkem fanousek a zvedavec, k datum MRI mozku bez a s gadoliniovym kontrastem, za ktere jsem zaplatil celkem balik prachu, a automaticky mi dali i DVDcko, jsem se presto ani po pul roce nedostal k tomu, abych se na to ze zvedavosti aspon podival...kill -SIGSTOP $(pidof firefox) kill -SIGCONT $(pidof firefox)Prvním příkazem Firefox "uspíte" a tím druhým zase "probudíte". Hodí se to kvůli tomu, že Firefox, i když v něm nic neděláte a nemáte jeho okno ani aktivní, tak stejně žere třeba 30 % CPU. Nejlepší na tom je, že tím šetříte planetu a CO2. Když si totiž těch 30 % výkonu v době, kdy Firefox nepoužíváte, posčítáte (nejlépe přes všechny uživatele, kteří ještě zbyli), tak je to spousta elektřiny, která se musela vyrobit jakože z uhlí nebo z atomů (možná taky z větrníků nebo slunečně, ale tam mám podezření, že tyhle elektrárny existují jen kvůli dotacím - u jakože vodních elektro-mlýnů to asi bude lepší). Tyhle příkazy si můžete dát i na lištu jako ikonky a ovládat tím Firefox pohodlně kliknutím na myšku. Když pak třeba programujete nebo děláte v Blenderu, tak Firefox je uspaný - a přístup k CPU mu dáte, jen když to budete potřebovat (třeba jdete kouknout na Ábíčko).
Jestli někdo ještě používáte FirefoxA co jiného používat? Nechci-li prohlubovat svoji závislost na Googlu?
Firefox mám stále jako hlavní prohlížeč, ale asi už se to taky chýlí ke konci. Používám ho od jeho počátků, ale dneska už je to asi spíš nostalgie/setrvačnost.
Současně s tím ale probíhá další proces: umírání/degenerace webu jako takového. Jednak je to technologicky čím dál větší zvěrstvo a ta hromada hnoje, který se celou tu dobu jen vrší, je čím dál větší a smradlavější. A jednak asi nezbývá než se smířit s tím, že se z webu stává polo-proprietární technologie firmy Google – která je ale zatím tak hodná, že specifikace jsou volně dostupné a nemusí se za ně platit (jako za některé jiné normy) a také dává k dispozici referenční implementaci (Chromium).
Každopádně web je už delší dobu něco, co vlastně používat nechci a chodím tam jen kvůli ostatním, nikoli proto, že by to samo o sobě bylo nějak skvělé. Stává se z toho pro mě tzv. legacy technologie. Stejně tak si občas pustím nějakou hru v DosBoxu nebo Wine, protože na té platformě kdysi vznikly i úžasné věci, ale budoucnost v tom není.
a nikomu to nevadiloMluv za sebe. Když se ti kvůli jednomu pitomýmu pixelu rozpadne celej layout stránky (což se dělo), tak je to poněkud debilní.
Podle mě je chyba v tom, že z webového prohlížeče chtěli udělat nový operační systém.To ale není žádnej moc plán, tak to vzniklo živelně... Což se prostě v IT taknějak děje, viz třeba x86 žejo...
Chrome má ještě navíc neodstranitelné zavírací křížky na každém tabu, za to bych rovnou střílel.
Ty křížky od určitého počtu panelu automaticky zmizí a zůstane jen křížek u aktuálního panelu.
Používám FF jako hlavní prohlížeč a vůbec si neumím představit, že bych o něj přišel.Tak. Zajímalo by mě, co vlastně mají lidi za ty problémy s FF, v čem to má být tak hrozný. Já vim o dvou věcech:
Jinak k těm dementním politickým poznámkám se nemá smysl vyjadřovat. Projekty se ruší všude, google zrušil celé G+ a třeba i skvělý Google Reader + milion dalších věcí. A nečetl jsem na to jediný komentář ve stylu, že za to může nějaká skupina lidí. Kolem FF to čtu prakticky nonstop.+1, tady z toho je takovej národní sport, s**t Mozille na hlavu kvůli SJWs. Přitom Mozilla byla i v poslední době a stále je inženýringově dost silná. Jenže to nikdo nevnímá, protože z toho nejsou shitstormy na twitterech, fórech atd. IMO ten problém je ve skutečnosti velmi jednoduchý: Mozilla prostě nemá prachy. Jasně, vyházením SJWs by nějaký prachy ušetřili, ale dlouhodobě to problém neřeší. Vývojáři stojej prachy, infrastruktura taky. Opravdu by mě zajímalo, jestli mají tihleti rozubradové, co se neustále okopávají Mozille kotníky, nějakej nápad, jak vývoj Firefoxu zafinancovat, aniž by to bylo neetické jako financování Chromu.
IMO ten problém je ve skutečnosti velmi jednoduchý: Mozilla prostě nemá prachy. Jasně, vyházením SJWs by nějaký prachy ušetřili, ale dlouhodobě to problém neřeší. Vývojáři stojej prachy, infrastruktura taky.Neni spise na miste ptat se, proc ta firma (ktera pry nema dost penez) vubec ty kadrovaky a politicke komisare najala?
Neni spise na miste ptat se, proc ta firma (ktera pry nema dost penez) vubec ty kadrovaky a politicke komisare najala?Tak ptát se na to určitě můžeš a je mi jasný, že zrovna ty budeš chtít nad tou otázkou špekulovat minimálně tejden a napsat u toho nejméně 3 rozhořčené blogy... Nicméně z mého pohledu podstatné je mít ne-Googlí prohlížeč, a tedy otázka Jak vývoj takového prohlížeče (eticky) zafinancovat mi přijde poněkud důležitější... Jako jasně, nehirovat příliš mnoho SJWs, PR people apod. toho může být součást, ale určitě to nestačí.
podstatné je mít ne-Googlí prohlížeč
A to je právě ta iluze. Právě že už ho dávno eticky nefinancují. Financují ho z kolaborace s Googlem. Nainstaluje-li si progresivní pokrokář chrofox a pak si promne ruce, jak zatočil s Googlem, staví si pouze vzdušné zámky. Čili je to už prašť jako uhoď.
"Dementní" politické poznámky jsou velmi trefné, i když bych neřekl, že za rekordním úpadkem stojí pouze kádrovací komise. To už je jen poslední hřebíček do rakve.ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.